Światowy rynek pudełek z tektury falistej w latach 2014–20
29 May 2015 10:02

Według niedawnego raportu amerykańskiej firmy konsultingowej Future Market Insights szybka industrializacja, zwłaszcza w krajach rozwijających się - takich jak Chiny, Brazylia i Indie - spowoduje wzrost działalności handlowej w tym regionie, a tym samym popyt na kartony z tektury falistej. Ponadto oczekuje się, że wzrost produkcji przemysłu motoryzacyjnego i elektronicznego zwiększy rynek tektury na pudełka składane w ciągu najbliższych kilku lat, ponieważ zapewniają one ochronę delikatnych części przeznaczonych dla producentów działających w tych sektorach.

Innowacje w projektowaniu doprowadziły do wzrostu popytu na opakowania z tektury falistej do wielu artykułów spożywczych i napojów, kosmetyków oraz farmaceutyków, wzmacniając tym samym ekspansję tego rynku. Oczekuje się, że wzrost wspomnianych sektorów będzie stymulował popyt na kartony z tektury falistej w najbliższych kilku latach.

Raport przeanalizował recesję gospodarczą w latach 2008-09, która doprowadziła do ograniczenia działalności handlowej, negatywnie wpływając na rynek kartonów z tektury falistej. Powolne wychodzenie z recesji niektórych krajów hamować będzie wzrost rynku kartonów z tektury falistej.

Według raportu rosnące ceny na tekturowe pudełka mogą być innym istotnym czynnikiem utrudniającym wzrost tego rynku w najbliższych kilku latach. Rosnące wykorzystanie kartonów z tektury falistej do ekspozycji w punktach sprzedaży stworzy nowe możliwości dla rozwoju tego rynku.

W dokumencie czytamy również, że żywność i napoje były największym segment rynku. Oczekuje się jednak, że produkty higieny osobistej, produkty do czyszczenia i na potrzeby gospodarstw domowych, elektronika i chemikalia w największym stopniu będą napędzać popyt na kartony z tektury falistej w ciągu najbliższych sześciu lat. Dodatkowo, choć to USA miały dotychczas największy udział w tym rynku, to w szacowanym okresie zostaną prześcignięte przez Chiny, zaś region azjatyckiego wybrzeża Pacyfiku stanie się największym rynkiem na pudełka tekturowe.

Źródło: Tappi

error: Kopiowanie zabronione!