Grupa Mauser, czołowy producent opakowań przemysłowych, otrzymała certyfikat bezpieczeństwa dla swego zbiornika IBC (czyli dużego zbiornika do przewozu towarów luzem) SM13 EX UL. Certyfikat wydała UL – niezależna międzynarodowa organizacja z Northbrook w Illinois (USA). Stwierdza on, że zbiornik IBC może być wykorzystany do przechowywania niektórych typów płynów łatwopalnych zgodnie z przepisami NFPA 30 dotyczącymi substancji łatwopalnych i wybuchowych.
Mauser SM13 EX UL IBC to zbiornik o pojemności 1000 litrów. Dzięki certyfikatowi UL staje się on atrakcyjną i wygodną alternatywą dla konwencjonalnych stalowych beczek o pojemności 220 litrów, które są stosowane do przechowywania i transportu materiałów grożących wybuchem, pod warunkiem ochrony za pomocą instalacji tryskaczowych, zgodnie z wymogami i ograniczeniami zawartymi w NFPA 30.
„Nasi klienci oczekują innowacji od firmy Mauser. Wierzymy, że dzięki opracowaniu rozwiązania IBC, które jest zgodne z globalnymi standardami UL, udało nam się je zapewnić” - powiedział Siegfried Weber, starszy wiceprezes ds. globalnej sprzedaży i marketingu w Mauser Group. „Mamy nadzieję, że rozwiązanie Mauser do przechowywania produktów łatwopalnych będzie atrakcyjne dla klientów na całym świecie.”
Przy projektowaniu pojemnika Mauser SM13 EX UL IBC firma wykorzystała szereg innowacyjnych rozwiązań. Najbardziej wyjątkowym jest projekt ognioodpornego koca, który chroni nie tylko sam pojemnik, ale również jego zawór. Kontener został wyposażony we wzmocnione stalowe nóżki zapewniające maksymalną stabilność w przypadku wybuchu ognia; w jego konstrukcji zastosowano również antystatyczną żywicę oraz system uziemienia, który rozprasza ładunki elektryczne.
„Zaprojektowanie IBC, który spełnia standardy UL, było sporym wyzwaniem. Cały proces wymagał niezwykłej pracy zespołowej” - powiedział Klaus Peter Schmidt, szef globalnego działu rozwoju produktu w Mauser. „Klienci cenią wiedzę techniczną, którą dysponuje Mauser, i mamy nadzieję na potwierdzenie tej wiedzy z pomocą tego nowego, udanego produktu.”
Protokół testowy UL dotyczący próby ogniowej został zmodyfikowany w 2014 r. i zaczął obowiązywać w 2015 r., wprowadzając znacznie wyższe standardy ochrony. Obecnie zaliczenie testu ma miejsce, gdy dwie jednostki (pojemniki) ustawione jeden na drugim i poddane 20-minutowej ekspozycji na palący się heptan nie ulegają uszkodzeniu i gdy nie stwierdza się żadnych wycieków. Test nie zostaje zaliczony, jeśli stos się nie utrzyma, a w którymkolwiek z pojemników dojdzie do wychylenia od pionu (w dowolnym kierunku) większego niż 5 proc.
Pojemnik Mauser SM13 EX UL IBC przechodzi obecnie testy konsumenckie oraz kwalifikujące na rynku Ameryki Północnej oraz rynkach kilku krajów europejskich.
Na podstawie informacji Mauser opracował TK