Reakcje producentów opakowań na ambitne plany Komisji Europejskiej
29 Jan 2016 09:05
Stowarzyszenia działające w branży opakowaniowej przyjęły z satysfakcją nowy pakiet propozycji Komisji Europejskiej ws. gospodarki o obiegu zamkniętym, uznając go za dobry krok w kierunku efektywnej gospodarki zasobami. Propozycja Komisji zakłada stopniowe zmniejszanie ilości składowanych odpadów komunalnych, tak aby w roku 2030 składowane było jedynie 10% wytwarzanych odpadów.
PlasticsEurope: wiele nadziei, ale nie brak obaw
Przemysł tworzyw sztucznych w Europie od dawna wzywa do wprowadzenia do roku 2025 zakazu składowania na wysypiskach wszystkich odpadów pokonsumenckich, które nadają się do recyklingu i odzysku. Zatem proponowane przez KE odchodzenie od składowania jest zbieżne z naszą inicjatywą. Uważamy jednak, że przyspieszenie tego procesu dałoby większe korzyści dla pełnego wykorzystania wartości odpadów jako cennych surowców – zauważa Karl-H. Foerster, dyrektor wykonawczy PlasticsEurope, stowarzyszenia z siedzibą w Brukseli reprezentującego producentów tworzyw sztucznych.
PlasticsEurope zwróciło uwagę, że wyznaczony do osiągnięcia w roku 2025 nowy poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia dla odpadów opakowaniowych, określony na 55%, to cel wyjątkowo ambitny biorąc pod uwagę, że średni poziom recyklingu odpadów opakowaniowych w Europie w roku 2014 wyniósł poniżej 40%. Implikacje wprowadzenia tych nowych celów, a także nowych zasad obliczania poziomów recyklingu są obecnie trudne do określenia. Zgodnie z najnowszymi analizami prowadzonymi przez firmę konsultingową denkstatt optymalny poziom recyklingu dla opakowań z tworzyw sztucznych, przy obecnym stopniu zaawansowania technologicznego i przy obecnie obowiązującej metodzie obliczeniowej, wynosi od 35 do 55% – w zależności od wydajności lokalnych systemów zbierania, sortowania i recyklingu odpadów w danym kraju.
Jednocześnie PlasticsEurope przyjmuje z uznaniem uwzględnienie bardziej holistycznego podejścia do koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym w Programie Działania KE. Takie całościowe ujęcie tematu, w połączeniu z decyzją Komisji o wzięciu pod uwagę całego cyklu życia produktu, a nie tylko fazy odpadowej, pomoże gospodarce europejskiej rozwijać się w sposób trwały i zasobooszczędny – dodaje Foerster.
PlasticsEurope pozytywnie ocenia także zamiar Komisji ws. określenia strategii w zakresie tworzyw sztucznych, mając nadzieję na rzeczową współpracę w kwestii szczegółowych zagadnień związanych z tworzywami.
APEAL: krok ku ochronie bogactw nieodnawialnych
APEAL, związek europejskich producentów stali opakowaniowej, ocenił, że nowy pakiet propozycji Komisji Europejskiej ws. gospodarki o obiegu zamkniętym pomoże w zmianie metod produkcji, użycia i recyklingu produktów. Wyższe cele odzysku zapisane w pakiecie zachęcą kraje Unii Europejskiej do wdrożenia bardziej wydajnych i przyjaźniejszych dla środowiska systemów ekonomicznych, które ograniczą zużycie kurczących się zasobów bogactw nieodnawialnych – czytamy w komunikacie APEAL.
W pakiecie znalazła się propozycja ustalenia granicy 75% poziomu recyklingu stali dla krajów UE do 2025 r. i 85% do 2030 r., a także szereg innych zapisów, wśród nich progresywnego zakazu składowania odpadów na wysypiskach śmieci.
Najnowsze dane dotyczące recyklingu stali wskazują, że już w 2013 r. średni poziom odzysku tego materiału w Europie wyniósł 75,2%, a wśród krajów, które go przekroczyły, wymieniają: Portugalię, Hiszpanię, Francję, Holandię, Belgię, Niemcy, Norwegię, Bułgarię, Rumunię i Węgry. Organizacja spodziewa się, że politycy skoncentrują się teraz na kwestiach recyklingu i opracowywaniu jeszcze skuteczniejszych metod ochrony naturalnych zasobów Ziemi.
Alexander Mohr, sekretarz generalny APEAL, powiedział: To dobra wiadomość i – w co szczerze wierzymy – rzeczywisty krok w stronę gospodarki obiegowej w Europie. Dr Ulrich Roeske, prezes organizacji, dodał: Naszą wizją jest zamknięty obieg stali. Doceniamy prognozy dotyczące opakowań i czekamy na przepchnięcie pakietu przez procedury Parlamentu Europejskiego.
Na podstawie informacji PlasticsEurope i APEAL opracował TK