Na tle rynku europejskiego polskie firmy z branży przetwórstwa tworzyw sztucznych prezentują się wyjątkowo dobrze. Według danych Stowarzyszenia PlasticsEurope zapotrzebowanie na tworzywa wzrosło w porównaniu z rokiem ubiegłym o ponad 3%. Optymizm i dynamikę branży potwierdza sukces XVIII Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL.
Z roku na rok powierzchnia targów staje się coraz większa. Wystawa zajęła aż sześć wypełnionych po brzegi hal wystawienniczych, w tym najnowocześniejszy obiekt targowy w Polsce. Na jednej z najważniejszych wystaw tego typu w Europie spotkało się w tym roku 750 firm z ponad 30 państw z całego świata, których stoiska odwiedziło ponad 17 tys. zwiedzających. Wystawcy pokazali nowoczesne maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw, formy i narzędzia wykorzystywane w branży, tworzywa sztuczne, komponenty, technologie recyklingu oraz zastosowania systemów informatycznych w przetwórstwie tworzyw, rozwiązania technologiczne i gotowe produkty.
Targom towarzyszył bogaty program konferencji i specjalistycznych dyskusji. Wśród nich znalazło się już tradycyjnie otwarte seminarium techniczne PLASTECH INFO. W programie nie zabrakło takich tematów jak m.in.: dopuszczalne odchyłki wymiarów wyprasek, współwytłaczanie tworzyw sztucznych, ekstremalna wydajność wytłaczania folii wielowarstwowych o wysokiej płaskości, intensywny rozwój techniki wtryskiwania z fizycznym spienianiem, komputerowy system doboru materiału przy projektowaniu wyrobów czy uwarunkowania barwienia wyrobów z tworzyw sztucznych. W trakcie konferencji firma Bibby Financial Services zaprezentowała prelekcję pt. „Jak mieć gotówkę zaraz po wystawieniu faktury? Faktoring jako narzędzie do utrzymania płynności finansowej w firmach z branży tworzyw sztucznych”.
Z seminarium „Kontrola i recepturowanie barwy” pojawił się w Kielcach polski oddział firmy Konica Minolta Sensing Europe B.V. W pierwszej części spotkania dr inż. Leszek Latacz, odpowiedzialny za wsparcie techniczne w Europie Wschodniej, przedstawił podstawy kolorymetrii i metod kontroli oraz recepturowania barwy ze szczególnym uwzględnieniem zastosowań w przemyśle tworzyw sztucznych i farb. Jarosław Urbański, odpowiedzialny za sprzedaż w południowej Polsce, zademonstrował działanie urządzeń do pomiaru barwy: kolorymetrów i spektrofotometrów. O praktycznych korzyściach ze stosowania sieciowego systemu pomiaru i recepturowania kolorów Colibri opowiedzieli zaproszeni goście z firmy F. H. Barwa, produkującej lakiery przemysłowe i samochodowe – Marta Ziętal i Piotr Konczewski. Ostatnia część spotkania miała charakter warsztatów, podczas których starano się indywidualnie dopasować najlepsze rozwiązania pomiarowe do próbek przyniesionych przez uczestników.
Wśród firm prezentujących swoją ofertę w Kielcach znalazła się również grupa przedsiębiorstw działających w sektorze opakowań, m.in.: Entro Holdings, dystrybutor urządzeń marki Meech; General Plastics, polski producent maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych na bazie wytłaczarek; Krakchemia, jeden z czołowych dystrybutorów granulatów z tworzyw sztucznych i folii opakowaniowych w Polsce; japońska Nissei ASB Machine specjalizująca się w konstruowaniu, produkcji i sprzedaży maszyn w technologii ISBM, a także Telko Poland, polski przedstawiciel firmy EMS Grivory. Ecoplastic Technologies, firma znana dotychczas przede wszystkim jako polski dystrybutor dodatku d2w do tworzyw sztucznych, zaprezentowała się w Kielcach wspólnie z brytyjskim przedsiębiorstwem Addmaster, producentem m.in. środków antymikrobowych na bazie srebra Biomaster, dodatków zapachowych Scentmaster, a także technologii zabezpieczeń Verimaster, dyskretnej ochrony produktów z wykorzystaniem specjalnych elektronicznych systemów wykrywania. Firma Zamak Mercator pokazała swoje najnowsze produkty, w tym linię do powlekania drutu tworzywem składającą się z urządzenia zdawczego, wytłaczarki jednoślimakowej EHP 25 z głowicą krzyżową, wanny i kalibratora, odciągu, kompensatora i nawijarki z licznikiem metrów. Zwiedzający firmowe stoisko mogli również zapoznać się z produktami jej partnerów: niemieckiej firmy Göttfert produkującej aparaturę do badań właściwości reologicznych termoplastów, tworzyw termoutwardzalnych oraz gumy i czeskiego producenta GDK, oferującego urządzenia do wytwarzania butelek, pojemników i detali technicznych.
Odwiedzający stoisko firmy Equipo, reprezentującej na polskim rynku m.in. niemieckiego dostawcę – firmę Eltex – mieli okazję do przedyskutowania oraz przeanalizowania rozwią-
zań związanych z problematyką szeroko pojętej elektrostatyki. W przemyśle tworzyw sztucznych nic nie funkcjonuje bez szczegółowej wiedzy z tego zakresu. Należy pamiętać, że nie tylko same materiały generują ładunek elektrostatyczny; na to zjawisko ma również wpływ energia kinetyczna wykorzystywana w celu wprawienia ich w ruch. Rozładowywanie oraz ładowanie elektrostatyczne przynosi rzeczywiste korzyści pod względem jakości i wydajności: wyższą prędkość produkcji; większą wydajność; zoptymalizowaną jakość; mniejsze zużycie energii; mniejsze koszty; płynniejszy przebieg procesu oraz minimalizację awarii, przestojów i odpadów. Jak podkreśliła Karolina Adamiak z Equipo: Szczególnym zainteresowaniem wśród zwiedzających targi cieszyły się systemy rozładowywania oraz elektrody rozładowujące ELTEX oferujące wysoką wydajność aktywnego rozładowywania.
Wśród innych firm aktywnych w branży opakowań, które prezentowały swoją ofertę na targach Plastpol, znalazły się: Coleman International, autoryzowany dostawca rozwiązań z zakresu znakowania i etykietowania globalnego producenta, firmy Markem-Imaje; Huzap – producent całkowicie zautomatyzowanych maszyn pakujących dla małych i dużych opakowań, zespołów transportowych, dozujących i ważących wraz ze sterowaniem i automatyką; K+L, dostawca szerokiej gamy materiałów, środków pomocniczych i urządzeń do sitodruku i tampondruku; Kongskilde – producent maszyn i urządzeń do transportu pneumatycznego oraz przetwarzania odpadów powstałych w procesie produkcyjnym; Silny & Salamon dostarczająca na rynek zamknięcia, opakowania z tworzyw sztucznych, maszyny do pakowania i zamykania produktów przemysłowych i spożywczych; a także Silspek produkująca mieszanki silikonowe HTV oraz silikonowe RTV-2 do szerokich zastosowań.
Jednym z wystawców była także firma X-Rite Pantone, obecna na stoisku swego partnera handlowego, firmy Reprograf. Pokazała ona szereg nowych rozwiązań kontrolno-pomiarowych, znajdujących zastosowanie przy produkcji i przetwórstwie tworzyw sztucznych. Jednymi z najchętniej oglądanych były wielokątowy spektrofotometr MA98, a także bezdotykowe urządzenie pozwalające na dokonywanie pomiarów na odległość – VS450. Poza tym X-Rite Pantone promowała na targach m.in. nową linię wszechstronnych spektrofotometrów sferycznych Ci6x, rodzinę ręcznych urządzeń MA9x do mierzenia pod różnym kątem powłok i lakierów efektowych oraz SPL QC – referencyjną komorę świetlną umożliwiającą wzrokową kontrolę jakości. Plastpol to najbardziej znane i prestiżowe targi branży tworzyw sztucznych na polskim rynku, dlatego nie mogło nas tu zabraknąć. Są one znakomitym miejscem na spotkania z obecnymi klientami oraz innymi dostawcami, prezentującymi ostatnie osiągnięcia technologiczne, a popularność samej imprezy jest jednym z najważniejszych powodów naszej obecności w Kielcach – skomentowała Lucie Matuskova, menedżer sprzedaży produktów przemysłowych X-Rite Pantone w Polsce.
Małgorzata Hasiec z firmy Millennium Leasing, również obecnej na targach, także doceniła znaczenie Plastpolu: To największe wydarzenie w branży tworzyw sztucznych w Europie. Szczególną uwagę warto zwrócić na wysoki poziom technologiczny maszyn i urządzeń wystawianych przez polskich producentów, a także obec
ność licznych rodzimych producentów surowców niezbędnych w produkcji tworzyw sztucznych takich jak Grupa Azoty, Anwil, Apator Control. Jesteśmy pod wrażeniem zagospodarowania kieleckiego ośrodka wystawienniczego, jego nowoczesności i użyteczności.
Bartosz Gawerek z firmy KF Technologie, będącej producentem wytłaczarek do pojemników i butelek oraz wytłaczarek do produkcji folii opakowaniowej, podkreślił widoczną na targach poprawę koniunktury na rynku tworzyw sztucznych. To już drugi rok, w którym – po okresie zahamowania spowodowanego przez światowy kryzys – obserwujemy duże zainteresowanie zwiedzających targami, w tym również naszą ofertą. Wpływ na to ma również dobra organizacja wystawy, zdecydowanie numeru jeden w Europie Środkowo-Wschodniej.
Kamil Kacprzak, kierownik działu technologii tampondrukowej w Scorpio, przyznał, że targi Plastpol są dla tej firmy jako dostawcy rozwiązań firm Tampoprint i Rofin w dziedzinie tampondruku i znakowania laserowego najważniejszą imprezą targową. Firma w Kielcach pokazała dwukolorową tamponiarkę VDUO 60/90, urządzenie Cliche Laser do grawerowania form drukowych za pomocą lasera, a także – po raz pierwszy w Polsce – laser Rofin Combiline Basic.