SPR zainwestuje w „największy zakład recyklingu na świecie”
2 Sep 2021 13:41

Firma Swedish Plastic Recycling (SPR) zamierza zainwestować 98 mln euro w nowy zakład, który – jak twierdzi – będzie w stanie zrecyklować „praktycznie wszystkie rodzaje opakowań z tworzyw sztucznych” i to bez grama wyemitowanego CO2. Supernowoczesny obiekt, który stanie w mieście Motala, ma zostać oddany do użytku w 2023 r.

Podwoimy nasze zdolności przetwórcze i będziemy w stanie obsłużyć 200 tys. ton opakowań plastikowych rocznie. To stworzy warunki niezbędne do odbioru i w efekcie do recyklingu wszystkich opakowań z tworzyw sztucznych pochodzących ze szwedzkich gospodarstw domowych – mówi Mattias Philipsson, dyrektor generalny firmy SPR.

Z informacji prasowej SPR wynika, że dzięki nowatorskiej technologii możliwy będzie odzysk „praktycznie wszystkich rodzajów plastiku”. W obecnym zakładzie SPR recyklingowi poddane są cztery typy tworzyw; nowy będzie w stanie sortować i przetwarzać aż dwanaście różnych rodzajów plastiku.

Elementy opakowań pozostające po procesie sortowania będą poddawane procesom chemicznego recyklingu lub wejdą w skład nowych materiałów kompozytowych; do spalarni nie trafi żaden odpad. SPR przekonuje, że zakład o nazwie Site Zero będzie 100% neutralny dla środowiska dzięki zerowej emisji CO2. Obiekt będzie zasilany energią odnawialną, zaś odzysk energii z odpadów nie nadających się do wykorzystania będzie realizowany z wykorzystaniem tzw. CCS (Carbon Capture Storage), czyli procesu sekwestracji CO2.

Firma rozważa również produkcję odnawialnej energii we własnym zakresie; w tym celu pokryje duży płaski dach fabryki panelami fotowoltaicznymi.

Ta inwestycja stwarza warunki niezbędne do tego, aby Szwecja stała się światowym liderem w dziedzinie recyklingu tworzyw sztucznych. Możliwość dokonania tego wspólnie z naszymi klientami - producentami i właścicielami firm - którzy stanowią dużą część szwedzkiej społeczności biznesowej, jest bardzo inspirująca" - mówi Philipsson.

Uczestnikiem projektu będzie Szwedzka Agencja Ochrony Środowiska, która dołoży do niego ponad 17 mln euro za pośrednictwem programu pomocy inwestycyjnej na rzecz klimatu znanego jako Klimatklivet.

Opracowano na podstawie informacji SPR