W tym roku Recykling Rejs – proekologiczna inicjatywa realizowana przez Fundację PlasticsEurope Polska wspólnie z ekologiem i podróżnikiem, Dominikiem Dobrowolskim - obchodzi swoje 10-lecie. Za nami majowe akcje sprzątania brzegów rzek w Gołdapie, Książu i Czarnym Dunajcu. W czerwcu PlasticsEurope Polska łączy swój jubileusz z 30-leciem polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie, dlatego 17 czerwca międzynarodowa grupa 24 kajakarek i kajakarzy wyruszyła Odrą z Wrocławia do Berlina, a wśród partnerów tego spływu znalazł się Goethe-Institut.
Takie akcje uświadamiają, że rzeki i odpady nie znają granic, dlatego tak ważne jest, by działania mające na celu oczyszczanie wód i brzegów realizować wspólnie, a na wyzwania ekologiczne patrzeć w szerszym zakresie – zarówno czasowym, jak i geograficznym. Uczestnicy w ciągu 11 dni pokonają 500 km szlaku wodnego Odry i Szprewy. Grupa przekroczy granicę z Niemcami 23 czerwca i zatrzyma się w Eisenhüttenstadt. Finał w Berlinie zaplanowano na 27 czerwca.
Recykling Rejs jest dla nas bardzo ważnym projektem, który wpisuje się w realizację celu, jakim jest promowanie właściwego postępowania z odpadami, czyli przede wszystkim niezaśmiecania nimi środowiska. Przemierzając Polskę kajakiem z Dominikem Dobrowolskim, wspólnie z ochotnikami sprzątamy brzegi rzek. Od pierwszej akcji Recykling Rejs powtarzamy, że „rzeka to nie miejsce na odpady”, jednak na przestrzeni lat obserwujemy, że do wód wciąż trafia bardzo dużo śmieci. Widać, że takie akcje jak nasza są nadal bardzo potrzebne. Pamiętajmy też, że prawidłowe nawyki w zakresie selektywnej zbiórki budowane są zarówno przez długoterminowe działania edukacyjne, ale również – a może przede wszystkim – poprzez rozwiązania systemowe wspierające mieszkańców w segregacji śmieci - powiedziała Anna Kozera-Szałkowska, Dyrektor Zarządzająca PlasticsEurope Polska, podczas poprzedzającego strat spływu spotkania, które odbyło się 16 czerwca we wrocławskim Centrum Odra. Plastikowe odpady są nie do zaakceptowania w środowisku naturalnym. Porzucone w przyrodzie nie tylko szpecą i mogą być niebezpieczne dla zwierząt, ale również stanowią zmarnowany surowiec wtórny. Tymczasem tworzywa sztuczne mają nieskończoną ilość zastosowań, poprawiają komfort życia, są lekkie i łatwe w transporcie, przedłużają świeżość produktów żywnościowych, co wpływa na redukcję emisji gazów cieplarnianych - zauważa Anna Kozera-Szałkowska.
Jak podkreśla komandor spływu, Dominik Dobrowolski: Zależy nam, aby mieszkańcy z miejscowości położonych na szlaku Odry i Szprewy symbolicznie otoczyli opieką odcinki rzek w swojej okolicy i aby codziennie o nie dbali, przeciwdziałając ich zaśmiecaniu i niszczeniu.
W ramach 10-lecia akcji Recykling Rejs, które obchodzone jest pod hasłem „Razem dla środowiska”, każdy może zorganizować własny spływ i włączyć się w sprzątanie. Można również dołączyć do akcji planowanych przez organizatorów - wszystkie informacje dostępne są na stronie www.recykling-rejs.pl/ oraz na profilu Recykling Rejs na Facebooku.
Opracowano na podstawie informacji PlasticsEurope Polska