Waga kontrolna Ishida pomaga przy produkcji batonów zbożowych
20 Dec 2018 13:00

Ravensbergen Food BV, wiodący holenderski producent batonów zbożowych, eksploatuje od niedawna system wagi kontrolnej od firmy Ishida. Model DACS-G zapewnia wysokie prędkości operacyjne, łatwość eksploatacji i wysoki poziom niezawodności. System umożliwia ostateczne potwierdzenie masy wielopaków z batonikami granoli oraz kruchych ciasteczek.

DACS-G operuje z prędkością do 150 paczek na minutę dla opakowań podwójnych w trój-, cztero-, pięcio- i sześciopakach. W przypadku tradycyjnych okrągłych ciasteczek (Rounds) pracuje w tempie około 98 paczek na minutę (opakowanie zawiera do ośmiu elementów). Podczas gdy prędkość wagi kontrolnej to rząd 160 paczek na minutę, wydajność linii jest regulowana przez układ automatycznego pakowania, który umieszcza wielopaki na tacach gotowych do sprzedaży detalicznej.

Elastyczność instalacji wagi kontrolnej zapewnia dodatkową korzyść polegającą na tym, że jeśli występuje problem z urządzeniem do pakowania kartonów, przenośnik prowadzący do DACS-G może działać jako bufor przytrzymujący opakowania. Przenośnik można zwolnić, a gdy linia jest już odblokowana i w pełni operacyjna, wysoka prędkość wagi kontrolnej pozwala na szybkie nadrobienie strat.

DACS-G jest wyposażony w funkcje tzw. "Potwierdzenia Odrzutu" oraz system IDCS (Ishida Data Capture System, tj. system przechwytywania danych Ishida). Funkcję "Potwierdzenia Odrzutu" wykorzystuje sensor zainstalowany w koszu na odrzuty. Wykrywa każde opakowanie, które jest odrzucane z pasa przenośnika poprzez odrzutnik powietrzny (air blast system). Jest to szczególny wymóg detalistów z Wielkiej Brytanii.

System IDCS dostarcza cenne dane produkcyjne i umożliwia zdalny dostęp do nich. Dzięki temu zarządzający linią w firmie Ravensbergen Food potrafi ocenić ogólną jej wydajność, a jeśli zachodzi taka potrzeba, może dokonać korekt usprawniających proces pakowania.

Według relacji z Ravensbergen, system DACS-G jest łatwy w eksploatacji. Urządzenie jest uzbrojone w funkcję szybkiej konfiguracji wdrażanej z poziomu ekranu dotykowego. Dzięki intuicyjnemu menu możliwe jest szybkie przywoływanie zaprogramowanych parametrów dotyczących różnych opakowań.

„Jesteśmy pod wrażeniem wagi kontrolnej Ishida, zarówno ze względu na jej wydajność, jak i jej niezawodność, a także doskonałego serwisu i wsparcia, które otrzymaliśmy od Ishida BV" - komentuje Jeroen Volwater z działu wsparcia technicznego Ravensbergen.

Aktualnie Ravensbergen jest częścią szwajcarskiej grupy Haco AG. Firma kontynuuje kolejne inwestycje i podejmuje działania mające na celu zaspokojenie rosnącego popytu na swoje produkty w całej Europie. Posiada również ambitne plany dalszej ekspansji.

„W związku z tym, jeśli pojawi się potrzeba zakupu kolejnej wagi kontrolnej, zdecydowanie zadzwonimy do Ishida” - podsumowuje Jeroen.

Źródło: Ishida Europe