Unia Europejska wspiera branżę opakowań
28 Feb 2012 08:09
Uniwersytet Hallam z Sheffield w W. Brytanii otrzymał ponad 3 mln euro ze środków Unii Europejskiej, które przez-naczy na uruchomienie panelu badawczego Newgenpak (skrót od New Generation Packaging – opakowania nowej generacji). W jego skład wejdą eksperci zajmujący się tematyką zrównoważonego rozwoju w branży opakowań.
Celem inicjatywy jest stworzenie nowatorskich opakowań z papieru: tanich i przyjaznych dla środowiska. Grupa, której pierwsze spotkanie odbyło się w styczniu 2012 r., składa się z naukowców ze Szwecji, Polski, Hiszpanii, Francji, Niemiec, Włoch, Danii, Holandii oraz Wielkiej Brytanii.
Drugim z zadań Grupy Newgenpak będzie wyuczenie i wyekwipowanie grupy młodych badaczy o multidyscyplinarnej wiedzy do zajęcia się problemem opracowania ekologicznych opakowań –czyli w praktyce stworzenie następnej generacji specjalistów. Przeprowadzą oni projekty badawcze, których celem będzie przyspieszenie prac w trzech obszarach: kompozytów w opakowaniach nowej generacji, aktywnych opakowań opartych na włóknach celulozowych oraz całościowego wpływu produkcji opakowań na środowisko, ekonomię oraz społeczeństwo.
Grupa Newgenpak wchodzi w skład Sieci Szkolenia Początkowego (Marie Curie Initial Training Network). Jest ona koordynowana przez Uniwersytet Hallam, a w jej skład wchodzi osiem europejskich uniwersytetów, cztery instytuty badawcze oraz sześć przedsiębiorstw. Członkowie Grupy mają wiedzę specjalistyczną w zakresie chemii, nauki o materiałach, chemii biopolimerów, produkcji nanocząstek, papierów, tektur, nowoczesnych metod powlekania i obróbki oraz projektowania, testowania i produkcji opakowań; to oznacza, że grupa może tworzyć opakowania od A do Z, czyli od fazy wstępnej koncepcji aż do ich wytworzenia.
Profesor Chris Breen z wchodzącego w skład Uniwersytetu Hallam instytutu badawczego Materials and Engineering Research Institute, który jest szefem projektu, powiedział: Obecnie bardzo nieliczni badacze mają doświadczenie niezbędne do radzenia sobie z tak szerokim zestawem dyscyplin, a tym samym są niewystarczająco przygotowani, by dostarczyć opakowania jednocześnie opłacalne w produkcji i wystarczająco ekologiczne.
Carol Hammond, szefowa działu badań i rozwoju w koncernie Cheasepeake, jednego z partnerów przedsięwzięcia, wyjaśniła, dlaczego wiedza posiadana przez Grupę Newgenpak zapewnia potencjał stworzenia nowej generacji opakowań. Wyroby papierowe i tekturowe są wytwarzane z bardzo ekologicznych materiałów. Gdybyśmy uzupełnili je o większą funkcjonalność – np. właściwości barierowe zapobiegające utracie wilgotności – lub zwiększyli zakres odkształceń, moglibyśmy wykorzystać je w większej liczbie możliwych zastosowań.
Nasz zespół ekspertów skupia się na stworzeniu nowej generacji produktów przyjaznych środowisku, które będą w stanie zmienić wizerunek papierowych opakowań.
Na podstawie informacji Sheffield Hallam University