Słomka z włókna drzewnego alternatywą dla plastikowych produktów
8 Mar 2019 13:18

Firma Dolea – producent słomek do picia - stworzyła słomkę wykonaną z naturalnych włókien, która nie zawiera tworzyw sztucznych i nadaje się do recyklingu w strumieniu papierowych odpadów. Dolea Straw jest produkowana z materiału, z którego powstaje tektura na produkty konsumenckie, dostarczanego przez fińską papiernię Kotkamills. Innowacja została zaprezentowana po raz pierwszy w trakcie Circular City Week w Nowym Jorku.

Współczesne społeczeństwa są w pełni świadome wad tworzyw sztucznych stanowiących obciążenie dla środowiska oraz naszego dobrobytu. Firmy coraz chętniej odpowiadają na proekologiczne oczekiwania konsumentów oraz nakładane regulacje prawne, dostarczając zrównoważone rozwiązania. Wiele firm, miast, a nawet całych krajów, już wprowadziło – lub jest w trakcie procesu jego wdrażania – zakaz użycia plastikowych słomek. Dolea Straw to biodegradowalna i nadająca się do recyklingu alternatywa dla słomek z plastiku. Innowacja jest pozbawiona domieszki tworzyw sztucznych, jest prosta w odzysku w strumieniu papierowych odpadów, a dodatkowo jej produkcja jest łatwa i szybka. Jednocześnie nie ustępuje słomkom plastikowym pod względem wszechstronności użycia oraz jakości.

Dolea Straw została stworzona i opatentowana przez fińską firmę start-upową Her Majesty's Drinking Box. Słomka nie tylko stanowi przyjazną dla środowiska alternatywę względem tradycyjnych jednorazowych słomek z plastiku, ale dodatkowo nadaje się do zadruku, otwierając nowe możliwości w zakresie brandingu oraz promocji (te same korzyści zapewnia niestandardowy, przypominający łzę kształt słomki Dolea).

Wybór włókna roślinnego jako materiału do produkcji Dolea Straw był najbardziej korzystny dla środowiska. Słomka jest produkowana z wysokogatunkowych drzew pochodzących z fińskich lasów certyfikowanych przez PEFC oraz FSC. Włókna pierwotne wykorzystane do jej produkcji można poddawać recyklingowi identycznie jak konwencjonalne produkty z papieru, a zatem można je rozwłóknić i wykorzystać ponownie jako wysokowartościowy materiał z odzysku zgodnie z ideą Gospodarki Obiegowej. Dolea Straw jest również biodegradowalna i może zostać poddana procesowi pełnego kompostowania w kompostownicach przemysłowych. Słomka nie zawiera żadnych dodatkowych składników (takich jak kleje). W całej swej niekonwencjonalności zachowuje typowe zalety plastikowych słomek: jest trwała, odporna na kontakt z płynami oraz elegancka.

Na podstawie informacji firmy Dolea opracował TK