Wzrost światowego popytu na pudełka z tektury falistej
16 Feb 2016 12:15

Z danych opublikowanych niedawno w amerykańskim czasopiśmie Modern Materials Handling, pochodzących z nowego raportu amerykańskiej firmy badan rynkowych The Freedonia Group, wynika, że światowy popyt na pudełka z tektury falistej będzie wzrastał o 3,7% rocznie do roku 2019, zbliżając się do poziomu 260 mld metrów kwadratowych.

Raport wskazuje, że w krajach rozwiniętych zapotrzebowanie na pudełka z tektury falistej ma tendencję do podążania za ogólnym trendem wzrostu gospodarczego i produkcji przemysłowej. Powoduje to, że popyt będzie rósł w stosunkowo powolnym tempie. W krajach rozwijających się, zwłaszcza w Azji i regionie Afryka i Bliski Wschód, wzrost ten będzie wyższy, ponieważ producenci w tych regionach używają pudełka z tektury falistej bardziej intensywnie na potrzeby opakowań do produktów i transportu. Pudełka te wciąż zyskują tam udział rynkowy w stosunku do skrzynek z drewna i innych tradycyjnych pojemników.

„W prawie wszystkich regionach silny wzrost e-handlu będzie pobudzać wykorzystanie pudełek z tektury falistej, podobnie jak rosnąca popularność gotowych opakowań detalicznych” - powiedział analityk Mike Richardson. Gotowe opakowania detaliczne stają się coraz bardziej popularne w krajach bogatszych ze względu na oszczędności czasu i pracy. Pudełka tekturowe produkowane są z materiałów odnawialnych i uchodzą za przyjazne dla środowiska naturalnego, a w dodatku tańsze w produkcji względem konkurencyjnych produktów. Ponadto producenci starają się poprawić własności pudełek pod względem ich trwałości i estetyki dzięki zastosowaniu druku cyfrowego.

Azjatycki region Pacyfiku stanowił połowę światowego popytu na pudełka z tektury falistej w 2014 roku, w tym same Chiny reprezentują prawie 30%. Oczekuje się spowolnienie tempa wzrostu rynku chińskiego w najbliższej przyszłości spowodowanego umiarkowanym przyrostem działalności produkcyjnej. Pomimo tego spowolnienia, Chiny nadal będą posiadać jeden z najszybszych wskaźników wzrostu popytu na pudełka z tektury na całym świecie. Przewiduje się także, że w innych krajach w Azji takie jak Indie, Filipiny, Tajlandia i Wietnam nastąpi znaczący wzrost produkcji.

Rynek tektury falistej w najszybszym tempie rozwijać się będzie w regionie Afryki i Bliskiego Wschodu, jednak nadal stanowić on będzie mniej niż 5% światowego zapotrzebowania na pudełka z tektury falistej. Chociaż istnieje kilka znaczących rynków na pudełka składane w tym regionie, takich jak RPA i Turcja, większości krajów - w tym także bogate takie jak Izrael i niektóre z państw Zatoki Arabskiej - nie mają jeszcze sektorów produkcyjnych na tyle dużych, aby wspierać znaczący wzrost sprzedaży pudełek z tektury falistej.

Na podstawie informacji Modern Materials Handling opracował TG