Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL zgromadziły w tym roku blisko 700 wystawców z 33 krajów z całego świata.
„To tutaj zawierane są umowy na sprzedaż sprzętu wartego w sumie miliony euro” – mówi dr Andrzej Mochoń, prezes zarządu Targów Kielce.
Na wystawie pojawili się przedstawiciele wszystkich grup branży, a zatem dystrybutorzy, firmy tworzywowe czy producenci maszyn z: Austrii, Anglii, Francji, Niemiec, Szwajcarii, Luksemburga, Belgii, Słowacji, Włoch, Hiszpanii, Łotwy, Czech, Indii, Chin, Korei, Egiptu, Tajwanu, Izraela, Danii, Portugalii, Grecji, Węgier, Szwecji, Irlandii, Holandii, Japonii, Słowenii, Turcji, USA, Arabii Saudyjskiej, Kataru i oczywiście Polski. Firmy austriackie stworzyły stoisko zbiorowe pod przewodnictwem tamtejszej ambasady.
Na terenach Targów Kielce z najnowszymi technologiami przetwórczymi zapoznało się blisko 17 tysięcy specjalistów. To wszystko potwierdza, że kielecki PLASTPOL jest kluczowym punktem w kalendarzu wielu profesjonalnych firm działających w branży przetwórczej z niemal wszystkich kontynentów.
Tworzywa sztuczne to materiały, które obecne są niemal w każdej dziedzinie. Składają się na poprawę komfortu życia, podwyższają jego standard i bezpieczeństwo. Występują w niezliczonych gałęziach przemysłu. Do najbardziej popularnych należą z pewnością: opakowania, przemysł elektryczny i elektroniczny, medycyna czy budownictwo. Bez tworzyw sztucznych poziom współczesnej cywilizacji byłby nie do osiągnięcia. Potwierdza to fakt, iż mimo że w tym roku odbywają się niemieckie targi K oraz Chinaplast, zainteresowanie PLASTPOLEM nie zmalało – dodaje Andrzej Mochoń.
Na targach PLASTPOL po raz pierwszy odbyły się spotkania brokerskie firm z branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy, zorganizowane przez Ośrodek Komisji Europejskiej Enterprise Europe Network przy Staropolskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej w Kielcach. Partnerem Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej była turecka Istanbul Chamber of Industry, której przedstawiciele wraz ze zrzeszonymi firmami przyjechali do Kielc, aby spotkać się z przedstawicielami firm polskich. W rozmowach uczestniczyli reprezentanci 33 przedsiębiorstw z Polski, Turcji, Włoch oraz ze Słowacji.
Tradycyjnie kieleckie targi stały się miejscem finału konkursu OMNIPLAST. IV edycja konkursu wiedzy o przetwórstwie tworzyw sztucznych trwała od zimy. Jak co roku, była ona skierowana do firm będących wystawcami targów PLASTPOL. Etap III został przeprowadzony w formie pisemnej w trakcie pierwszego dnia targów. Do tej części konkursu przystąpiło 9 z 10 uprawnionych uczestników, wyłonionych w II etapie konkursu. Zwycięzcy otrzymali bony rabatowe na zakup powierzchni wystawienniczej w 2014 roku.
Podczas targów PLASTPOL biznesowym spotkaniom towarzyszył szereg rozmów branżowych oraz szkoleń zorganizowanych m.in. przez GZ Polimerowa Energia, GZ Tworzywa Sztuczne czy Plastech.
Opracowano na podstawie informacji Targów Kielce