Technologia Ishida wsparciem dla sukcesu i zwiększonej produkcji snaków
7 Jun 2018 18:33

Wiodący słowacki producent przekąsek czerpie korzyści ze zintegrowanej linii pakującej - rozwiązania od Ishida Europe. Technologia Ishida pozwoliła sprostać rosnącemu i globalnemu zapotrzebowania na wyjątkową ofertę firmy ze Słowacji. Są nią ekologiczne i wolne od alergenów snaki.

Firma Cibi z siedzibą w miejscowości Marcelová to jedna z pierwszych firm, która opracowała te wyjątkowe produkty pod koniec 2000 roku, a jako jedyna oferuje gamę przekąsek stworzonych specjalnie dla wszystkich grup wiekowych, od dzieci po dorosłych. Aby sprostać wysokim wskaźnikom produkcji (obecnie na poziomie ok. 4800 kg dziennie - firma zainstalowała dwa systemy Ishida iTPS (Integrated Total Packing System, Zintegrowany Całościowy System Pakujący). Jest to kombinacja złożona z naważarek wielogłowicowych i pakowaczek, systemu inspekcyjnego kontroli rentgenowskiej IX-GA-4075 oraz wagi kontrolnej typu DACS-G, czyli kompletnego układu zapewniającego dostarczanie produktów najwyższej jakości oraz dochowanie procedur inspekcyjnych.

Dla firmy Cibi szybkość i dokładność mają pierwszoplanowe znaczenie. Linia Ishida w przypadku snaków ekstrudowanych obsługuje opakowania o wielkości od 15 g do 90 g, z kolei dla przekąsek wypiekanych są to wielkości od 23 g do 125 g. Zapewniana przez system dokładność to poziom w granicy 0,1 g targetu masy. Prędkości maksymalne dla każdego z systemów wynoszą do 140 paczek na minutę. Jedynym ograniczeniem dla prędkości procesu jest bardzo niska masa większości wkładów produktowych, która oznacza wzrost czasu potrzebnego na przepływ przez system iTPS. W przypadku opakowań o najmniejszym rozmiarze oba systemy pakowania snaków pracują w tandemie, dostarczając około 240 paczek na minutę, tj. do poziomu dopasowanego do wydajności ekstrudera.

W związku z szeroką gamą produkowanych każdego dnia produktów marki Cibi oraz marek własnych przezbrojenia mogą mieć miejsce dwa lub trzy razy w ciągu jednej zmiany. Jednakże, jak informuje Cibi, są one proste do wdrażania dzięki przywoływaniu zapisanych w pamięci ustawień ze wszystkimi szczegółami poprzez konsolę jednostki zdalnego sterowania (RCU).

Spełniająca wymogi higieny konstrukcja naważarek wraz z łatwymi do demontażu podzespołami pozwala na łatwe ich czyszczenie. Oznacza to, że większość procesów czyszczenia można ukończyć w ciągu 30 minut.

Eksploatacja maszyn dotyczy operacji produkcyjnych w trybie 24 godzin na dobę przez 5 lub 6 dni w tygodniu. Kierownik produkcji firmy Cibi Csaba Fica mówi, że sprzęt Ishida udowodnił swoją wybitną niezawodność.

„Począwszy od instalacji naszego pierwszego systemu iTPS bezproblemowo obsłużyliśmy poziom ponad 40 milionów paczek” - mówi Csaba Fica, zaś „bardzo szybko dostarczana pomoc techniczna i serwisowa od Ishida, w tym dostawy dowolnych części zamiennych lub materiałów eksploatacyjnych, w czasie zaledwie 24 lub 48 godzin, wypadają wyjątkowo korzystnie w porównaniu z innymi dostawcami sprzętu na tej linii.”

Wchodzący w skład zaawansowanej kontroli jakości w firmie system inspekcji X-ray IX-GA jest w stanie wykrywać niepożądane ciała obce, takie jak metal, gęste tworzywa sztuczne i gumę o wielkości zaledwie 0,6 mm i mniejszej. Mimo że obecne przepisy bezpieczeństwa żywności BRC dla zapewnienia jakości określają wyłącznie wykrywacze metali, Cibi uważa, że jest w stanie zademonstrować swym wszystkim klientom standardy ultra wysokiej jakości oraz dodatkowo zapewnić ich, że jest gotowa na wszelkie zmiany, które mogą wystąpić w tych przepisach w przyszłości.

Ponieważ opakowania ze snakami są bardzo lekkie i nie będą mogły przejść przez standardowo stosowane w systemie X-ray Ishida wolframowe zasłony ochronne, Ishida zaprojektowała i zainstalowała specjalne przykrycie znajdujące się nad przenośnikami podającymi i odprowadzającymi.

Waga kontrolna DACS-G zapewnia kontrolę masy finalnej zgodnie z regulacjami prawnymi dotyczącymi wagi (e - weight regulations), gwarantując, że wszystkie opuszczające fabrykę opakowania spełniają wymogi odpowiednich przepisów.

Według prezesa zarządu firmy Cibi Jána Cibulka, który wraz z wprowadzeniem zdrowych przekąsek skierował firmę na ścieżkę rozwoju, główna korzyść wynika z zalet maszyn Ishida, jakimi są szybkość, dokładność i elastyczność.

„Dzięki systemom Ishida byliśmy w stanie sprostać dużemu wzrostowi zapotrzebowania na nasze produkty” - wyjaśnia. „Dwa systemy iTPS, jeden system X-ray oraz waga kontrolna pozwalają na obsługę produkcji naszej wielkości. Na rynku istnieją tańsze systemy, ale o mniejszej prędkości maksymalnej. Każdy z nich wymagałaby osobnych urządzeń kontrolnych, co miałoby duży wpływ na przestrzeń fabryczną.”

Wybór pojedynczego dostawcy to również wyjątkowa korzyść, jak stwierdza Ján Cibulka. Pomaga zapewnić ciągłość działania linii na jej optymalnym poziomie operacyjnym. Równie ważnym czynnikiem jest doskonała dokładność systemu iTPS, która przyczynia się do szybkiego tempa zwrotu. „Na naszym najmniejszym opakowaniu, którego produkcja wynosi ponad 14 tys. woreczków na godzinę” - jak wykazuje Jan. „Wcześniej straty nadważeniowe wynosiły średnio 0,5 g, aktualnie to poziom w granicy 0,1 g na paczce, a to oznacza 7 kg oszczędności na godzinę!”.

Źródło: Ishida Europe