Na początku sierpnia br. w zakładach firmy Kodak w amerykańskim Columbus (w stanie Georgia) została oficjalnie uruchomiona nowa linia produkcyjna. Powstała ona z myślą o produkcji bezprocesowych płyt Kodak Sonora. W uroczystości z tej okazji wzięli udział m.in. Jeff Clarke – CEO firmy Eastman Kodak, Brad Kuchten – prezes działu Print Systems Division i Senior Vice President w firmie Eastman Kodak oraz przedstawiciele lokalnych władz i klienci.
Najwyższej klasy, zaawansowana linia produkcyjna oznacza wyjście firmy Kodak naprzeciw rosnącemu w skali globalnej zapotrzebowaniu na bezprocesowe płyty Sonora. Jak podaje producent, ich zalety – w postaci wysokiej wydajności, jakości i właściwości nieodbiegających od płyt wywoływanych w sposób tradycyjny – doceniło już ponad 2700 przedsiębiorstw poligraficznych z całego świata. Co istotne, eliminują one całkowicie etap wywoływania, a w efekcie – niezbędne do jego realizacji wodę, chemię i energię. Tym samym Kodak wspiera swoich klientów w utrzymaniu odpowiedniego poziomu konkurencyjności, przy jednoczesnych oszczędnościach związanych z prowadzoną działalnością oraz z zachowaniem jej aspektów proekologicznych. Wśród najczęstszych zastosowań płyt Sonora można wymienić różnego rodzaju druki akcydensowe, książki, gazety oraz opakowania.
„Otwarcie nowej linii produkcyjnej to kolejny krok w realizowanej przez nas strategii wspierania klientów z całego świata w prowadzonej przez nich polityce zrównoważonego rozwoju, bazującej m.in. na wdrożeniu bezprocesowych płyt Sonora” – powiedział podczas uroczystości Jeff Clarke, CEO firmy Eastman Kodak. „Jesteśmy niezwykle zdeterminowani, by dostarczać na rynek rozwiązania, które zwiększają proekologiczność prowadzonej przez drukarnie działalności, a jednocześnie umożliwiają redukcję związanych z nią kosztów. Jest to podejście właściwe zarówno od strony biznesowej, jak i środowiskowej”.
Nathan Deal, gubernator stanu Georgia, dodał: „Aby zachować konkurencyjność na wciąż ewoluującym rynku, firmy takie jak Kodak potrzebują dostępu do wysokiej jakości zasobów, jakimi dysponuje nasz stan. Jej decyzja o rozbudowie istniejącej fabryki to dowód na sprzyjający klimat biznesowy panujący w Georgii, jak również odpowiednie kwalifikacje tutejszej siły roboczej”.
Z uwagi na fakt, że przy zastosowaniu płyt Sonora chemia staje się zbędna, drukarnie mogą pozbyć się tradycyjnej wywoływarki ze swojego parku sprzętowego. Co za tym idzie – wyeliminować z procesu produkcyjnego wodę, chemikalia i energię niezbędne do konwencjonalnej obróbki form drukowych.
Źródło: Kodak