15 milionów ton tektury Metsä Board Kemi
3 Jan 2023 10:09

Firma Metsä Board poinformowała, że należąca do niej papiernia Kemi 12 grudnia 2022 r. przekroczyła barierę produkcyjną 15 mln ton kraftlinera (kartonu siarczanowego na warstwę pokryciową) najwyższej jakości.

Papiernia Kemi była prekursorem rozwoju produktów z powlekanego białego kraftlinera. Produkcję makulaturowego kraftlinera zapoczątkowano tam w 1971 r., a jej wydajność wynosiła 180 tys. ton rocznie. W 1975 roku ukończono bielarnię, a wkrótce potem rozpoczęto produkcję linera wielobarwnego. W następstwie kolejnej inwestycji w 1986 roku rozpoczęto produkcję białego kraftlinera. W 1990 r., wraz z uruchomieniem stacji powlekającej, papiernia przeszła kolejną modernizację, zaś w 2011 r. zainwestowano w podwójne powlekanie. Od stycznia 2023 r. papiernia w Kemi będzie się w pełni koncentrować na rozwoju i zwiększaniu dostępności powlekanych białych kraftlinerów, reagując na rosnący popyt na tego typu produkty.

Obecnie w jej ofercie znajdują się trzy różne powlekane gatunki tektury, a dzięki nieustannemu rozwojowi i licznym inwestycjom w ostatnich latach jej wydajność produkcyjna wzrosła ponad dwukrotnie, do 425 tys. ton rocznie. Obecnie realizowany przez Metsä Board program rozwoju o wartości 67 mln euro ma podnieść zdolność produkcji powlekanych białych kraftlinerów o kolejne 40 tys. ton i poprawić profil ekologiczny papierni.

Podstawą rozwoju powlekanych tektur od początku była potrzeba zaspokojenia potrzeb najbardziej wydajnych klientów oraz przewidywania przyszłych trendów sektora użytkowników końcowych – mówi Panu Räsänen, kierownik produktu ds. białych kraftlinerów w Metsä Board. Dzięki wieloletniemu systematycznemu rozwojowi obecna rodzina produktów Kemi zapewnia optymalne bielone kraftlinery dla każdej metody druku. Celem Metsä Board jest wspieranie gospodarki obiegu zamkniętego poprzez efektywną materiałowo produkcję najwyższej jakości, lekkich tektur i pomoc klientom w ograniczaniu ich śladu węglowego. Przetwórcy i drukarze tektury falistej na całym świecie doceniają kraftlinery Metsä Board za ich jakość i niezmienność.

Opracowano na podstawie informacji firmy Metsä Board

error: Kopiowanie zabronione!