Firma FP International wprowadziła na rynek dwie linie ekologicznych materiałów opakowaniowych pomocniczych: polistyre-nowy wypełniacz FLO-PAK GREEN i poduszki powietrzne CELL-O GREEN, należące do „Green Family” (Zielonej Rodziny).
„Green Family” to marka, pod którą firma FP International sprzedaje swoje ekologiczne wyroby i która jest synonimem redukcji masy, ponownego wykorzystania i recyklingu produktów. Jak wykazały badania przeprowadzone przez Pira International, „Green Family” spełnia wszystkie rygorystyczne wymagania europejskiej normy EN13427 dotyczącej opakowań i odpadów opakowaniowych. Oba produkty z „Zielonej Rodziny” – FLO-PAK GREEN i CELL-O GREEN – odpowiadają wszystkim poziomom hierarchii zarządzania odpadami, poczynając od wyprodukowania, aż do unieszkodliwiania, zgodnie z wytycznymi Europejskiej Dyrektywy dotyczącej Odpadów 2008-98-EC.
Wypełniacz degradowalny i ekologiczny
FLO-PAK GREEN jest pierwszym wprowadzonym na rynek, w pełni degradowalnym wypełniaczem z polistyrenu piankowego (EPS expanded polystyrene). Wykonany jest on w 100 proc. z polistyrenu, nadaje się do recyklingu i może być wielokrotnie wykorzystywany, obniżając w ten sposób zapotrzebowanie na
energochłonne procesy produkcji nowych wypełniaczy.
W przypadku, gdy zgodnie z filozofią 3-R nie ma innej możliwości, wypełniacz FLO-PAK GREEN ma swój system „back-up”, czyli degradację na miejscu. W obecności mikroorganizmów występujących w wodzie, ziemi lub w odpadach, FLO-PAK GREEN ulega w okresie od dziewięciu do sześćdziesięciu miesięcy rozkładowi na dwutlenek węgla, wodę i próchnicę obojętną dla gleby, bez pozostawienia jakichkolwiek szkodliwych metali ciężkich oraz substancji toksycznych.
FLO-PAK GREEN jest wolny od kurzu, co sprawia, że nadaje się do stosowania w ADS (Automatyczne Systemy Dostarczania). Jego lekkość oraz specjalny kształt w postaci ósemki zapewniają skuteczną ochronę oraz ułatwiają pakowanie. Producent przekonuje, że FLO-PAK GREEN nie kruszy się i nie pęka oraz zabezpiecza transportowane przedmioty unosząc je w pudle. Dzięki temu są one dostarczane w stanie nie uszkodzonym. FLO-PAK GREEN jest lżejszy niż wypełniacz ze skrobi lub z papieru, przez co zapewnia niższe koszty transportu. Nie przyciąga gryzoni, a jego właściwości zabezpieczające nie ulegają zmianie pod wpływem wilgoci znajdującej się w otoczeniu.
Nowe poduszki powietrzne podatne do recyklingu
Drugim wyrobem wprowadzonym jako część „Zielonej Rodziny” firmy FP International jest CELL-O GREEN. Te ekologiczne poduszki powietrzne są ekonomiczne, trwałe i doskonale amortyzujące, a jednocześnie bardzo lekkie, nadające się do wielokrotnego użytku i w pełni podatne do recyklingu. Ekologiczne poduszki powietrzne CELL-O-GREEN wykonywane są z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyklingu polietylenu dużej gęstości (PE-HD). Dzięki zastosowaniu uzyskanego w ten sposób materiału zmniejsza się zapotrzebowanie na surowce naturalne, co z kolei zmniejsza emisję dwutlenku węgla z produktu o co najmniej 17 proc. CELL-O-GREEN jest zaprojektowany i przeznaczony do wielokrotnego użytku. Jednakże, gdy nie będzie już więcej potrzebny, może być poddany recyklingowi lub spalony w celu odzyskania energii.
Poduszki powietrzne CELL-O GREEN są wykorzystywane do ochrony książek, kosmetyków, części silników, elektroniki, farmaceutyków i wie-lu innych produktów. Wraz z otrzymaniem ochrony klient korzysta również z możliwości zredukowania masy opakowania. CELL-O GREEN kosztuje mniej niż poduszki powietrzne wyprodukowane z udziałem skrobi i jest łatwiejszy w użyciu dla personelu pakującego produkty, a także – w przeciwieństwie do gniecionego papieru – delikatniejszy dla rąk.
FP International
Firma, założona w 1967 r. przez Arthura Grahama pod nazwą Free-Flow Packaging Corporation, produkowała i sprzedawała wypełniacze do opakowań FLO-PAK. Od tamtego czasu urosła do rangi dostawcy ochronnych materiałów opakowaniowych na światową skalę. Obecnie zatrudnia ponad 400 pracowników i ma swoje oddziały w Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii i Niemczech. Firma prowadzi również swoją działalność w wielu krajach Europy, także w Polsce.
Droga Arthura Grahama do stworzenia przemysłu materiałów opakowaniowych pomocniczych – amortyzujących była dość niezwykła. W latach 50. XX w. stanął on na czele amerykańskiego przedsiębiorstwa zwanego Safe-T Pacific Company. Firma dostarczała wodę sodową wraz z papierowymi słomkami. W procesie produkcji słomek powstawały ścinki z ich końcówek, o długości około 19 mm. Arthur Graham wpadł na innowacyjny pomysł, by zaoferować je lokalnym firmom do wykorzystania jako ochronny materiał opakowaniowy.
Ta inicjatywa okazała się tak dużym sukcesem, że firma Safe-T Pacific rozpoczęła produkcję końcówek słomek jako materiału opakowaniowego, by móc nadążyć za wciąż rosnącym popytem. W rezultacie 1 grudnia 1967 roku zarejestrowano firmę Free-Flow Packaging Corporation, producenta i dostawcę końcówek słomek, wówczas znanych jako FLO-PAK: sypkiego, amortyzującego materiału opakowaniowego. W ten sposób narodził się przemysł wypełniających materiałów opakowaniowych.
W 1968 roku firma opracowała proces ekstruzji do produkcji swojego sypkiego materiału amortyzującego z polistyrenu piankowego (EPS). Puste rury z polistyrenu były formowane w środku tak, aby w przekroju uzyskać kształt ósemki. Ten charakterystyczny profil, zapewniający większą ochronę produktu podczas transportu przez wzajemne blokowanie się z innymi ósemkami w opakowaniu, wciąż jest znakiem szczególnym wypełniacza FLO-PAK.
Dzięki zastosowaniu EPS pojedynczy wypełniacz FLO-PAK jest maksymalnie lekki. Świadczy o tym fakt, że został on zarejestrowany w „Światowej Księdze Rekordów Guinnesa” jako najlżejszy produkt na świecie zrobiony przez człowieka.
Do 1989 roku firma FP International rozwinęła system recyklingu, który pozwolił na wykorzystywanie poużytkowych opakowań z EPS do produkcji wypełniacza FLO-PAK. Firma była pierwszą, która użyła składników po recyklingu do produkcji wypełniaczy, co stworzyło nowy standard w branży. Dzięki staraniom firmy odnotowano wzrost recyklingu w oddziałach w USA oraz w Wielkiej Brytanii z około 250 000 kg EPS w 1989 roku do
5 milionów kg EPS rocznie.
Obecnie firma FP International do produkcji wypełniaczy FLO-PAK wykorzystuje wyłącznie składniki, które w 100 proc. pochodzą z recyklingu.
Wprowadzenie systemu amortyzacji powietrzem
W latach 90-tych XX w. firma wprowadziła dwa systemy amortyzacji powietrzem, CELL-O MK II i CELL-O EZ, a następnie systemy amortyzacji powietrzem NOVUS, MINI PAK’R i PILLOW PAK. Oprócz produkcji i dostarczania materiałów opakowaniowych, firma FP International projektuje i instaluje, dostosowane indywidualnie dla każdego klienta, systemy dostarczania oraz magazynowania poduszek powietrznych i wypełniaczy FLO-PAK. System poduszek powietrznych składa się z maszyny, która wypełnia powietrzem torby z folii z polietylenu dużej gęstości PE-HD) lub polietylenu małej gęstości (PE-LD). W ten sposób powstają amortyzujące poduszki powietrzne do ochrony produktów w opakowaniu. Mogą być one użyte do wypełnienia pustych przestrzeni, do owijania produktów, jako warstwa wierzchnia lub do ochrony krawędzi i naroży.
W październiku 1996 roku firma, odzwierciedlając swój gwałtowny rozwój i różnorodność oferowanych produktów, zmieniła nazwę na Free-Flow Packaging International Inc. i przyjęła FP International jako swoją nazwę handlową.
Firma kontynuowała swoje działania w zakresie innowacji i w roku 2009 wprowadziła oznaczenie „Green Family” (Zielona Rodzina) dla swoich przyjaznych środowisku innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie ochronnych materiałów opakowaniowych pomocniczych. Marka „Green Family” oznacza zmniejszenie, ponowne wykorzystanie i recykling. Jeżeli nawet żadne powyższe działanie ni
e jest możliwe, produkty „Green Family” posiadają swój własny system „back-up”, umożliwiający ich degradację na miejscu.
Dwoma pierwszymi członkami „Green Family” są produkty: FLO-PAK GREEN i CELL-O GREEN. FLO-PAK GREEN wykonywany jest w 100-proc. z pochodzącego z recyklingu polistyrenu, a CELL-O GREEN z wtórnych materiałów z polietylenu dużej gęstosci (PE-HD). Oba produkty są przeznaczone do wielokrotnego użytku i nadają się w 100 proc. do recyklingu.
Opracowano na podstawie informacji firmy FP International