System sortujący Ishida Flex Grader zwiększa wydajność
22 Feb 2019 13:00

  Instalacja dwóch systemów sortujących Ishida Flex Grader w firmie Tranzit Food, lidera w przetwórstwie drobiu na Węgrzech, umożliwiła na prawie dwukrotne zwiększenie wydajności przy utrzymaniu zatrudnienia tej samej liczby operatorów linii.

System Flex Grader Ishida sortuje uprzednio zapakowane kaczki i gęsi - zarówno w całości, jak i w porcjach - do ustalonej masy końcowej. Produkt jest przeznaczony na rynek klientów detalicznych firmy Tranzit. Każde opakowanie jest indywidualnie ważone, a następnie - w zależności od poszczególnego ciężaru jednostkowego - przydzielane do konkretnego stanowiska w serii stacji pakowania, gdzie trafiają do skrzynek transportowych i są gotowe do dalszej drogi.

Dwudziestopunktowy Flex Grader jest w stanie obsłużyć około 80 opakowań w ciągu minuty, co daje możliwość przetwarzania około 3600 kaczek i 1600 gęsi na godzinę; poprzednio stosowany system ręczny miał wydajność (odpowiednio 2000 i 1000 ptaków. Każdy z operatorów linii jest przypisany do trzech lub czterech punktów sortownika. Tam opakowania trafiają do kartonów oraz generowana jest etykieta zewnętrzna opakowania zbiorczego.

System pozwala na elastyczne odważenie i posortowanie każdego opakowania według rzeczywistej masy jednostkowej. Dotyczy to sytuacji, gdy klienci nie wymagają produktu stałowagowego.

Wielkości opakowań wahają się od 700 g do 1200 g dla produktu w porcjach i odpowiednio od 1400 g do 6500 g dla ptaków w całości. Wszelkie opakowania nie spełniające określonych kryteriów tolerancji dla określonego przebiegu są przekierowywane do specjalnego pojemnika w celu ponownego odważenia.

Linia Ishida została zaprojektowana specjalnie pod potrzeby firmy Tranzit Food i dostarczona przez węgierskiego dystrybutora Ishida, firmę Master Quality.

„Początkowo rozważaliśmy system Flex Grader o 16 stanowiskach” - wyjaśnia Ferenc Botos z firmy Tranzit Food. „Jednak po rozmowach z Ishida i naświetleniu naszych oczekiwań zdecydowaliśmy się na rozwiązanie 20-punktowe. System zaprojektowano w taki sposób, by spełniał nasze wymagania i pozwolił zmaksymalizować wykorzystanie dostępnej przestrzeni fabrycznej. Ishida jest bardzo dobrym partnerem do współpracy, służącym konstruktywnymi sugestiami, a także zapewniającym naszym operatorom doskonałe szkolenia”.

Jak informuje firma Tranzit, linia sortująca Ishida Flex Grader jest prosta w eksploatacji. Przezbrojenie pomiędzy obsługiwanym produktem, w tym przypadku drobiem, może być wykonane w czasie krótszym niż minuta; wymagane wartości specyfikacyjne przywołuje się z przyjaznego dla użytkownika interfejsu panelu RCU, czyli jednostki zdalnego sterowania. Ustawienia tolerancji można korygować również podczas pracy linii. Otwarta konstrukcja szkieletowa, spełniająca wymagania norm utrzymania w czystości, pozwala na szybkie i łatwe czyszczenie, które odbywa się pod koniec każdej zmiany.

Flex Grader działa w trybie dwuzmianowym, pięć dni w tygodniu, z dodatkową zmianą w każdą drugą sobotę. Wydajność linii wynosi do 28 tys. ptaków na zmianę.

„Również niezawodność jest satysfakcjonująco dobra, a w przypadku jakiegokolwiek problemu otrzymujemy doskonałe wsparcie i pomoc od Ishida” - kontynuuje Ferenc Botos.

Fabryka Tranzit w Debrecen, przejęta przez spółkę w 2010 r., to przykład firmy szybko rozwijającej się i zwiększającej udział na kluczowych rynkach eksportowych swej marki Goldenfood.

„Uważamy, że Ishida jest Rolls-Royce'em na rynku maszyn produkcyjnych” - mówi Ákos Szabó, dyrektor naczelny spółki Tranzit Food. „Jeśli oczekujesz jakości, musisz być gotowy, by za nią zapłacić”.

„Na naszym rynku potrzeba precyzyjnego ważenia pozostaje niezmienna, ale pakowanie oraz style opakowań ciągle ulegają zmianom, więc to, czego potrzeba, to niezawodność, elastyczność i szybkość reakcji na zmiany w każdym systemie naważania, czyli to, co zapewnia właśnie Ishida”.

Z tego też powodu Tranzit Foods zamierza prowadzić dalsze inwestycje w systemy Ishida, gdyż dąży do stałego wzrostu szybkości przetwarzania i wydajności swych procesów produkcyjnych przetwórstwa drobiu.

Źródło: Ishida Europe