Świat dogania Europę
17 May 2013 09:05
Po widocznym po 2008 r. załamaniu globalnego eksportu żywności oraz maszyn pakujących – rezultacie światowego kryzysu gospodarczego – ten sektor działalności przemysłowej szybko zbiera siły. W 2011 r. zanotował wynik najlepszy od 2002 r.
Branża maszyn dla przemysłu spożywczego i opakowań obroniła się skutecznie przed rezultatami kryzysu trwającego w strefie euro. Już w 2010 r. udało się przełamać zastój inwestycyjny wywołany w 2009 r. przez światowy kryzys finansowo-gospodarczy i od roku 2011 rozpoczął się ponowny wzrost – mówiła Beatrix Fraese, kierownik działu maszyn do produkcji napojów w VDMA (Związek Niemieckich Producentów Maszyn i Urządzeń) podczas niedawnej warszawskiej konferencji prasowej, która poprzedziła majowe targi drinktec. Światowy popyt na maszyny produkcyjne i pakujące dla przemysłu napojów i produktów spożywczych stale rośnie; wartość globalnego handlu maszynami przeznaczonymi dla producentów napojów i produktów spożywczych w latach 2002-2011 wzrosła o przeszło połowę, z 19,7 do 30,8 mld euro, i prześcignęła pod względem dynamiki rozwoju wszystkie inne segmenty przemysłu maszynowego. Te doskonałe wyniki są odzwierciedleniem dobrej kondycji rynku napojów i produktów spożywczych, gdzie obserwowany jest wzrost wydatków globalnych: w latach 2007-2011 o 24% w segmencie napojów bezalkoholowych i alkoholowych (obecnie wartym 803 mld euro) i 21% w segmencie produktów spożywczych (obecna wartość 1544 mld euro). VDMA spodziewa się jeszcze większych wzrostów do 2016 r., odpowiednio o 42 i 31%.
Kolejny rok z rzędu wśród eksporterów maszyn do przetwórstwa i pakowania żywności dominują dwa kraje: Niemcy i Włochy, które w 2011 r. miały 23% udział w handlu światowym.
Wyraźnie dystansują one kolejne na liście: USA, Holandię, Szwajcarię i Chiny; udział żadnego z wymienionych państw nie przekracza 8%. Prócz nich eksporterami maszyn dla przemysłu produktów spożywczych i napojów jest 40 krajów.
Z danych zaprezentowanych przez przedstawicielkę VDMA wynika, że zmienia się struktura odbiorców maszyn. Jeszcze dwa lata temu wolumen światowego rynku maszyn produkcyjnych i pakujących rozkładał się następująco: Europa 43%, region Azji i Pacyfiku 32%, państwa amerykańskiej strefy wolnego handlu NAFTA 16%, Afryka i pozostałe kraje azjatyckie 9%, Ameryka Łacińska 6%. Obecnie punkt ciężkości przesuwa się stopniowo w kierunku Azji, Afryki oraz krajów Bliskiego Wschodu. Dzisiaj to Azja stała się po Europie drugim co do wielkości rynkiem zbytu z 22% udziałem w 2011 r., a coraz większe znaczenie zys-kują także regiony Ameryki Łacińskiej oraz Afryki i Bliskiego Wschodu, co oznacza widoczne przesunięcie rynków zbytu na kraje rozwijające się, notujące największą dynamikę rozwoju – stwierdziła Beatrix Fraese. Azja, Ameryka Łacińska oraz Afryka/Bliski Wschód dzielą między siebie obecnie ponad 44% popytu na maszyny produkcyjne i pakujące dla przemysłu spożywczego oraz 50% światowego spożycia napojów.
Opracowano na podstawie materiałów VDMA