System Ishida X-RAY gwarantuje utrzymanie najwyższej jakości produktu
25 Jan 2019 11:43

  Technologia inspekcji X-ray Ishida wspomaga proces utrzymania wysokiej reputacji jednej z najbardziej popularnych w Rosji marek tradycyjnych przekąsek.

Firma ROSTRAGROEXPORT została założona w 1995 roku przez Borisa Aleksandrova, który rozpoznał na rosyjskim rynku spożywczym niszę na dobrej jakości tradycyjne snaki. Dlatego firma rozpoczęła produkcję różnorodnych wysokiej jakości produktów mleczarskich (przede wszstkim pokrywanych czekoladą batoników serowych oraz przekąsek z sera twarogowego.

Doświadczenie wcześniej odniesionych sukcesów motywuje Aleksandrova do decyzji wprowadzenia na rynek nowej marki. Jego zamysł dotyczył tzw. „idealnego” batonika twarogowego, do wytworzenia którego używane byłyby jedynie najlepsze naturalne składniki. Nowo powstała marka "B.Y. Aleksandrov" pochodzi bezpośrednio od nazwiska założyciela firmy.

Aktualnie można wyróżnić 16 odmian batoników "B.Y. Aleksandrov" pokrywanych najlepszymi gatunkami mlecznej, gorzkiej oraz białej belgijskiej czekolady. W asortymencie znajduje się również specjalny zestaw 6 czekoladowych batoników z małą grą planszową lub inną zabawką.

Obecnie dzienna produkcja wynosi do 400 tys. sztuk opakowań "B.Y. Bary Aleksandrowa", co stanowi ok. 30% całkowitej produkcji firmy. Od chwili uruchomienia w 2008 r. całkowita produkcja wzrosła aż 8-krotnie

Marka "B.Y. Aleksandrov" jest sytuowana wśród innych produktów rosyjskiego rynku produktów mleczarskich, jako produkt najwyższej jakości. Dlatego też utrzymanie najwyższego poziomu kontroli jakości jest kluczowym wymogiem dla firmy "ROSTRAGROEXPORT".

Po cyklu wytworzenia batoniki serowe są szczelnie zamykane na linii Flow-Pack w opakowaniu z folii, skąd trafiają do indywidualnych kartonowych pudełeczek. Następnie formowany jest większy pakiet składający się z 12 pojedynczych kartoników. Fakt stosowania foli metalizowanej uniemożliwia użycia detektorów metalu powszechnie stosowanych do kontroli jakości. Do bardziej istotne to, że detektory metalu i tak nie są w stanie wykryć, czy opakowanie zawiera ciała obce typu plastik, szkło, czy też wykazać ewentualne uszkodzenie wkładu lub jego brak w opakowaniu.

Tym samym, firma "ROSTRAGROEXPORT" w celu prowadzenie zróżnicowanych procedur kontroli jakości zakupiła system inspekcji X-Ray IX-GA-40751 Ishida.

1. Procedura detekcji zanieczyszczeń.

IX-GA-4075 jest w stanie wykryć określone kontaminanty, takie jak zanieczyszczenia metalowe pochodzące z linii produkcyjnej, płatki metalowe z pojemników na cukier czy kamyki - typowe zanieczyszczenie powstałe przy zbiorach rodzynek.

2. Procedura kontroli integralności produktu.

System, wykorzystując układ szacowania masy, jest w stanie wychwycić uszkodzone opakowania oraz pozwala na identyfikację brakujących opakowań czy też ich elementów. Przykładem mogą być zabawki brakujące w opakowaniach dla dzieci. System operuje niezawodnie w warunkach linii produkcyjnej przy bieżącej prędkości do 60 opakowań na minutę i trybie 24/7.

Kluczem do wszechstronności urządzenia jest wykorzystanie cech Algorytmu Genetycznego (GA), unikalnej technologii Ishida. Technologia ta wykorzystuje analizę danych obrazowych tworzonych w trakcie wielu inspekcji, co pozwala na stworzenie dokładniejszego protokołu kalibracyjnego. Każdy przypadek odstępstwa od protokołu jest rejestrowany jako problem, a następnie odrzucany. Pozwala to na łatwiejszą identyfikację wad stałych lub często powtarzających się, łącznie z wychwyceniem ich położenia w opakowaniu.

Przedstawiciel spółki ROSTRAGROEXPORT stwierdza, że Ishida IX-GA-4075 wnosi wiele istotnych korzyści. „Zdolności systemu X-Ray do skutecznego wykrywania wszystkich rodzajów zanieczyszczeń są niezbędnym elementem kontroli bezpieczeństwa, co jest szczególnie ważne w przypadku produktów spożywczych, tak popularnych wśród dzieci i dorosłych” - wyjaśnia Pavel Kubakhov, Szef Działu Innowacji i Działu Nowych Technologii.

„Nie mniej istotnym jest fakt, że wysoki poziom zapewnienia jakości jest wymogiem dla supermarketów i sieci handlowych, z którymi współpracujemy. Dzięki naszemu systemowi X-Ray mamy pełny zapis inspekcji każdego z opakowań, stąd możemy udowodnić jakość produktu i opakowania, co jest przydatne w przypadku ewentualnej skargi konsumenckiej".

„Ishida IX-GA-4075 działa wyjątkowo niezawodnie” - mówi Lubov Lukashevitch, Szefowa Produkcji Batoników Serowych. „Od czasu instalacji nie odnotowaliśmy żadnych problemów ani awarii. Maszyna jest skonfigurowana softwarem w wersji rosyjskiej i jest niezwykle łatwa w obsłudze oraz konserwacji. Wprowadziliśmy do tej pory 40 ustawień wstępnych, a przezbrojenie między produktami do inspekcji zajmuje zaledwie kilka sekund”.

Nade wszystko zakup IX-GA-4075 Ishida stanowi dla firmy doskonałą inwestycję. „Ostatecznie nie można wycenić jakości czy oszacować ewentualnej straty, jeśli poziom jakości spadnie w jakikolwiek sposób. Tylko na tej podstawie nie mamy wątpliwości, że inwestycja w maszynę się zwróci” - podsumowuje Kubakhov.

Źródło: Ishida Europe