Rozwój z dbałością o środowisko
27 Oct 2011 11:29
Firma UPM przewodzi integracji sektora bio i leśnego na rzecz nowej, zrównoważonej i opartej na innowacjach przyszłości. Łącząc doświadczenie z technologią dąży do wykorzystywania materiałów odnawialnych i podlegających recyklingowi w takich obszarach biznesowych, jak przemysł papierniczy, energia oraz materiały zaawansowane technicznie.
Wizja Biofore firmy UPM określa Zasady Odpowiedzialności oraz cele związane z trzema głównymi obszarami: ekonomicznym, społecznym i ekologicznym. W ramach tej strategii Robert Taylor, dyrektor ds. ochrony środowiska Dywizji Materiałów Zaawansowanych Technicznie firmy UPM skupia się na zagadnieniach klimatu, lasów, wody i odpadów, kształtując procesy łagodniejsze dla środowiska naturalnego oraz tworząc produkty w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju przez cały cykl eksploatacji.
Cele zawarte z Zasadach Odpowiedzialności UPM, które mają zostać osiągnięte do 2020 r., przewidują zmniejszenie o 15 proc. emisji gazów cieplarnianych, powstających przy produkcji laminatów etykietowych. W ramach wspólnych wytycznych dla wszystkich oddziałów firmy zminimalizowane zostanie zużycie wody (o 15 proc.) oraz ilość ścieków.
Cała produkcja firmy ma być objęta certyfikatem systemu zarządzania środowiskowego. Dziesięć zakładów UPM Raflatac na świecie już otrzymało certyfikat ISO 14001. 50 proc. papieru etykietowego ma być wytwarzane z certyfikowanego włókna. O zaangażowaniu firmy w ochronę środowiska świadczy fakt, że już dzisiaj większość materiałów etykietowych firmy UPM Raflatac typu A4 oraz w rolkach jest opatrzona znakiem FSC lub PEFC.
Koncern zmniejsza również o 20 proc. ilość odpadów wytwarzanych przy produkcji laminatów etykietowych, a 40 proc. odpadów surowcowych i etykietowych ma być ponownie wykorzystywanych i poddawanych recyklingowi.
Podejście firmy UPM Raflatac do odpadów opiera się na trzech zasadach – redukcji, ponownym wykorzystaniu i recyklingu. Zostały one wcielone w życie przy produkcji niedawno opracowanego podkładu ProLiner PP30.
Stosowanie tej cienkiej folii polipropylenowej, stanowiącej alternatywne rozwiązanie dla podkładów typu Glassine redukuje ilość i masę transportowanych laminatów etykietowych w rolkach i zmniejsza ilość wytwarzanych odpadów. Ponadto folię można całkowicie przetworzyć jako materiał typu „cradle-to-cradle”, mający znaczącą wartość handlową. Drukarnie etykiet i firmy pakujące uzyskują wartość dodaną dzięki szybszej produkcji i mniejszej ilości zmian rolek, co jest możliwe dzięki stosowaniu dłuższych rolek.
Klienci stosujący produkt ProLiner PP30 mogą również otrzymać zwrot za zużyty materiał podkładowy, jeżeli oddadzą go w ramach programu zarządzania odpadami RafCycle, prowadzonego przez firmę UPM Raflatac. Wspólnie z innymi nadwyżkami materiałów etykietowych, jakie pozostały po zakończeniu procesu etykietowania, zużyty materiał podkładowy jest ponownie wykorzystywany i przekształcany w materiały budowlane UPM ProFi – kompozytowe wyroby drewniano-tworzywowe, używane do produkcji nawierzchni tarasów, podłóg i elewacji.
Nowatorskie produkty i procesy, jak np. ProLiner PP30 czy RafCycle stanowią dobry przykład szeroko pojętego tworzenia wartości dodanej w ekologiczny sposób. Dostarczamy klientom rozwiązania, zapewniając im korzyści w zakresie procesów i zmniejszając jednocześnie ich koszty składowania odpadów. Odpowiadamy na rynkowe, prawne i konsumenckie zapotrzebowanie na produkty bezpieczne dla środowiska – podkreśla Taylor.
Przedsięwzięcia na rzecz ochrony środowiska, realizowane przez firmę UPM Raflatac obejmują również produkcję gamy certyfikowanych, biodegradowalnych folii etykietowych, otrzymywanych z odnawialnej celulozy drzewnej i skrobi kukurydzianej. Większość papierowych etykiet może być uważana za biodegradowalne, jednak folie RafBio oferują różne możliwości przy zachowaniu atrakcyjnego wyglądu i szerokiej gamy zastosowań. Nadają się na przykład do etykietowania gotowych dań dzięki odporności na wilgoć, tłuszcz i oleje. Bieżące projekty firmy UPM obejmują również badania dotyczące usuwania warstwy silikonu z podkładów typu Glassine, aby umożliwić ich ponowne wykorzystanie jako masę papierową, a w konsekwencji przetworzenie ich na papier.
Na podstawie informacji firmy UPM Raflatac