VARIOMAN przedefiniuje druk opakowań
28 Mar 2017 08:54

VARIOMAN to nazwa nowej maszyny do zadruku opakowań stworzonej przez manroland web systems. Hybrydowe urządzenie o wyrafinowanym wzornictwie, łączące technologię offsetu i wklęsłodruku, służy do zadruku opakowań foliowych; wraz z maszyną firma zapewnia integrację systemów, pakiety serwisowe i konserwacyjne oraz wszystkie rozwiązania znane z systemów drukujących firmy z Augsburga. Pierwszy klient już czeka na instalację.

„Dzięki Varioman zamierzamy dostarczyć naszym odbiorcom nowy system produkcyjny – początkowo w konfiguracji do druku opakowań giętkich” - wyjaśnia Alexander Wassermann, dyrektor zarządzający w manroland web systems. „Rynek oczekuje na systemy drukujące, które spełniają zapotrzebowanie na różnicowanie produkcji, podwyższony komfort oraz dodatkowe rozmiary opakowań. To dlatego stworzyliśmy Variomana.” Maszyna łączy najnowocześniejszą technologię z dużą elastycznością w zakresie podłoży i możliwości produkcyjnych oraz integracji procesów. W rezultacie, jak przekonuje producent otrzymujemy szybszy, bardziej wydajny i tańszy druk opakowań.

Varioman to wszechstronne urządzenie; swoje pełne możliwości pokazuje w trakcie druku folii oraz papieru w dużych gramaturach. Wymienne tuleje drukowe do druku offsetowego mogą mieć różną szerokość i obwód, zostać dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowników i połączone z kilkoma innymi komponentami. Dzięki wspomnianym tulejom, obróbce koronowej, utwardzaniu promieniowaniem EB i UV oraz zespołom wklęsłodruku z suszarkami, maszyna zapewnia najwyższej jakości zadruk szerokiej gamy folii.

Nazwa nowej maszyny odzwierciedla zróżnicowanie pod względem podłoży i rodzajów produkcji. Do materiałów nadających się do zadruku z użyciem wersji Varioman f:line należą folie i papier w zakresie grubości od 10 do 300 μm na rolach o zróżnicowanej szerokości, z prędkością produkcyjną do 400 m/min. Modułowe zespoły druku offsetowego gwarantują największą elastyczność. Dzięki niezawodnej technologii tulejowej zespoły drukowe są zmiennoformatowe, a zmiana narządu odbywa się w krótkim czasie.

Systemy zintegrowanych ustawień przedwstępnych oraz kontroli od manrolanda znacząco redukują ilość odpadów – szczególnie w porównaniu z maszynami drukującymi pozbawionymi tych rozwiązań. W stosunku do druku flekso, cyfrowego i wklęsłęgo, technologia offsetowa zapewnia najwyższą jakość odwzorowania i szczególnie korzystny stosunek ceny pojedynczej kopii; w zależności od konkretnego zlecenia oszczędności mogą sięgać nawet 25%. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu offsetowych płyt drukowych zamiast cylindrów wklęsłodrukowych oraz znacznie szybszym zmianom narządu.

W przyszłości na rynku pojawi się wersja Varioman c:line skierowana do producentów opakowań z tektury. Jej zespoły drukowe będą specjalnie opracowane i zoptymalizowane do zadruku podłoży o grubości 250-700 µm.

Firma manroland dostarcza wraz ze swoimi urządzeniami rozwiązania sprawnie integrujące cały proces druku; nie inaczej jest w przypadku Variomana. Sprawdzony system funkcjonowania i zarządzania przepływem produkcji Pecom-X integruje zróżnicowane elementy w jedno rozwiązanie systemowe. Dzięki ciągłemu raportowaniu oraz kontroli, usieciowiona produkcja maszyny drukującej przyspiesza procesy – od projektowania opakowań po wydruk produktu.

Manroland podkreśla bardzo wysoki poziom obsługi serwisowej swych rozwiązań do druku opakowań. Obowiązujący globalnie pakiet serwisowy w całym cyklu życia maszyny jest częścią każdej oferty sprzedażowej Varioman. Wybierając go, użytkownik zyskuje dostęp do trzech zestawów pomocy manroland web systems: Rozwiązania, Wsparcie oraz Sklep. Klienci korzystają również z dokładnej kalkulacji kosztowej oraz stałego dostępu do zdalnego systemu konserwacji TeleSupportCenter przez cały okres pracy maszyny. Dodatkowo internetowy sklep umożliwia łatwe i wygodne pozyskiwanie części zamiennych.

Pierwszy system nowej generacji rozpocznie produkcję w drukarni opakowań o międzynarodowym zasięgu na początku 2018 r. Będzie to hybrydowa maszyna z zespołami do druku offsetowego i wklęsłego opakowań giętkich.

Na podstawie informacji manroland opracował TK