5 lat firmy ABC/Allied Pressroom Products Europe
2 Mar 2015 11:11

W bieżącym roku firma ABC/Allied Pressroom Products Europe Sp. z o.o., której siedziba i zakład produkcyjny znajdują się w Warszawie, obchodzi 5. rocznicę istnienia. Jest ona spółką-córką Allied Pressroom Chemistry (z siedzibą na Florydzie oraz w Los Angeles) i ABC/Allied Pressroom Products (z siedzibą w chińskim Shenzen), których szefowie – Rick Sures (CEO pierwszej z wymienionych) i Lars Vistisen (kierujący drugą), przyjechali w połowie lutego do Polski. Spotkanie udziałowców i współwłaścicieli ABC/Allied Pressroom Products Europe Sp. z o.o., wśród których jest także jej prezes – Konrad Lewandowski - było okazją do podsumowania pierwszych pięciu lat działalności oraz zaplanowania kolejnych, strategicznych przedsięwzięć.

ABC/Allied Pressroom Products Europe Sp. z o.o., choć zarejestrowana w Polsce, odpowiada za bardzo duży region świata: Europę, część Afryki i Azji. W wielu krajach, które obejmuje swoją działalnością, odnotowała – zwłaszcza w ostatnim roku – bardzo duże sukcesy, związane z wdrożeniami i sprzedażą specjalistycznej chemii do druku offsetowego. Mówi Konrad Lewandowski: „Nasi udziałowcy i właściciele byli bardzo zadowoleni z efektów, jakie osiągamy na poszczególnych rynkach. Doceniono powołanie do życia dwóch joint-venture: w Turcji oraz w Indiach, gdzie lokalnie wytwarzane są nasze środki chemiczne. Zapadła również decyzja o znaczącej rozbudowie warszawskiego zakładu produkcyjnego. Wkrótce zostaną tu uruchomione dwa dodatkowe, wysokowydajne mieszalniki, co zwiększy jego zdolności produkcyjne o 100% oraz pozwoli na lokalne wytwarzanie i konfekcjonowanie niemal wszystkich produktów z oferty ABC/Allied”.

Podsumowując miniony, bardzo udany dla firmy rok, podkreślano dynamiczny wzrost jej udziałów rynkowych w krajach bałtyckich, Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy RPA. Podjęta została także decyzja o dalszej ekspansji na wschód, w krajach takich jak Gruzja, Uzbekistan czy Kazachstan. Mówi Konrad Lewandowski: „Obszar ten traktujemy w skali całej spółki jako jeden ze strategicznych dla naszej przyszłości. Kraje b. republik radzieckich, co pokazuje chociażby przykład Litwy, Łotwy i Estonii, cechuje bardzo duży potencjał. To samo dotyczy wielu regionów Afryki czy Azji, gdzie możliwość drukowania z obniżoną zawartością alkoholu bądź przy całkowitym jego wyeliminowaniu – na co pozwalają nasze środki chemiczne – została doceniona przez wiele zakładów poligraficznych”.

W 2. kwartale br. w warszawskim zakładzie ABC/Allied Pressroom Products Europe Sp. z o.o. zostanie rozpoczęta produkcja lakierów UV, dedykowanych na rynki druku offsetowego, sitodruku i fleksografii oraz firm z branży meblarskiej. To kolejna strategiczna decyzja, związana z dalszym rozwojem zarejestrowanej w Polsce spółki. „Wprowadzenie do oferty lakierów UV znacząco wzbogaci nasze portfolio, pozwalając na zaoferowanie klientom kolejnych, wysokojakościowych produktów stosowanych do uszlachetniania druków i konfekcjonowania różnych podłoży, choćby wykorzystywanych przy produkcji mebli. Oznacza też dywersyfikację oferty, bardzo ważną w kontekście fluktuacji, jakie mogą nastąpić na poszczególnych rynkach zbytu, a na które możemy nie mieć wpływu”.

Rozwój spółki wiąże się z koniecznością zwiększenia zatrudnienia, zarówno w nowych dla jej działalności obszarach (choćby fleksografii czy lakierów UV), jak też w części związanej z obsługą obecnych i przyszłych klientów z segmentu druku offsetowego. „To dla nas kluczowy rynek, dlatego do końca kwietnia dołączą do nas trzy nowe osoby, m.in. z myślą o zwiększeniu naszego zaangażowania w obszarze produkcji heatsetowej. Na rynku tym już odnotowaliśmy kilka spektakularnych wdrożeń, nie tylko w Polsce, i mamy nadzieję, że w roku 2015 podtrzymamy tu dobrą passę”.

Poza rozbudową warszawskiego zakładu produkcyjnego i zwiększeniem mocy wytwórczych firma ABC/Allied Pressroom Products Europe Sp. z o.o. planuje też zintensyfikowanie swojej lokalnej obecności oraz aktywny udział w różnych wydarzeniach branżowych. Z myślą o klientach z regionu Polski północnej już wkrótce w Gdańsku powstanie lokalny magazyn z różnymi środkami chemicznymi ABC/Allied, pozwalający na szybkie, doraźne dostawy niezbędnych materiałów eksploatacyjnych. Bezpośrednią kontrolę nad nim będzie sprawował Aleksander Bernaś – związany z firmą od ub.r. regionalny przedstawiciel ABC/Allied Pressroom Products Europe Sp. z o.o. Niedawne uruchomienie produkcji w Turcji oraz Indiach to z kolei ważne kroki w zapewnieniu ciągłości dostaw specjalistycznej chemii dla tamtejszych odbiorców.

Duży nacisk na ekspansję w krajach Europy Wschodniej oraz Azji znajdzie swoje odbicie w aktywności ABC/Allied Pressroom Products Europe Sp. z o.o. podczas lokalnych imprez targowych. „Z pewnością będziemy obecni na najbliższej edycji targów All in Print China – mówi Konrad Lewandowski – jak też na najważniejszej wystawie dla branży poligraficznej odbywającej się w Indiach. Nie stronimy również od udziału w różnych wydarzeniach branżowych organizowanych w Polsce, choćby w niedawnej Zimowej Konferencji Poligraficznej czy też wcześniej w Poligraficznych Konfrontacjach. Polski rynek jest dla nas bardzo ważny, więc chcemy być tu aktywni, nie tylko w kontekście realizowanej sprzedaży i wdrożeń, ale też działań o charakterze informacyjnym i edukacyjnym”.