Laureaci konkursów PakStar i Student PakStar
29 Aug 2012 12:54
W 2012 roku po raz szósty odbył się Ogólnopolski Konkurs Opakowań PakStar oraz – po raz trzeci – Krajowy Konkurs Projektów Opakowań Student PakStar. Celem obu konkursów jest stymulowanie i promowanie innowacyjnych działań w dziedzinie opakowań, zmierzających do doskonalenia opakowań oraz lepszej ochrony pakowanych wyrobów, a także zwiększenia ich konkurencyjności na rynku krajowym i zagranicznym.
Konkurs PakStar otwiera laureatom drogę do udziału w Światowym Konkursie Opakowań WorldStar, a konkurs Student PakStar – w Światowym Konkursie Projektów Opakowań WorldStar Student Award. Wymienione konkursy organizowane są przez Światową Organizację Opakowań (WPO).
Jury konkursów PakStar 2012 i Student PakStar 2012, obradujące w dniu 27 czerwca, wyłoniło laureatów zgłoszonych projektów i wzorów na podstawie następujących kryteriów: nowoczesność (w tym zastosowanie nowych materiałów, oryginalność rozwiązań konstrukcyjnych, wykorzystanie nowych technik itd.); właściwości i cechy decydujące o skutecznej ochronie pakowanego wyrobu; walory ekologiczne; wzornictwo; walory estetyczne i reklamowe; walory informacyjne opisu na opakowaniu; przydatność do mechanizacji i automatyzacji procesów pakowania.
Laureaci PakStar
W kategorii opakowań jednostkowych nagrodzone zostały: opakowanie Piłka firmy Werner Kenkel z Krzycka Wielkiego. Estetyczne opakowanie, chroniące zawartość (np. czekoladki, cukierki, pralinki itd.), z elegancką szatą graficzną, uwzględnia system lojalnościowy, zawiera element gry i zabawy, a dodatkowo może być wykorzystane wtórnie; torba kasowa dla sieci sklepów Carrefour projektu Carrefour Polska. Ta firma jako pierwsza sieć handlowa w Polsce zaoferowała swoim klientom kompostowalne torby kasowe wykonane z polimerów biodegradowalnych z udziałem skrobi zawartej w kukurydzy i ziemniakach. Wszystkie materiały, z których wykonana jest torba, wykazują zdolność do biodegradacji oraz są przydatne do kompostowania, w odpowiednich warunkach ulegają rozkładowi na wodę, biomasę oraz dwutlenek węgla lub metan w czasie od 6 tygodni do 1 roku. Produkt można używać jako worek na odpady organiczne z gospodarstw domowych. Otrzymał on również nagrodę specjalną w kategorii „Opakowanie przyjazne środowisku”; opakowanie na jabłka typu „Pick and Go”, wyprodukowane przez Mondi Warszawa. Opakowanie stworzone z myślą o promocji jabłek Premium. Jednostka sprzedażowa to 3-4 sztuki jabłek, co stanowi ok. 1 kg produktu zapakowanego w stos. Każdy produkt jednostkowy ma własne okienko ekspozycyjne umożliwiające wizualną ocenę, pełniącą również funkcję otworów wentylacyjnych. Dużą rolę w promocji stanowi komponujący się z zawartością wysokogatunkowy nadruk HQP w technologii flekso. Pionowy sposób pakowania owoców, zwykle znajdujących się w skrzynkach lub workach, stanowi dodatkowy atrybut wyjątkowości produktu pakowanego.
W tej kategorii wyróżniono opakowanie JCT 25 polipropylenowe na farbę firmy Jokey Plastic Blachownia, wykorzystujące nowatorski nadruk w technice IML.
W kategorii Opakowania Zbiorcze i Transportowe nagrodę otrzymało opakowanie do napojów schładzanych lodem firmy DS Smith Polska, Zakład Kutno. Opakowanie wykonane z tektury kaszerowanej z nadrukiem offsetowym, z wewnętrzną warstwą papieru barierowego. Cechą szczególną opakowania jest konstrukcja zapewniająca szczelność w kontakcie z wodą powstałą po rozpuszczeniu się lodu (brak perforacji). Po rozłożeniu opakowanie jest jednym wykrojem (pokrywa jest połączona z dolną częścią). Dzięki zastosowaniu specjalnego papieru parametry wytrzymałościowe i struktura opakowania nie zmieniają się w trakcie topienia się lodu.
Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały: opakowanie dla przemysłu spożywczego Eco-Polyjointer firmy TFP Grafika ze Śremu o innowacyjnej konstrukcji umożliwiającej zmniejszenie zużycia surowca do jego produkcji oraz nowy system łączenia hood & tray, powodujący szybkie i płynne oddzielenie czapy transportowej od części ekspozycyjnej oraz opakowanie na butelki FrontLessPolyjointer FLP firmy TFP z Dziećmierowa, czyli opatentowana konstrukcja z tektury falistej, składająca się ze sklejonych ze sobą tacy i wieka. W odróżnieniu od klasycznych konstrukcji tego typu spotykanych na sklepowych półkach taca w rozwiązaniu FLP prawie całkowicie pozbawiona jest frontu, przy zachowaniu automatycznego sposobu formowania dna. Daje to ogromne możliwości redukcji zadruku bez obniżenia estetyki ekspozycji dzięki całkowicie odsłoniętej grafice.
W kategorii Inne Wyroby Związane z Rynkiem Opakowaniowym triumfowały kontenery ARBO-EKO na rośliny, wyprodukowane przez otwocką firmę Martex. Kontener jest nowym rodzajem opakowania pochodzenia roślinnego, które zapewnia odpowiednie warunki do przechowywania sadzonek (wilgoć, przewietrzanie/dotlenianie, wzrost, hamowanie rotacji korzeni). Może być stosowane na plantacji, w transporcie, ekspozycji handlowej i podłożu. Kontenery są w pełni biodegradowalne.
W tej kategorii wyróżniony został wypełniacz paletowy firmy Smurfit Kappa Polska, Oddział w Koninie, łatwa i szybka w montażu konstrukcja wielokrotnego użytku, składająca się z „obwoluty” i kompletu kratownic, montowana w przestrzeniach załadunkowych między paletami i zapobiegająca wywracaniu się ładunków.
Laureaci Student PakStar 2012
Nagrody w konkursie dla studentów trafiły w ręce:
n Igi Szmycińskiej-Barleć z Wydziału Grafiki i Architektury Wnętrz Wyższej Szkoły Sztuk Użytkowych w Szczecinie za wykonaną z tektury litej kopertę na płyty CD i DVD;
n Dominiki Siemieniak z Wydziału Grafiki łódzkiej ASP za kolekcję opakowań na kosmetyki „Achori”;
n Mai Drążkowskiej z Wydziału Wzornictwa i Architektury Wnętrz łódzkiej ASP za opakowania na artykuły spożywcze „Przysmaki z mysiej paki” (nagrodzona również wyróżnieniem za opakowanie na tabletki „Ring”).
Opracowano na podstawie informacji Polskiej Izby Opakowań