Traysealery w przemyśle owoców miękkich – nowe możliwości dla producenta
3 Jan 2019 10:10

Sytuacja na rynku opakowań dla pomidorów i owoców miękkich w ostatnim czasie bardzo się zmieniła. Wprowadzana w całej Europie polityka ograniczania plastiku oraz nasycający się rynek tworzą zapotrzebowanie na nowe, innowacyjne metody pakowania.  Jednym z rozwiązań, które zyskuje na popularności, jest technologia zgrzewu odgórnego (ang. topseal), polegająca na zgrzaniu pojemnika z folią termokurczliwą.

Wprowadzenie standardu topseal na rynku owoców miękkich pociąga za sobą wiele pozytywnych następstw, zarówno dla samego rynku, jak i dla dostawców. Przede wszystkim nowym trendem jest standaryzacja opakowań. Dzisiejszy producent nie musi mieć kilkudziesięciu rodzajów pojemników i porównywalnie wysokiej ilości typów kartonów. Wystarczy mu kilka podstawowych formatów, które w zupełności zaspokoją jego potrzeby pakowania, a oprócz tego pozwolą na optymalizację kosztów i zwiększenie efektywności pakowania. Standaryzacja prowadzi również do ułatwień w logistyce oraz ułożeniu produktów na półce sklepowej. Zapakowane przy użyciu folii topseal produkty są ustawniejsze, a estetyczny wygląd pojemnika (ze względu na większą przejrzystość folii PET) zwiększa ich atrakcyjność handlową.  

 

Nowe technologie – nowe wyzwania

Ideą wprowadzenia technologii topseal było ograniczenie wykorzystywania plastiku (ok. 70% mniejsze zużycie folii niż w przypadku technologii flowpack) i usprawnienie systemu pakowania. Możliwość zmiany atmosfery wewnątrz opakowania (MAP) przyczynia się do poprawy trwałości produktu, a w przypadku niektórych owoców miękkich może przedłużyć świeżość nawet o kilka dni.

Dzisiejszy konsument coraz częściej sięga po produkty ekologiczne, przyjazne dla środowiska, które można poddać utylizacji. Chociaż trend ten wydaje się być bardzo pożyteczny, do tej pory brakowało rozwiązań umożliwiających to. Producenci traysealerów, jak na przykład brytyjska firma Packaging Automation, stanęli naprzeciw temu wyzwaniu i zaadaptowali swoje maszyny do zgrzewania biodegradowalnych opakowań. Dzięki temu traysealery mogą zostać dostosowane do opakowań z recyklingowalnego plastiku lub biodegradowalnych tworzyw sztucznych na bazie roślin, takich jak na przykład PLA.

 

Rosnąca siła opakowań z pulpy

Coraz powszechniejszy trend opakowań przyjaznych dla środowiska, które można ponownie wykorzystać lub poddać utylizacji, poskutkował pojawieniem się opakowań z pulpy papierowej. Coraz częściej są one używane do pakowania owoców miękkich – truskawek, borówek i malin. Nic w tym dziwnego: estetyczny wygląd zgrzanej punnetki, wykonanej w 100% z biodegradowalnych składników, zachęca i stanowi obietnicę ekologicznego wyboru.

W Polsce i Niemczech nad wprowadzaniem topsealu, również do opakowań z pulpy, na rynek owoców i warzyw pracuje Milbor PMC - dostawca maszyn sortujących i pakujących, traysealerów oraz rozwiązań do automatyzacji na końcu linii pakującej. 

Traysealera SL4 będzie można obejrzeć podczas Targów Sadowniczo-Warzywniczych, które odbędą się 9 i 10 stycznia w Centrum Wystawienniczo-Targowym Ptak Warsaw Expo, stoisko C61.

 

 

Więcej informacji:

http://milborpmc.com/home-2/