Siegwerk i APK AG ogłosiły sukces procesu Newcycling
14 May 2020 10:57

Firma Siegwerk, jeden z czołowych światowych dostawców farb na opakowania i etykiety, wraz z APK AG, specjalistą w zakresie produkcji najwyższej jakości recyklatu z opakowaniowych odpadów foliowych, z sukcesem zakończyły testy odbarwiania obustronnie zadrukowanych folii LDPE. Tym samym strategiczna współpraca obu firm, która trwa od października 2019 r., wnosi swój pierwszy poważny wkład w poprawę wydajności procesów recyklingu opakowań giętkich.

„Projektowanie dla recyklingu – pozwalające tworzyć nowe produkty dzięki procesom odzysku – ma kluczowe znaczenie dla zamykania obiegu opakowań giętkich. Z punktu widzenia Siegwerk oznacza ona dostarczanie innowacyjnych farb i lakierów, które wspomagają recykling wysokiej jakości – na przykład dzięki możliwości prostego odbarwiania przy jednoczesnym zachowaniu pełnej wydajności produktu w fazie użytkowania” - mówi Alina Marm, szef działu Gospodarki Obiegu Zamkniętego w Siegwerk.

Farby do druku odgrywają kluczową rolę w produkcji opakowań z tworzyw. Mają ogromny wpływ na wygląd i funkcjonalność opakowań. Jednak produkcja plastikowego recyklatu wysokiej jakości z poużytkowych odpadów to duże wyzwanie. „Celem wysokojakościowego procesu recyklingu jest stworzenie recyklatu, który jest jak najbardziej przezroczysty i który można ponownie wykorzystać przy produkcji opakowań. Udane odbarwianie jest w tym wypadku szczególnie ważne” - wyjaśnia Klaus Wohnig, dyrektor generalny APK AG.

Wiosną 2020 r. dział badań i rozwoju APK AG przetestował szereg próbek z folii LDPE, które zadrukowano obustronnie żółtymi, czerwonymi, czarnymi i niebieskimi farbami marki Siegwerk. Celem testów było ustalenie, czy solwentowa technologia recyklingu APK AG o nazwie Newcycling jest w stanie całkowicie usunąć farby Siegwerk z matrycy polimerowej. Próbki folii zostały poddane działaniu solwentu i rozpuszczone. Uzyskany roztwór polimerowy nadal zawierał składniki wchodzące w skład farby. Rozproszone farby zostały następnie usunięte w specjalnie zaprojektowanym, niezwykle selektywnym zespole filtrującym. Testy sprawdzające jakość odbarwienia w przypadku czerwonych, czarnych i niebieskich próbek wykazały przezroczystość „bliską produktom dziewiczym”. Na foliach zadrukowanych farbą w kolorze żółtym pozostały ledwie widoczne zażółcenia. „Bierzemy pod uwagę pełen cykl życia opakowania – od projektu, przez fazę użytkową, aż po końcowy recykling. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że farby Siegwerk dowiodły swej przydatności dla procesów recyklingu z użyciem rozpuszczalników. Opanowaliśmy szeroko dyskutowane wyzwanie związane z efektywnym recyklingiem opakowań giętkich” - mówi Ralf Leineweber, szef działu Rozwoju Technologii Globalnych w Siegwerk.

„Zgodna z zasadami Zielonego Ładu UE oraz nowym planem akcji GOZ, nasza technologia Newcycling zmierza do domknięcia cykli życia opakowań giętkich z tworzyw sztucznych, które do dzisiaj uchodziły za nie nadające się do recyklingu. Chcemy łączyć korzyści środowiskowe wynikające z recyklingu z najwyższą jakością recyklatu” - wyjaśnia Hagen Hanel, szef Centrum Innowacji Recylingu Tworzyw Sztucznych w APK AG. Newcycling to proces, na który składa się etap fizycznej wstępnej obróbki plastikowych odpadów, realizowany z użyciem konwencjonalnego procesu recyklingu mechanicznego. Po tej fazie APK AG poddaje materiał działaniu rozpuszczalnika, który oczyszcza polimer z dodatków – takich jak farby Siegwerk. Efektem jest uzyskanie recyklatu o jakości materiału dziewiczego. W odróżnieniu od recyklingu chemicznego struktura molekularna polimeru w trakcie całego procesu pozostaje nienaruszona. Tym samym energia wydatkowana na procesy polimeryzacji zostaje zachowana. Co istotne, recyklaty uzyskane w procesie Newcycling (rPE, rPA) charakteryzują się znacząco mniejszym śladem węglowym, co oznacza, że przy ich produkcji emitowane jest o 47-80% mniej CO2 w porównaniu z produkcją t tworzyw dziewiczych (wg ifeu, Heidelberg, 2018).

Na podstawie informacji Siegwerk opracował TK