Metsä Board stawia na zrównoważony rozwój
21 Jun 2012 08:20
Metsä Board stawia na zrównoważony rozwój
W trakcie tegorocznych targów drupa, Mikko Helander, dyrektor zarządzający Metsä Board (wcześniej M-real), zdradził szczegóły strategii polegającej na skupieniu działalności firmy na produkcji kartonu
– ekologicznego i lekkiego materiału opakowaniowego. Koncern Metsä Board jest czołowym europejskim producentem kartonów z włókien pierwotnych oraz powlekanych papierów celulozowych na warstwy płaskie tektury falistej z bielonym pokryciem (white-top kraftliner), a także liczącym się dostawcą papieru.
Metsä Board przeszła znaczące zmiany strukturalne, przekształcając się z firmy produkującej papier w przynoszącego zyski producenta tektury. Z nadzieją spoglądamy w przyszłość opartą na produktach spełniających zasadę zrównoważonego rozwoju, zmodernizowanych papierniach oraz usprawnionym serwisie – powiedział Mikko Helander.
Branża opakowaniowa należy do największych na świecie, dlatego widzimy znaczący potencjał wzrostowy dla naszych tektur na wielu rynkach – dodał Helander. W ślad za zakończoną sukcesem przebudową papierni Äänekoski nasz program inwestycji w tekturę (na lata 2011-2012) osiągnął już jeden z kluczowych celów – zwiększenie zdolności produkcyjnych. Teraz kontynuujemy systematyczne wysiłki nad osiągnięciem „Super Produktywności”, który ma uczynić naszą wydajność najlepszą w całym sektorze” Metsä Board zwiększyła swoją wydajność w zakresie produkcji tektury ze 150 tys. ton do 935 tys. ton dzięki inwestycji w trzy papiernie w Finlandii. Przebudowa Metsä Board Simpele została zakończona w czerwcu 2011 r., Kyro w listopadzie 2011, a Äänekoski w maju 2012 r. Przestawienie linii produkującej kartony opakowaniowe typu linerboard w papierni Kemi na gatunki powlekane w wyniku inwestycji z 2011 r. zakończyło się sukcesem. W efekcie koncern uzyskał zdolność produkcji 1,31 mln ton najnowocześniejszej tektury rocznie.
Mikko Helander podkreśla, że jego firma poświęca wiele uwagi rozwojowi pozostającego w jej rękach biznesu papierowego: Nasza produkcja papieru skoncentrowała się obecnie w szwedzkim Husum, w największej europejskiej papierni produkującej 1,5 mln ton papieru i celulozy rocznie. Jesteśmy europejskim liderem w produkcji papierowych podłoży do produkcji tapet – wytwarzanych w fińskim Kyro oraz papierów i tektur Chromolux powlekanych metodą odlewu, produkowanych w Gohrsmühle w Niemczech.
Pasi Piiparinen, nowo mianowana starsza wiceprezes i szefowa działu tektury w Metsä Board, tak mówiła o przyszłych inwestycjach: Liczy się nie tylko zwiększona wydajność. Zamierzamy kontynuować inwestycje w wydajność energetyczną, zmniejszając poziom emisji dwutlenku węgla i redukując zużycie energii pochodzącej z paliw kopalnych. Inwestujemy w nową elektrownię zasilaną biopaliwami w Hämeenkyrö w Finlandii, gdzie jako paliwa będziemy używać odpadów drzewnych.
Metsä Board będzie nadal pracował nad rozwojem produktów i usług serwisowych. Przykładowo produkujące tekturę w arkuszach papiernie Äänekoski oraz Gohrsmühle będą nadal poszerzać portfolio swych usług serwisowych oraz dostępność tektury arkuszowej.
Nowy dział badań i rozwoju Metsä Board będzie poszukiwał dróg wsparcia konsumentów w przemyśle opakowaniowym, podobnie jak pracował nad nowymi rodzajami surowców otrzymywanych z włókien drzewnych, a także prowadził badania nad tym, jak produkty koncernu mogą zostać dopasowane do szybko ewoluującego druku i zmieniających się technologii.
Utrzymujemy dialog z klientami i zastanawiamy się nad tym, jak najlepiej rozwinąć ofertę naszych produktów, które spełniałyby ich potrzeby i rozwiązywały ich konkretne problemy – dodała Pasi Piiparinen. – Jesteśmy pewni, że pomoże to podtrzymać czołową pozycję Metsä Board w rozwijaniu tekturowego biznesu w przyszłości.
Zrównoważony rozwój jest kluczowy dla naszych interesów i coraz więcej klientów docenia korzyści zapewniane przez tekturę z włókien pierwotnych zdając sobie sprawę, że została wykonana z zasobów odnawialnych pochodzących z odpowiedzialnie zarządzanych lasów i że nadaje się do pełnego odzysku. Drogę pokonywaną przez wszystkie nasze surowce można prześledzić od samego początku. Pierwotne włókna drzewne umożliwiają produkcję lekkich, ale jednocześnie sztywnych kartonów – w które inwestujemy od wielu lat – które są wytrzymałe i czyste, co czyni je idealnym rozwiązaniem do kontaktu z żywnością i innymi wrażliwymi produktami – podsumowała Pasi
Piiparinen.