Podczas trzeciej sesji Europejskiego Forum Etykiet FINAT (ELF) 2024 prezenterzy zbadali zmieniający się krajobraz branży w kwestii zrównoważonego rozwoju, koncentrując się na przepisach, technologiach i współpracy sektorowej. Dzięki trzem różnym punktom programu sesja skupiła się na tematach: obecnie przygotowywanej dyrektywy Unii Europejskiej w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD); potencjału inteligentnych opakowań przy ograniczaniu marnotrawstwa żywności; a także stopniu gotowości branży na nadchodzące rozporządzenie UE w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR).
Dyrektywa CSRD: w kierunku przejrzystej i sprawiedliwej przyszłości
Michel Scholte, współzałożyciel Impact Institute i True Price, zagłębił się w transformacyjny potencjał unijnej dyrektywy w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD). Scholte przedstawił CSRD jako kamień milowy na drodze do zrównoważonej gospodarki, mający na celu włączenie wpływu społecznego i środowiskowego do sprawozdawczości finansowej przedsiębiorstw. Zwrócił uwagę na ruch „True Pricing”, który opowiada się za cenami odzwierciedlającymi koszty społeczne i środowiskowe. Scholte argumentował, że CSRD oznacza kluczową zmianę w sposobie, w jaki Europa ocenia wpływ biznesu, wzywając firmy do zrównoważenia wyników biznesowych z dobrobytem i zdrowiem planety. Wymagając od firm raportowania istotnego wpływu społecznego i środowiskowego, CSRD stawia przed przedsiębiorstwami wyzwanie, by wykraczały poza działania na rzecz przejrzystości i dodatkowo dążyły do wdrażania istotnych zmian.
Scholte podał przykład supermarketu w Amsterdamie, który stosuje True Pricing na produktach takich jak banany i brokuły, pokazując oprócz ceny detalicznej również rzeczywiste koszty społeczne i środowiskowe produktów. Prelegent podkreślił, że wprowadzenie opisu realnych kosztów w ramach CSRD spowodowałoby istotne zmiany na rynku, tworząc wartość dla firm zaangażowanych w zrównoważone praktyki.
Redukcja marnotrawstwa żywności dzięki technologii inteligentnych opakowań
John Eisses z Berenschot i AIPIA skupił się na temacie inteligentnych technologii opakowaniowych, które ograniczają marnotrawstwo żywności w całym łańcuchu dostaw. Inicjatywa ta ma na celu zminimalizowanie strat żywności, które według danych ONZ sięgają prawie 1,3 miliarda ton marnowanej żywności rocznie. Eisses podkreślił zalety inteligentnych czujników, które w czasie rzeczywistym monitorują zmienne takie jak temperatura i wilgotność, wydłużając w ten sposób okres przydatności do spożycia łatwo psujących się produktów.
Poza tym omówił on takie osiągnięcia jak obwody fotoniczne i drukowane atramentowo znaczniki czujników, które monitorują poziom gazu w pakowanej żywności w celu określenia poziomu jej świeżości. Inteligentny system pakowania będzie wspierany przez technologię chmury, umożliwiając wymianę danych w celu optymalizacji i przejrzystości łańcucha dostaw. Projekt, w ramach którego złożono wniosek o dofinansowanie ze środków UE, ma na celu zademonstrowanie potencjału inteligentnych opakowań w zakresie przekształcania logistyki żywności, zmniejszania ilości odpadów i zwiększania wydajności.
Dyskusja panelowa: czy branża jest gotowa na PPWR
Pablo Englebienne, kierownik ds. zarządzania jakością w FINAT, omówił gotowość branży do PPWR, rozporządzenia, które ma zmienić podejście Europy do opakowań i odpadów. PPWR ma zagwarantować, że do 2030 r. wszystkie opakowania w UE będą nadawać się do recyklingu, i określa cele odnośnie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu i opakowań wielokrotnego użytku. Paneliści reprezentujący EUROPEN, Plastics Recycling Europe, UPM Raflatac, Ceflex, Sulayr Global Service i Avery Dennison omówili zarówno możliwości, jak i wyzwania związane z PPWR.
Panel podkreślił znaczenie gromadzenia danych w całej branży, wspólnego podejścia do orzecznictwa i zharmonizowanych standardów dla całego łańcucha wartości opakowań. Rozmówcy zgodzili się, że chociaż rozporządzenie ma charakter kompleksowy, to kluczowe dla jego realizacji będzie zapewnienie jeszcze większej przejrzystości w kwestii wytycznych odnośnie jego wdrażania. Paneliści zwrócili też uwagę na znaczenie dostosowania PPWR do innych celów zrównoważonego rozwoju UE, takich jak te realizowane w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Wraz ze zbliżającą się finalizacją rozporządzenia interesariusze z branży przygotowują się do przyjęcia zmian, choć przyznają, że dostosowanie będzie wymagało znacznych inwestycji i współpracy.
Podsumowanie
Trzecia sesja FINAT podkreśliła zaangażowanie Europy w zrównoważoną przyszłość na drodze wdrażania progresywnych regulacji i innowacyjnych technologii. Prezentując szeroki zakres tematów- od ambitnego unijnego CSRD po inteligentne rozwiązania opakowaniowe i PPWR- sesja zwróciła uwagę na wieloaspektowe podejście do osiągnięcia długoterminowego zrównoważonego rozwoju w sektorach opakowań i etykiet. Dzięki przejrzystości, technologii i dostosowaniu międzybranżowemu cele zrównoważonego rozwoju w Europie stopniowo stają się osiągalne.
Te spostrzeżenia mogą posłużyć jako podstawa do bardziej szczegółowych dyskusji prowadzących branżę w kierunku bardziej odpornej i zrównoważonej przyszłości. FINAT zaprasza branżę etykiet do kontynuowania dialogu podczas nadchodzącego Europejskiego Forum Etykiet w dniach 21-23 maja 2025 r. w Amsterdamie w Holandii.
Opracowano na podstawie informacji FINAT