ActiveSeal i DeepGrip: nowości firmy APPE
22 May 2012 11:11
APPE, oddział koncernu LSB działający w segmencie opakowań i jeden z czołowych europejskich przetwórców i producentów preform oraz butelek z PET przygotował dwa nowe rozwiązania: technologię barierową ActiveSeal oraz nowatorski uchwyt ułatwiający obsługę dużych
butelek z tworzyw sztucznych.
ActiveSeal dla producentów soków
Firma zaprezentowała pełne dane na temat przełomowej technologii barierowej przeznaczonej dla producentów soków, której istnienie zdradziła podczas październikowej World Juice Conference w Madrycie.
Nowy system ActivSeal łączy doskonałą ochronę przed dostępem tlenu i utratą witaminy C, poprawioną – w porównaniu z tradycyjnymi materiałami barierowymi – przejrzystość butelki, a także całkowitą neutralność w procesie odzysku. Producent przekonuje także, że stosowanie technologii jest opłacalne również w przypadku butelek o małych pojemnościach, a na dodatek nie zmniejsza transparentności butelki, jak ma to miejsce w przypadku innych materiałów jednowarstwowych.
ActivSeal został opracowany we współpracy z firmami ColorMatrix oraz KTW/Husky; do jego produkcji wykorzystano technologię HyGuard stworzoną przez ColorMatrix, którego jedynym licencjonowanym sprzedawcą jest właśnie firma APPE.
System wykorzystuje działanie rozwiązań technologicznych ukrytych w bokach pojemnika oraz w jego zamknięciu. Niewielka ilość katalizatora ActivSeal jest umieszczana w ściankach butelki, zaś aktywator wodoru – w jej zamknięciu. Natychmiast po napełnieniu butelki i nałożeniu zakrętki dochodzi do kontrolowanej reakcji wodoru. W momencie, gdy tlen przedostaje się przez ścianki pojemnika, wiąże się z wodorem na powierzchni katalizatora i tworzy mikroskopijne ilości bezwonnej i pozbawionej smaku wody; w ten sposób nie przedostaje się do napoju w butelce.
Ponieważ kluczowy element systemu został umieszczony w zakrętce, nowa technologia zapewnia wiele interesujących korzyści. Pojemniki AcivSeal oferują identyczną przejrzystość jak butelki PET pozbawione warstw barierowych (ponieważ w ich produkcji nie używa się nylonu). Nadają się w 100 proc. do recyklingu, jako że nie istnieje niebezpieczeństwo zanieczyszczenia odzyskiwanych materiałów przez warstwę barierową, co potwierdziła Europejska Platforma Butelek z PET (EPBP) wydając oświadczenie, że ActivSeal: „nie ma negatywnego wpływu na recykling PET w Europie” (EPBP grupuje organizacje zaangażowane w łańcuch recyklingu i ocenia wpływ nowych technologii produkcji butelek z PET na ich przydatność do ponownego odzysku).
Jak przekonuje APPE, nową technologię można wykorzystać do produkcji butelek o dowolnych pojemnościach – także mniejszych – bez podrażania kosztów produkcji i bez negatywnego wpływu na przejrzystość tworzywa; dzieje się tak dzięki umieszczeniu części rozwiązania w zamknięciu pojemnika, nie zaś zwiększaniu ilości warstwy barierowej w ściankach opakowania.
DeepGrip rozszerza potencjał opakowaniowy PET
Drugie z ogłoszonych przez APPE rozwiązań umożliwia produkcję dużych pojemników z PET ze specjalnym uchwytem ułatwiającym obsługę, zapewniając realną alternatywę dla tradycyjnych butelek PE-HD wytwarzanych w procesie rozdmuchu i wyposażonych w zintegrowane rączki.
Stworzone w efekcie współpracy z firmą Sidel butelki DeepGrip mogą być produkowane o pojemnościach do 7 litrów. Zastosowanie głębokiej wnęki po każdej stronie tworzy efektywną, zintegrowaną rączkę. Produkt można wykorzystać w przemyśle spożywczym, mleczarskim, soków, olejów spożywczych, olejów motoryzacyjnych oraz higieny osobistej.
Jak przekonuje producent, technologia łączy wysoką wygodę użytkowania z wieloma korzyściami zapewnianymi przez tworzywo PET (m.in. marketingowymi, gwarantowanymi przez wysoką przejrzystość tego materiału oraz jego plastyczność, dzięki której możliwe jest tworzenie nieskończonej gamy estetycznych i przyciągających wzrok projektów). Nie mniej ważne są korzyści, jakie nowe pojemniki zapewniają dla środowiska. Są znacznie lżejsze od swych odpowiedników wykonanych z polietylenu dużej gęstości oraz nadają się do całkowitego odzysku.
DeepGrip jest kolejnym przykładem zastosowania PET w zupełnie nowej aplikacji oraz podkreśla pragnienie firmy APPE, by odgrywać czołową rolę na tym polu – skomentował Mike Hanratty, Business Development Director w koncernie LSB/APPE. Technologia DeepGrip zapewnia dodatkową wygodę i jest przyjazna dla użytkownika, zaś producent może skorzystać na plastyczności tworzywa PET w tworzeniu projektów odróżniających produkt od konkurencji, a także na jego zaletach dla ekologii.
Na podstawie informacji firmy APPE opracował TK