Tetra Pak wprowadza papierowe słomki
1 May 2018 17:36

Tetra Pak, producent opakowań kartonowych do płynnej żywności, do końca bieżącego roku wprowadzi do swojej oferty papierowe słomki. Takie rozwiązanie jest jednym z elementów szerszego programu, który ma na celu wsparcie globalnych działań na rzecz rozwiązania problemu zanieczyszczenia środowiska naturalnego tworzywami sztucznymi.

Słomki odgrywają ważną rolę w opakowaniach kartonowych, zwłaszcza tych o mniejszych pojemnościach. Jeśli jednak po spożyciu przez konsumenta nie zostaną odpowiednio wyrzucone (a w efekcie poddane recyklingowi), stają się częścią szerszego problemu zanieczyszczenia odpadami z tworzyw sztucznych.

Firma Tetra Pak prowadzi liczne działania edukacyjne na rzecz segregacji i recyklingu opakowań po płynnej żywności. Uświadamia konsumentom, że są one poddawane przetworzeniu, a – w wypadku słomek – zachęca konsumentów do prostej czynności, jaką jest umieszczenie słomki wewnątrz opakowania po spożyciu produktu. Dzięki temu można w łatwy sposób wyrzucić ją wraz z kartonikiem.

Obecnie trwają jednak przede wszystkim intensywne prace nad opracowaniem słomki papierowej.

„Dokładamy wszelkich starań, aby wprowadzić do naszej oferty słomkę z papieru – przed nami wiele wyzwań, aby stworzyć produkt z papieru, który będzie spełniał wszystkie wymogi bezpieczeństwa i posiadał określone właściwości, jakich oczekuje konsument” – mówi Kinga Sieradzon, Dyrektor Zarządzający Tetra Pak na rynkach polskim, czeskim, słowackim
i węgierskim. „Jesteśmy jednak pewni, że znajdziemy alternatywę dla plastiku w postaci słomek papierowych i wprowadzimy ją na rynek przed końcem bieżącego roku.”

Średnio 75% masy opakowania kartonowego Tetra Pak stanowi papier. Celuloza do jego produkcji pochodzi z drewna, jest więc surowcem odnawialnym. Włókno celulozowe stosowane w procesie produkcji kartonów Tetra Pak dostarczane jest przez certyfikowanych producentów, sprawdzonych i działających zgodnie z prawem, poddawanych regularnej weryfikacji i ocenie przez niezależnych audytorów.

Słomka z papieru to istotny kamień milowy we wdrożeniu długofalowej strategii firmy, polegającej m.in. na opracowywaniu i wprowadzaniu do oferty opakowań wykonanych w pełni z materiałów odnawialnych. „To nie pierwsze działania naszej firmy w tym zakresie” – kontynuuje Kinga Sieradzon. „W 2013 r. Tetra Pak, jako pierwsza spółka w sektorze opakowań dla żywności, wprowadziła bio-zakrętki z odnawialnego polietylenu dużej gęstości (HDPE) powstałego z trzciny cukrowej. W 2014 r. rozpoczęliśmy również produkcję elementów swoich opakowań w oparciu o polietylen małej gęstości (LDPE), także z trzciny cukrowej” – dodaje.

W 2014 r. na rynku zadebiutował pierwszy karton Tetra Rex wyprodukowany w całości
z surowców odnawialnych. Opakowanie powstało z połączenia materiałów, takich jak tworzywo z trzciny cukrowej oraz papier. W lutym 2018 r. firma sprzedała pół miliarda w pełni odnawianych opakowań na całym świecie.

Źródło: Tetra Pak