Światowa premiera nowego Speedmastera XL 106
31 Oct 2022 16:00

28 października br. podczas Dnia Opakowań (Packaging Day) odbywającego się w Wiesloch-Walldorf pod hasłem „Zwyciężyć w opakowaniowym wyścigu” koncern Heidelberger Druckmaschinen AG (Heidelberg) zaprezentował ponad 300 obecnym i przyszłym klientom najnowsze trendy na rynku opakowaniowym oraz związane z nimi rozwiązania oferowane przez siebie i przez firmę partnerską MK Masterwork. Główną atrakcją imprezy była światowa premiera najnowszej maszyny drukującej Speedmaster XL 106.

Możliwości nowego Speedmastera XL 106 zaprezentowano podczas połączenia na żywo z centrum produkcyjnym drukarni Cardbox Packaging – pilotażowego użytkownika nowej maszyny – mieszczącym się w austriackim Wolfsbergu. 

Firma Heidelberg przekonuje, że Speedmaster XL 106 to kolejny dowód konkurencyjnej przewagi jej maszyn w sektorze opakowań. Maksymalna prędkość drukowania – 21 tys. arkuszy/h – czyni ten wysokowydajny system najszybszą na świecie arkuszową maszyną offsetową i w praktyce oznacza możliwość zadruku ponad 100 milio- nów pudełek składanych w skali roku. Jak twierdzi producent, to rozwiązanie szczególnie dobrze sprawdzi się w zakładach produkujących opakowania w formacie 70x100 mm, które oczekują optymalnej wydajności i kompleksowej automatyzacji – one też najbardziej docenią wzrost prędkości drukowania z 18 tysięcy do 21 tysięcy arkuszy/h. Do ekonomicznych korzyści z tego rozwiązania należy także wzrost wydajności netto o 8-10% oraz – przy założeniu wykorzystania pełnego potencjału produkcyjnego – jego amortyzacja w okresie około dwóch lat. Aby to osiągnąć, firma Heidelberg zoptymalizowała około 200 komponentów w całym systemie, od podajnika po wykładanie. Przykładowo podajnik jest obecnie bezpośrednio napędzany przez dwa serwomotory, dodatkowo też na wykładaniu zredukowano ciężar listew chwytających i dostosowano je do nowej prędkości drukowania, aby zapewnić stabilną i niezawodną pracę.

Od momentu wprowadzenia na rynek w 2004 roku technologia XL firmy Heidelberg stanowi dla naszego sektora punkt odniesienia w zakresie produktywności, wydajności i niezawodności przy zastosowaniach typu high-end. Od tego czasu koncern stale udoskonala tę udaną platformę maszyn – mówi dr Ludwin Monz, prezes Heidelberga. – Dzięki nowo zaprezentowanemu Speedmaster XL 106 Heidelberg przenosi wydajność arkuszowego druku offsetowego na kolejny poziom i umożliwia zwiększenie konkurencyjności zwłaszcza producentom pudełek składanych.

Pierwszy użytkownik oczekuje znaczącego wzrostu wydajności

Firma Cardbox Packaging, międzynarodowy producent opakowań z siedzibą w austriackim Wolfsbergu zatrudniający ponad 250 pracowników, dostarcza technologicznie zaawansowane opakowania tekturowe najwyższej jakości odbiorcom z branż: spożywczej, napojowej, cukierniczej, tytoniowej i kosmetycznej, jak również na rynek ochrony zdrowia. Firma od lat pozostaje w bliskich związkach biznesowych z Heidelbergiem. Cardbox korzysta z technologii niemieckiego koncernu zwłaszcza przy rozbudowie potencjału druku i postpressu swych międzynarodowych oddziałów mieszczących się w Czechach, Serbii i USA. Wśród kluczy do swego sukcesu spółka wymienia najwyższy poziom wydajności oraz stałą dostępność maszyn. Cardbox maksymalizuje potencjał wykorzystywanych urządzeń zawsze, gdy jest to możliwe; ta zasada dotyczy również pracującego w Wolfsbergu od 2018 r. modelu Speedmaster XL 106, który od początku pracy zapewnia austriackiej firmie najwyższą wydajność druku. To wszystko sprawiło, że właśnie Cardbox Packaging stał się idealnym pilotażowym użytkownikiem nowego Speedmastera XL 106 o maksymalnej prędkości drukowania 21 tys. ark./h, który od niedawna pracuje w Wolfsbergu. 

Na międzynarodowych rynkach opakowaniowych panuje zażarta konkurencja. Nie uznajemy kompromisów w zakresie jakości, niezawodności i dochowywania terminów dostaw. Stałe utrzymywanie najwyższego poziomu wydajności staje się w tych okolicznościach głównym czynnikiem wpływającym na konkurencyjność – mówi Roland Schöberl, dyrektor zarządzający w Cardbox Packaging Holding GmbH. – Dlatego jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Heidelbergiem i z pilotażowania nowego Speedmastera XL 106, aktualnie najszybszej arkuszowej maszyny offsetowej na świecie. Po zakończeniu fazy rozruchu spodziewamy się dzięki niej wielkiego wzrostu wydajności – dodaje. 

Pod koniec 2022 r. do firmy Cardbox trafią dodatkowo dwie maszyny: wysokowydajne sztance MK Mastermatrix – które również miały niedawno swoją premierę – mają wspomóc nowoczesny system druku i zoptymalizować działanie działu postpress. 

Ponad 300 gości na Dniu Opakowań w Wiesloch-Walldorf

Jak wspomnieliśmy, oficjalna premiera nowego Speedmastera XL 106 odbyła się pod koniec października podczas Dnia Opakowań przygotowanego przez koncern Heidelberg w jego siedzibie w Wiesloch-Walldorf pod hasłem „Zwyciężyć w opakowaniowym wyścigu”. Uczestniczyło w nim ponad 300 gości z całego świata, by poznać najnowsze trendy opakowaniowe oraz rozwiązania Heidelberga i MK Masterwork umożliwiające ich zaspokajanie. Prezentacje w Dniu Opakowań koncentrowały się na automatyzacji procesów, zrównoważonym rozwoju, doskonałości operacyjnej oraz rozwiązaniach przemysłowych w segmencie wykańczania po druku. Jak poinformowali organizatorzy wydarzenia, seryjna produkcja nowego Speedmastera XL 106 powinna rozpocząć się jesienią przyszłego roku, a w najbliższych miesiącach odbywać się będą pilotażowe instalacje w kolejnych drukarniach.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Heidelberg

Tłumaczenie: TK

 

error: Kopiowanie zabronione!