Targi Interpack 2011 zbliżają się wielkimi krokami. W chwili, gdy niniejszy numer trafi do Państwa rąk, zaczniemy odliczanie ostatnich godzin przez rozpoczęciem największej imprezy opakowaniowej tego roku. Nie zamierzamy po raz kolejny pisać o skali przedsięwzięcia pod nazwą Interpack, jego długiej i bogatej historii oraz znaczenia, jakie ma dla globalnego rynku opakowaniowego. Nie jesteśmy w stanie – ze względu na ograniczoną pojemność naszego pisma – przedstawić wszystkich firm i nowości, z jakimi pojawią się one w Düsseldorfie. Aby jednak dać naszym czytelnikom przedsmak wielkiego święta, jakie rozpocznie się już wkrótce, prezentujemy ułamek oferty wybranych firm, które wystawią się w przestronnych halach centrum wystawienniczego Messe Düsseldorf. Jednocześnie obiecujemy, że w kolejnych numerach „Opakowania” znajdą Państwo relacje „z pierwszej ręki”, kto i co ciekawego pokazał na targach Interpack.
Atlantic Zeiser
Atlantic Zeiser Group, dostawca technologii, rozwiązań modułowych i systemowych dla przemysłowego druku cyfrowego DoD (drop on demand), zaprezentuje na targach Interpack nowy moduł drukujący OMEGA 20/25 oraz nową technologię utwardzania za pomocą lamp LED chłodzonych powietrzem. Drukarka oraz system utwardzania mogą być wykorzystane do druku pionowego oraz poziomego i zostały zaprojektowane z myślą o specjalnych wymaganiach nakładanych na drukarzy przez przemysł farmaceutyczny. Mimo kompaktowej budowy oba rozwiązania – łatwe do zintegrowania w istniejących liniach do produkcji opakowań – pozwalają na wydajne kodowanie i seryjne znakowanie produktów oraz implementowanie rozwiązań przydatnych w systemach track&trace i w walce z fałszerstwami farmaceutyków.
Cyfrowa drukarka OMEGA 20/25 do druku DoD kolorów spotowych oferuje szerokość zadruku od 20 do 25 mm, dostosowaną do potrzeb producentów opakowań farmaceutycznych. Pozwala na nakładanie na gotowe opakowanie m.in. informacji w wielu językach o zawartości, dat przydatności do spożycia, ostrzeżeń o niepożądanych efektach stosowania itd. Drukarka nakłada również kody kreskowe i numeryczne, które mogą być odczytywane przez maszyny i wykorzystane do śledzenia drogi produktów do klienta.
Oferta Atlantic Zeiser jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie producentów opakowań na druk o szerokości od 20 do 25 mm, którzy szukają modułowych rozwiązań nadających się do instalacji w istniejących liniach produkcyjnych. Kompaktowe wymiary drukarki OMEGA pozwalają na znakowanie i kodowanie opakowań w linii bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów na przeprojektowywanie linii.
Firma pokaże w Düsseldorfie także rozwiązanie do utwardzania druku diodami LED chłodzonymi powietrzem, działające skutecznie przy maksymalnej prędkości druku 60 m/min.
Jak przekonuje producent, kompaktowy system nie wymaga instalowania żadnych dodatkowych zespołów chłodzących lub chłodziw.
Bosch Packaging Technology
Firma Bosch Packaging Technology przygotowała na targi Interpack prezentację wielu swoich produktów. Na stoisku powstanie mini supermarket, na którego półkach zostanie umieszczona szeroka gama rozmaitych pudełek wytwarzanych za pomocą maszyn tej firmy. Wśród pokazanych urządzeń znajdą się m.in.:
n Kartoniarki zbiorcze Elematic 1000 SL oraz Elematic 3000 S. Elematic 1000 SL to wysokowydajna maszyna składająca do 660 pudełek w ciągu minuty, która gwarantuje łatwość i dużą szybkość narządu do nowych formatów. Elematic 1000 SL formuje wstępnie klejone pudełka klapowe z wydajnością do 28 sztuk w ciągu minuty. Oba urządzenia zostały wyposażone w funkcję „Standby and Sleep”, która automatycznie wyłącza te elementy, które nie są wykorzystywane w trakcie przerw w produkcji; dzięki temu możliwe jest osiągnięcie nawet 70-proc. oszczędności energii.
n Intelligent Transport System (ITS), zespół podający, przeznaczony dla pakowaczek poziomych. ITS eliminuje nieregularności w przepływie produktów, tworzy wyznaczone przestrzenie oraz synchronizuje prędkości przesuwu produktu i folii. System zapewnia dokładny transport produktów spożywczych i cukierniczych. Mimo kompaktowych wymiarów, urządzenie umożliwia podawanie nawet 1400 produktów w ciągu minuty. Zmiana formatu następuje wskutek wciśnięcia przycisku, bez straty czasu na przezbrojenie.
n ARF 1020: urządzenia do napełniania i zamykania ampułek z płynnymi lekami oraz szczepionkami, pracujące z prędkością do 120 produktów na minutę.
Domino Printing Sciences
Firma Domino, dostarczająca rozwiązania do identyfikacji i śledzenia produktów, pokaże nową linię produktów i-Tech, wydajny laser do znakowania i kasetową wersję swojej serii przemysłowych drukarek termotransferowych V-Series.
Dostępne od niedawna na międzynarodowych rynkach produkty i-Tech są zaprojektowane z myślą o zapewnieniu maksymalnej wydajności i wartości dodanej. Wykorzystują inteligentne technologie w celu skrócenia czasu przeznaczonego na obsługę linii produkcyjnych, obniżenia kosztów i uzyskania większej efektywności pracy.
60-watowy laser D620i typu scribing, którego światowa premiera odbędzie się na targach Interpack to wysokowydajne uzupełnienie produktów i-Tech z linii D-Series. Mimo że jest to najsilniejszy laser w ofercie Domino, każdy element systemu modułowego jest wyjątkowo kompaktowy, co ułatwia jego integrację w liniach produkcyjnych.
Laser zapewnia nową opcję znakowania z dużą prędkością i zapewnia nawet 20-proc. wzrost wydajności. Głowica skanująca i-Tech jest ustawiona pod kątem 45 stopni do kierunku ruchu opakowań na linii, co zwiększa dostępny obszar znakowania, a dodatkowo czyni nanoszenie znaków bardziej precyzyjnym – jest to niezbędny warunek bezbłędnej reprodukcji drobnych kodów 2D. D620i zawiera także przemysłową obudowę IP65, co czyni go odpowiednim do użycia w nieprzyjaznych warunkach otoczenia.
Rozszerzenie rodziny termicznych drukarek termotransferowych o model V220i pozwoli wykorzystać opatentowaną funkcję Ribbon Economy (oszczędzania taśmy) przy produkcji szerokiej gamy aplikacji w druku opakowań giętkich. Domino już dzisiaj chwali się najkrótszym czasem zmiany taśmy, a wraz z uzupełnieniem urządzenia o kasetowy mechanizm – zastosowany już w modelu V220i – obiecuje jeszcze lepsze wyniki; taśmy o długości 1040 mm mają być zmieniane w ciągu zaledwie kilku sekund.
V220i to drugi produkt w nowej gamie urządzeń i-Tech V-Series (po V120i), który zawiera 32- lub 55-mm głowice drukujące oraz zdolność obsługi skomplikowanych informacji kodowych (w tym kodów liniowych, kodów 2D oraz logów). Nowa V-Series może zużywać do 60 proc. taśmy mniej od swego poprzednika i waży o połowę mniej.
Na targach Interpack firma Domino pokaże również drukarkę do atramentowego druku ciągłego A320i. Dzięki wykorzystaniu inteligentnych technologii i-Tech urządzenie – zdaniem producenta jako pierwsze na rynku – całkowicie eliminuje potrzebę planowanych usług serwisowych. Drukarka zużywa także mniej atramentu (który wymaga mniej rozpuszczalnika), jest o 40 proc. lżejsza od poprzedniczki i wykorzystuje oprogramowanie oszczędzające energię.
Nowym produktem Domino będzie także QuickStep, nowy, uproszczony interface graficzny użytkownika, który stanie się wkrótce standardową platformą dla wszystkich urządzeń kodujących tej firmy. QuickStep gwarantuje bezproblemową kontrolę i raportowanie statusu urządzenia, eliminuje potrzebę stosowania skomplikowanych menu i parametrów na korzyść prostych, intuicyjnych nastawień wymagających minimalnego zaangażowania operatora.
EskoArtwork
Firma zaprezentuje portfolio swoich rozwiązań do zautomatyzowanego przygotowywania opakowań. Profesjonaliści z branży oraz właściciele marek odwiedzający stoisko Esko Artwork otrzymają szansę, by zrozumieć, dlaczego jest ona czołowym dostawcą oprogramowania do zarządzania procesem projektowania cyklu życia opakowań.
Nie możemy się doczekać spotkania naszych globalnych klientów korporacyjnych, wyspecjalizowanych w produkcji opakowań na targach Interpack 2011; zapraszamy także właścicieli marek, którzy przybędą na show – mówi Dieter Janout, wiceprezes Global Business Group w EskoArtwork. Zdają sobie oni sprawę, że mogą osiągnąć przewagę konkurencyjną dzięki połączeniu ich systemów organizujących cykl życia produktu z procesami projektowania opakowań. Demonstracje na żywo unikatowych rozwiązań do zarządzania cyklem życia opakowań jasno wykażą, dlaczego 9 na 10 czołowych marek zaufało rozwiązaniom EskoArtwork.
Jak zapowiadają przedstawiciele wystawcy, właściciele marek przekonają się, że innowacje, jakość oraz skrócenie czasu wprowadzenia produktu na rynek to warunki niezbędne do osiągnięcia sukcesu i pozycji czołowego gracza na rynku. Realizację tych celów ma umożliwić zintegrowane portfolio narzędzi do projektowania i przygotowywania opakowań. Zwiedzający stoisko będą mogli również na własne oczy przekonać się, jak projektowanie opakowań trafiło do trójwymiarowego świata.
Wśród rozwiązań pokazywanych na targach Interpack przez firmę EskoArtwork znajdą się narzędzia do projektowania strukturalnego i graficznego, wizualizacji i produkcji prototypów oraz współpracy online między uczestnikami cyklu produkcyjnego. Będą to m.in.: WebCenter (program do współpracy i akceptacji online, wyposażony w nowe funkcje do zarządzania projektem, narzędzia wieloetapowej akceptacji i innowacyjny interfejs użytkownika, służący wszystkim firmom zaangażowanym w proces powstawania opakowania: firmom wykrojnikarskim, przygotowalniom, agencjom reklamowym, drukarniom oraz zleceniodawcom); Dynamic Content for Adobe Illustrator; Studio (wtyczka do programu Adobe Illustrator, która umożliwia interaktywne projektowanie opakowań w 3D); Studio Visualizer (program do tworzenia realistycznie wyglądających, cyfrowych modeli opakowań z efektami w rodzaju nadruków i uszlachetnień).
FkuR Kunststoff GmbH
Producent biotworzyw pokaże na targach swój nowy przezroczysty, elastyczny biopolimer Bio-Flex F 2201 CL, składający się w 60 proc. z materiałów nadających się do ponownego przetworzenia, nadający się do obróbki na standardowych liniach do produkcji folii LDPE oraz maszynach do przetwarzania tworzyw. Materiał charakteryzuje się wartościowymi własnościami mechanicznymi: wysoką rozciągliwością i elastycznością oraz odpornością na przebicia. Doskonale nadaje się do wykorzystania jako materiał międzywarstwowy w foliach współwytłaczanych, np. z Bio-Flex A 4100 CL – przezroczystym, sztywnym materiałem o własnościach zbliżonych do PP.
Połączenie tych dwóch przezroczystych tworzyw sprawia, że biodegradowalna folia powstała w wyniku ich połączenia charakteryzuje się doskonałą przejrzystością, choć jest wykonana z materiału nadającego się w znacznym stopniu do ponownego przetworzenia (60-80 proc. w zależności od wariantów zastosowanych polimerów). Przykładowo 20-mikrometrowa folia ma przejrzystość rzędu 91 proc. przepuszczalności światła. Ze względu na dużą wytrzymałość i odporność na rozerwanie, folia tego typu nadaje się do wykorzystania w pionowych systemach pakujących.
Heidelberg
Koncern Heidelberger Druckmaschinen AG zaprezentuje w Düsseldorfie wszechstronną gamę produktów i rozwiązań dla segmentu opakowaniowego. Centralne miejsce na stoisku w hali 11 zajmie urządzenie Linoprint. Firma będzie też reprezentowana w hali 7a (stoisko 7AB11/C30) w sekcji „Zdrowie” projektu „Innovationparc Packaging”.
Druk atramentowy szybko zyskuje na znaczeniu w przemyśle opakowaniowym – tłumaczy Stephan Plenz, członek zarządu Heidelberga odpowiedzialny za dział Hei-delberg Equipment. Na tegorocznych targach Interpack firma zaprezentuje zaawansowane rozwiązania inkjetowe dla przemysłu opakowań, które są już wykorzystywane z sukcesem przez naszych klientów.
Wśród pokazanych rozwiązań znajdzie się cyfrowy system druku atramentowego Linoprint, który oferuje właścicielom marek, producentom opakowań oraz firmom, które je napełniają, szeroki zakres opcji dekorowania i etykietowania opakowań giętkich. Prezentacja przygotowana na targi będzie się koncentrować na aplikacjach skierowanych dla przemysłu farmaceutycznego, kosmetycznego oraz wytwórczego (np. chemicznego czy „zrób to sam”). Przykładowo z myślą o producentach leków firma Heidelberg pokaże model Linoprint Driveline B, który posłuży do zaprezentowania wszechstronności maszyny w druku na folii aluminiowej i materiałach etykietowych. Firma zamierza również pokazać możliwości „różnicowania na końcowym etapie produkcji”, gdy nawet krótkie nakłady mogą być drukowane w doskonałej jakości.
Elastyczne rozwiązania Linoprint umożliwiają integrację druku cyfrowego w liniach produkcji opakowań – mówi Daniel Dreyer, szef zespołu zajmującego się tymi urządzeniami w firmie Heidelberg. Gdy wdrażamy systemy atramentowe u naszych klientów, bierzemy pod uwagę zarówno istniejące środowisko produkcyjne, jak również atramenty i materiały, które będą używane w naszych systemach.
Dodatkowo firma Heidelberg będzie obecna w sekcji „Zdrowie” w Innovationparc Packaging. Jako partner technologiczny w kilku wiązanych projektach, koncern wykorzysta okazję do zademonstrowania sposobu na efektywne i proekologiczne zastosowanie folii do wykańczania i tworzenia opakowań m.in. na produkty OTC, farmaceutyczne i kosmetyczne.
Mondi
„Postaw żagle! Dookoła świata Mondi w 7 dni” – takie hasło będzie tematem przewodnim producenta tektury na targach Interpack. Mondi zaprezentuje produkty dla przemysłu spożywczego oraz Green Range – Zieloną Linię, do której zaliczane są produkty przyjazne dla środowiska.
Chcemy zapewnić zwiedzającym okazję do poznania wyjątkowo zróżnicowanego świata Mondi oraz tych obszarów, na które kładziemy szczególny nacisk, zwłaszcza na nasze proekologiczne produkty z serii Green Range – zapowiada Albert Klinkhammer, dyrektor marketingu w firmie Modni Europe & International.
W czasie targów firma Mondi skoncentruje się na dwóch obszarach: prezentacji szerokiej gamy produktów przeznaczonych dla przemysłu spożywczego (m.in. wodoodpornego, ekskluzywnego papieru Aqua; papierów celulozowych odpornych na działanie tłuszczów); a także opakowań na żywność, np. wielofunkcyjnych rozwiązań typu peel oraz torebek odpornych na zabrudzenia.
Wspomniana Zielona Linia – której prezentacji mogą się spodziewać zwiedzający stoisko firmy Mondi – gromadzi produkty o korzystnym wpływie na środowisko naturalne i ułatwia klientom realizację ich strategii ochrony środowiska. Wśród nich w Düsseldorfie pokazane zostaną m.in.: Terra Bag, ubiegłoroczny zdobywca Grand Prix EUROSAC, ulegający biodegradacji i zamianie na kompost worek przemysłowy z zabezpieczeniem przed wilgocią; lekka tektura falista z wyprodukowanego w Polsce papieru po recyklingu, a także Susainex – materiały opakowaniowe z biopolimerów.
W ulokowanym w centrum 357-metrowego stoiska firmy Mondi stawie będą pływać wodne lilie z papieru Aqua (podkreślające znaczenie, jakie firma przywiązuje do tematu zróżnicowanego rozwoju), po stawie będzie zaś pływała łódź z tektury falistej, która ma dowieść wszechstronności tego materiału i zachęcić zwiedzających do podróży po świecie Mondi.
Nicholl
Koncern specjalizujący się w produkcji opakowań na artykuły spożywcze, znany pod wspólną nazwą Nicholl (w jego skład wchodzą lokalne firmy, np. Nicholl Food Packaging z Wielkiej Brytanii, Ecopla z Francji i Belgii oraz niemiecki Bachmann) pokaże tacki na żywność, które opracowano z myślą o zyskującej popularność strategii zrównoważonego rozwoju. Wiele produktów prezentowanych na stoisku firmy ma dowieść jej zdolności do oferowania rozwiązań opakowaniowych dopasowanych do potrzeb klientów, m.in. przeznaczonych na produkty gotowe do spożycia oraz świeże i mrożone.
Jednym z produktów będzie nowe rozwiązanie DeLight od firmy Stora Enso, której partnerem w Anglii i Irlandii jest Nicholl. DeLight to całkowicie nowa taca kartonowa nadająca się do podgrzewania w piecach, odpowiednia dla opakowań ze zmodyfikowaną atmosferą (MAP), która łączy wysoką jakość i możliwość efektywnego i efektownego kreowania wyglądu produktu. Hybrydowa konstrukcja tacy oferuje szereg zalet proekologicznych, m.in. możliwość ponownego przetworzenia materiału użytego do jej produkcji.
Innym nowym rozwiązaniem na targach będzie taca do pieczenia ciasta w piecach, wykonana z odnawialnej pulpy drzewnej. Stworzona w odpowiedzi na potrzeby konsumentów, nowa okrągła taca TO 109 R Paper jest wykonana z pojedynczej warstwy odpornego na tłuszcz papieru z doskonałymi właściwościami barierowymi. Nadaje się do wykorzystania w kuchenkach konwekcyjnych i mikrofalowych. Innym podobnym produktem jest taca Roots Biopack Sugarcane Fibre, wykonana z odnawialnego źródła (odpadów poprodukcyjnych z obróbki cukru trzcinowego), nadająca się do kompostowania w warunkach domowych, a także taca Oliver Pulp.
Nicholl zaprezentuje również zestaw wielowarstwowych elastycznych folii barierowych przeznaczonych do produkcji wieczek na tace typu MAP z gotową do spożycia żywnością, opakowań typu flow pack oraz TFFS. Firma pokaże również unikalną tacę SKINfoil, która łączy wygodę typową dla tacek do podgrzania w piecu lub na grillu z długim okresem przydatności do użytku, typowym dla opakowań próżniowych, oraz innowacyjne tace Dual Ovenable Board.
Polipack
Polskie przedsiębiorstwo produkcyjne z blisko 20-letnim doświadczeniem na rynku zaprezentuje swoją ofertę na targach Interpack. Firma specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości opakowań z polipropylenu, polistyrenu i polietylenu, przeznaczonych do wyrobów kosmetycznych, farmaceutycznych oraz spożywczych, o pojemności od 5 ml do 8 l. Opakowania są wykonywane zarówno według własnych wzorów, jak również według projektów klienta, z form własnych lub powierzonych. Posiadany park maszynowy umożliwia wykonywanie nadruków metodą sitodruku i tampodruku wielobarwnego oraz wtop na gorąco foliami na powierzchniach płaskich, cylindrycznych i owalnych, w zakresie wszystkich oferowanych przez firmę opakowań.