UPM Raflatac rozszerza gamę materiałów etykietowych RAFNXT+
26 Jun 2018 10:28

Firma UPM Raflatac wprowadza na europejski rynek trzy nowe, ekologiczne i pozbawione BPA materiały etykietowe przeznaczone dla handlu detalicznego, do oznaczania pakowanego pożywienia oraz do zastosowań logistycznych. Nowe produkty umożliwiają producentom oferowanie wolnych od bisfenolu A i zgodnych z wymogami prawnymi etykiet termicznych, posiadających dodatkową wartość w postaci formuły RAFNXT+.

W przypadku papierów termicznych bisfenol A (BPA) jest standardowo wykorzystywany jako wywoływacz koloru; jednak nowe przepisy prawne Unii Europejskiej wymagają, by wszystkie produkty z tej gamy sprzedawane na kontynencie po 2 stycznia 2020 r. były wolne od BPA.

RAFNXT+ to rozwiązanie nowej generacji przeznaczone na opakowania zgodne z koncepcją zrównoważonego rozwoju, które w porównaniu z etykietami standardowymi optymalizuje wykorzystanie surowców, oszczędza energię i wodę oraz zmniejsza ilość odpadów powstających w cyklu eksploatacji. Dowiedziono również, że przy jego produkcji emisja dwutlenku węgla jest niższa nawet o 20% w porównaniu ze standardowymi etykietami papierowymi. Jak twierdzi producent, produkty etykietowe z rodziny RAFNXT+ zapewniają drukarniom i właścicielom marek przewagę nad konkurencją pod względem zrównoważonego rozwoju i wydajności. Mniejsza częstotliwość zmian rolki to krótsze przestoje i mniejsza ilość odpadów, niższe koszty opakowań i transportu oraz zwiększona powierzchnia magazynowa na surowce i gotowe produkty. Wszystkie produkty z tej gamy oparto na koncepcji cyklu życiowego Forest Positive – stworzonej przez UPM Raflatac formuły dla etykiet przyjaznych dla środowiska.

Materiały etykietowe Thermal Eco BPA Free NXT+FSC oraz Retail Eco BPA Free NXT+FSC mogą być aplikowane na folie opakowaniowe oraz większość standardowych tektur litych i są przeznaczone do zastosowań krótkoterminowych, takich jak oznaczanie produktów na wago-etykieciarkach czy etykietowanie logistyczne. Producent gwarantuje, że są one zgodne z odpowiednimi przepisami odnoszącymi się do kontaktu z żywnością i – w zależności od potrzeb – mogą być stosowane z wieloma różnymi rodzajami klejów dla zapewnienia optymalnego przylegania. Wszystkie cztery materiały posiadają certyfikat FSC, który stanowi gwarancję, że drewno wykorzystane przy ich produkcji pochodzi z legalnych źródeł i zostało pozyskane z lasów zarządzanych zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju.

„Wiele marek stosuje w swych strategiach i celach zasadę pozytywnego bilansu netto, a koncepcja Forest Positive oraz produkty RAFNXT+ są naszą odpowiedzią na ten trend. Dzięki optymalizacji surowcowej te produkty nie tylko ograniczają emisję dwutlenku węgla w porównaniu z konwencjonalnymi materiałami, ale dodatkowo pomagają naszym klientom poprawić ich efektywność. Seria Thermal Eco wzbogaciła się o produkty, które zapewniają wspomniane korzyści i wartość dodaną w postaci eliminacji BPA” - wyjaśnia Ville Pollari, dyrektor w dziale VIP & Prime EMEIA, UPM Raflatac.

Na podstawie informacji UPM Raflatac opracował TK