Videojet wprowadza na rynek nowe światłowodowe systemy laserowe
11 Feb 2020 09:03

Firma Videojet Technologies, czołowy dostawca rozwiązań do kodowania, znakowania i drukowania, wprowadza na rynek laserów światłowodowych nowość w postaci systemów znakowania laserowego Videojet 7340 i 7440, pierwszych systemów z najmniejszą na świecie laserową głowicą znakującą Lightfoot.

Systemy 7340 (o mocy 20 W) i 7440 (o mocy 30 W), które zapewniają łatwość użycia i są wyposażone w nowe rozwiązania umożliwiające prostą integrację, zostały zaprojektowane w oparciu o 30-letnie doświadczenie firmy Videojet na rynku rozwiązań laserowych. Kompaktowe rozmiary tych systemów stanowią odpowiedź na potrzeby producentów dysponujących niewielką ilością miejsca, w tym firm pakujących na zlecenie, producentów OEM z branży pakowanych artykułów konsumenckich, firm znakujących części oraz przemysłu farmaceutycznego, gdzie do ograniczeń przestrzennych dochodzi potrzeba uproszczenia integracji i przeprowadzania szybkich oraz częstych zmian produkcyjnych.

Laserowa głowica znakująca Lightfoot jest jedyna w swoim rodzaju. To wyjątkowo małe i lekkie urządzenie zostało opracowane specjalnie pod kątem uzyskania klasy ochrony IP69k i może bez dodatkowych osłon pracować w trudnych warunkach, gdzie wymagane jest intensywne zmywanie.

Pod względem gabarytów kompaktowa głowica znakująca Lightfoot jest zbliżona do głowic Videojet opartych na technologii atramentowego druku ciągłego — waży mniej niż 1 kg i mierzy 205,0 mm. To oznacza, że do jej montażu wystarcza mniejsza liczba wsporników, co przekłada się na szybszą konfigurację i zmianę pozycji oraz większą elastyczność instalacji. Przy średnicy wynoszącej tylko 41,3 mm (1,60 cala) można zainstalować ją w praktycznie dowolnym, nawet ciasnym miejscu na linii klienta i uzyskać optymalne parametry ostrości oraz gęstości mocy bez ustępstw w zakresie jakości druku.

W modelach 7340 i 7440 zastosowano te same sprawdzone technologie, które trafiły do wcześniejszych laserów światłowodowych Videojet. Dzięki temu mogą one w ciągu sekundy umieścić nawet 2000 znaków na różnych podłożach opakowań o wysokiej gęstości wykonanych z takich materiałów, jak metale, tworzywa sztuczne i folia. Nie odbywa się to kosztem jakości, czasu sprawności ani długości lub zawartości kodów.

Lasery światłowodowe 7340 i 7440 są dodatkowo wyposażone w mechanizm znajdowania ogniskowej z wiązką pilotową, który pozwala łatwiej, szybciej i bardziej precyzyjnie ustawić ogniskową w trakcie instalacji oraz gdy potrzebne są częste zmiany na linii lub zmiany produkcyjne. Wbudowane rozwiązanie wykorzystujące triangulację dwóch wiązek pozwala wzrokowo ustalić, czy wiązka pilotowa jest zogniskowana i laser będzie znakować z najwyższą jakością, uwalniając operatorów od konieczności kłopotliwej regulacji i korzystania z narzędzi pomiarowych.

„Spodziewamy się, że przełomowe technologie, dzięki którym nowa głowica Lightfoot jest najmniejszym i najlżejszym z rozwiązań dostępnych na rynku, przełożą się na zwiększenie zakresu dostępnych możliwości stosowania” — powiedział Sascha Ammesdoerfer, kierownik jednostki organizacyjnej ds. znakowania laserowego w firmie Videojet Technologies. „Klasa ochrony IP69k pozwala bez problemu wykorzystywać tę głowicę znakującą w trudnych warunkach wymagających intensywnego zmywania, a wbudowany mechanizm z wiązką pilotową umożliwia szybsze, łatwiejsze i bezbłędne ustawienie ostrości przy instalacji i zmianach produktu. Dzięki tym właściwościom lasery światłowodowe Videojet 7340 i 7440 są najłatwiejsze w integracji, eksploatacji i serwisowaniu”.

Laserowe systemy światłowodowe Videojet 7340 i 7440 oferują szeroki zakres opcjonalnych funkcji, które jeszcze bardziej ułatwiają ich integrację: głowice znakujące 0° i 90°, 3 długości ogniskowej oraz 2 długości przewodu zintegrowanego (3 m i 10 m).

Producenci mają także do wyboru różne znajome interfejsy umożliwiające sterowanie laserami światłowodowymi Videojet 7340 i 7440, w tym oprogramowanie Videojet Touch Control Software+ (TCS+). Oprogramowanie to opracowano specjalnie z myślą o zdalnym sterowaniu laserami Videojet przy użyciu kontrolera lasera TU430 z kolorowym ekranem dotykowym o przekątnej 10,1 cala lub praktycznie dowolnego urządzenia z przeglądarką inną niż Safari. Alternatywą może być zaawansowany kontroler lasera Videojet z oprogramowaniem CLARiTY, wyposażony w intuicyjny ekran dotykowy używany także w innych rozwiązaniach Videojet do znakowania i kodowania, co umożliwia prostą obsługę oraz ciągłe wydłużanie czasu sprawności oraz zwiększanie wydajności.

Wprowadzenie na rynek laserowych systemów znakowania Videojet 7340 i 7440 poszerza ofertę laserów światłowodowych firmy Videojet.

Źródło: Videojet Technologies

error: Kopiowanie zabronione!