Stabilny poziom recyklingu puszek aluminiowych
21 Dec 2021 11:12

Nowy raport przygotowany przez Metal Packaging Europe oraz European Aluminium wskazuje, że całkowity poziom recyklingu aluminiowych puszek napojowych w Unii Europejskiej, Szwajcarii, Norwegii i na Islandii utrzymał się w 2019 r. na stabilnym poziomie 76% (75,8%).

W efekcie rosnącej konsumpcji napojów całkowita ilość aluminium odzyskanego w procesie recyklingu puszek osiągnęła rekordowy poziom 488 tys. ton, dzięki czemu możliwe było zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych (GHG) o 4 mln ton CO2 (czyli o tyle, ile w ciągu roku produkuje średniej wielkości europejskie miasto zaludnione przez ok. 440 tys. mieszkańców, takie jak Bratysława, Tallin czy Murcia).

Producenci puszek (członkowie stowarzyszenia Metal Packaging Europe) i dostawcy aluminium (członkowie European Aluminium) z zadowoleniem przyjęli ten wynik, ale twierdzą, że przy odrobinie dodatkowego wysiłku poziom recyklingu mógłby być jeszcze wyższy. W marcu 2021 r. oba branżowe stowarzyszenia uruchomiły wspólny plan działań na rzecz 100% recyklingu puszek do roku 2030. Ten ambitny cel może zostać osiągnięty tylko wtedy, gdy istniejące systemy zbiórki opakowań w Europie zostaną udoskonalone lub zastąpione dobrze zaprojektowanymi systemami kaucyjnymi na puszki do napojów i inne pojemniki.
W obliczu rosnącego popytu na systemy opakowań działające w obiegu zamkniętym aluminiowa puszka do napojów, wykonana z materiału, który można bez końca poddawać recyklingowi, jest idealną alternatywą dla mniej zrównoważonych opcji opakowaniowych - powiedziała Léonie Knox-Peebles, dyrektor generalny Metal Packaging Europe. Musimy współpracować, by zagwarantować, że jeszcze więcej zużytych puszek jest prawidłowo utylizowanych i poddawanych recyklingowi, co pozwoli nam osiągnąć nasz ambitny cel przewidziany na 2030 rok (…).
Chcielibyśmy, aby więcej krajów zmierzało w kierunku nowoczesnych i dobrze zaprojektowanych systemów kaucyjnych, umożliwiających optymalne wykorzystanie wartościowego i jakościowego złomu z zebranych puszek aluminiowych - podkreślił Maarten Labberton, dyrektor Packaging Group w European Aluminium. Chociaż zużyte puszki są również przetwarzane w inne wartościowe produkty końcowe, takie jak rowery czy pojazdy elektryczne, najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest ich ponowne wykorzystanie do produkcji nowych puszek. Żaden inny rodzaj opakowania na napoje nie jest w stanie osiągnąć tak wysokich wskaźników recyklingu przy jednoczesnym zużyciu tak niewielkiej ilości materiału pierwotnego, co skutkuje obiegowym charakterem produktu, a także redukcją emisji dwutlenku węgla.

Opracowano na podstawie informacji Recycling Magazine