Wizja wprowadzona w życie
31 Dec 2022 16:00

Jean-Pascal Bobst, prezes firmy BOBST, analizuje miniony rok i przedstawia wnioski na temat przyszłości branży opakowań. Nowa rzeczywistość kształtuje lokalne gospodarcze relacje biznesowe, a kwestie łączności, cyfryzacji, automatyzacji i zrównoważonego rozwoju stają się podstawą produkcji opakowań.

Rok 2022 mogę opisać jako bardzo odkrywczy – mówi Jean-Pascal Bobst, prezes firmy BOBST. – Reakcja na niestabilność gospodarczą, lokalne konflikty, wyzwania związane z globalnym łańcuchem dostaw, niedobory zasobów ludzkich i kryzys energetyczny sprawiły, że zarówno my, jak i nasi klienci zrozumieliśmy, że firma potrzebuje wizji, aby móc odnosić sukcesy. Wizja firmy BOBST związana z rozwojem branży jest realizowana jeszcze skuteczniej. Rok 2022 był pełen wyzwań, ale pewnie poradziliśmy sobie z nimi i pomogliśmy klientom zrobić to samo – pomimo opóźnień, które powodowały zakłócenia. Zrobiliśmy wszystko, aby utrzymać zarówno zadowolenie klientów, jak i stosunki z nimi na najwyższym poziomie.

Nowa era prawdziwie połączonych rozwiązań

BOBST dostarcza rozwiązania do produkcji opakowań najwyższej jakości, przy czym obecnie wzbogaca ofertę o rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji i nowych opcji oprogramowania, tak aby produkcja opakowań odbywała się na jeszcze lepszym poziomie.

Flagowym rozwiązaniem firmy BOBST z 2022 roku jest system BOBST Connect, który łączy statystyki pracy maszyny Bobst i usługi cyfrowe w jednej platformie opartej na chmurze.

W ramach systemu BOBST Connect klienci otrzymują oparty na danych przegląd wydajności produkcji, konserwacji urządzeń i realizacji procesu produkcji, dzięki czemu mogą ten proces dobrze zaplanować – wyjaśnia Leonard Badet, kierownik ds. technologii w BOBST. – Klienci otrzymują informacje o ogólnej wydajności urządzenia, konkretne dane na jego temat oraz mogą korzystać z interfejsów łączących z już posiadanym oprogramowaniem.

Pierwszy plan subskrypcji tego bardzo wydajnego narzędzia, jakim jest BOBST Connect Essential, został udostępniony dla wszystkich maszyn BOBST w ramach standardowej dostawy. Jest to unikalna oferta w obrębie całej branży.

Szereg innowacji

W 2022 roku wprowadzono kilka innowacji, które są przykładem realizacji wizji BOBST. W obszarze tektury litej system ACCUCHECK Recipe Management pozwala użytkownikom tworzyć i modyfikować plany zdalnie za pośrednictwem platformy BOBST Connect oraz wysyłać je do hali produkcyjnej.

MASTERCUT 1.65 PER jest najbardziej wszechstronną sztancą płaską do tektury falistej na rynku i stanowi połączenie narzędzi oraz technologii, które odzwierciedlają i realizują wizję firmy w zakresie automatyzacji, łączności i zrównoważonego rozwoju. Nowa seria DIGITAL MASTER obejmuje modułowe i dające się rozbudowywać maszyny do etykiet, które łączą technologie cyfrowe i fleksograficzne w jednej maszynie przy zachowaniu najwyższego poziomu automatyzacji i kontroli jakości, tak aby pomóc klientom chronić ich inwestycje i zmniejszyć zależność od operatorów maszyn.

Jedna z najbardziej obiecujących zapowiedzi w 2022 roku pojawiła się w sektorze opakowań giętkich. Podczas targów K 2022 firma BOBST i jej partnerzy zaprezentowali oneBARRIER – grupę rozwiązań do produkcji zrównoważonych, gotowych do recyklingu opakowań giętkich o doskonałych właściwościach barierowych. Jednym z nich jest oneBARRIER PrimeCycle – monomateriał na bazie polimeru, który jest gotowy do recyklingu w 98%. Ponieważ zachowuje doskonałe właściwości barierowe, jest to potencjalnie przełomowe rozwiązanie w obszarze zrównoważonych opakowań. Z kolei oneBARRIER FibreCycle jest rozwiązaniem w pełni papierowym, monomateriałowym i gotowym do recyklingu, które zostało opracowane w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie branży na więcej opcji opakowań na bazie papieru. Próbki, które pokazaliśmy na targach K 2022, są prawdziwymi rozwiązaniami dla przemysłu, dostępnymi do obrotu – informuje Jean-Pascal Bobst. – Dzięki współpracy z naszymi partnerami gotowe do recyklingu opakowania giętkie stały się rzeczywistością już dziś.

Zdalna i lokalna – BOBST zawsze pod ręką

Serwis firmy BOBST działa coraz prężniej. Dzięki połączeniu zdalnej obsługi serwisowej i wydajnej pomocy serwisantów na miejscu firma BOBST jest gotowa na każdą ewentualność i pomaga kształtować lepszą przyszłość dla swoich klientów. A ponieważ na całym świecie pracuje ponad 30 000 maszyn BOBST, obsługa serwisowa jest kluczowa.

BOBST nieustannie inwestuje w swój bardzo liczny zespół techników serwisu i wzmacnia zespół ponad tysiąca specjalistów BOBST kolejnymi rekrutacjami i coraz to nowymi szkoleniami. Uzupełnieniem tych działań jest najnowocześniejsza pomoc zdalna.

Aby móc zapewnić szybką reakcję serwisową, firma BOBST otworzyła nowe centrum logistyczne na Europę, Bliski Wschód i Afrykę. Jest zlokalizowane w Belgii, w sercu europejskiej sieci logistycznej. To nowe centrum stanie się najbardziej zautomatyzowanym i wydajnym centrum logistycznym w naszej branży i zagwarantuje 95-procentową dostępność części zamiennych dla większości linii produktowych – pomieści ponad 100 000 pozycji w obrębie jednej, w pełni zautomatyzowanej platformy.

W roku tak wielu wyzwań dla klientów – w tym wzrostu cen i niestabilności łańcucha dostaw – BOBST pracował na trzech frontach, aby zminimalizować skutki kryzysu dla swoich klientów.

Firma powołała specjalny zespół ds. łańcucha dostaw z udziałem inżynierów, którzy uważnie śledzili zamówienia – maszyna po maszynie i wydanie po wydaniu – tak aby dostosować łańcuch dostaw do zdarzeń. Pozyskano również alternatywnych dostawców, aby zmniejszyć opóźnienia w realizacji zamówień, zwłaszcza w przypadku części elektrycznych i elektronicznych. Firma wprowadziła także nowy sposób montażu maszyn, co poprawiło dostępność głównych części, szczególnie tygli, i zapobiegło opóźnieniom w realizacji ostatecznych zamówień.

Nieustannie realizowaliśmy naszą wizję i to się opłaciło – podsumowuje Jean-Pascal Bobst. – Patrząc w przyszłość, rok 2023 będzie rokiem konsolidacji dla branży, przy czym dalsza droga, wraz z naszymi klientami i partnerami, jest jasno określona. Nasze rozwiązania zmienią się w namacalne ulepszenia w przypadku większości naszego portfela maszyn. Przemysł opakowaniowy ma przed sobą wspaniałą przyszłość.

Opracowanie: AN

 

error: Kopiowanie zabronione!