W dniach 10-12 marca br. na monachijskich Terenach Wystawowych w Niemczech odbędą się dwie wystawy, które powinny zainteresować producentów i przetwórców opakowań. W sąsiadujących ze sobą halach swoją ofertę zaprezentują wystawcy
CCE International i ICE Europe, czyli, odpowiednio, targów poświęconych branży tektury falistej i opakowań tekturowych oraz przetwórstwa papieru, taśm i folii.
CCE International
Jedyne europejskie specjalistyczne targi skierowane do sektora tektury falistej i opakowań tekturowych zadebiutowały w marcu 2013 r. Po pozytywnych reakcjach branży opakowaniowej organizatorzy zdecydowali się na kontynuowanie wystawy, podczas której na powierzchni blisko 4,5 tys. m2 ponad 150 wystawców z 18 krajów świata zaprezentuje materiały surowcowe, maszyny, akcesoria i usługi z zakresu wytwarzania oraz przetwarzania tektury falistej i opakowań tekturowych. W pierwszej edycji CCE International uczestniczyło 110 wystawców oraz ponad 2 tys. odwiedzających z branży, co spotkało się z pozytywnym przyjęciem ze strony przemysłu. Dzięki CCE International zaprojektowaliśmy specjalistyczną platformę w Europie poświęconą sektorowi tektury falistej i opakowań kartonowych. Podczas pierwszej wystawy uzyskaliśmy tak znakomity odzew, że przed drugą edycją zwiększyliśmy o jedną trzecią liczbę wystawców oraz przestrzeń stoiskową. Wiele firm-wystawców, które prezentowały swoją ofertę w 2013 r., zamówiło teraz większe stoiska, by zademonstrować „na żywo” więcej maszyn; do tego dochodzi liczna grupa firm debiutujących na CCE International – powiedziała Nicola Hamann, dyrektor zarządzająca w organizującej targi firmie Mack Brooks Exhibitions.
Profil wystawy
CCE International prezentuje materiały surowcowe, materiały eksploatacyjne, linie i sprzęt do produkcji tektury falistej, maszyny do przetwarzania tektury falistej i opakowań tekturowych, projekty i systemy CAD/CAM, sprzęt do drukowania, krajalnice, maszyny do składania papieru oraz wykrawania, sprzęt pomocniczy, rozwiązania do transportu materiałów oraz składowania, systemy wspomagające zarządzanie i planowanie produkcji ERP/MIS, rozwiązania wspomagające gospodarkę odpadami oraz belowanie odpadów.
Do grona odwiedzających wystawę należą nabywcy oraz użytkownicy maszyn do produkcji i przetwarzania tektury falistej i opakowań tekturowych, między innymi specjaliści z zakresu wytwarzania tektury falistej oraz arkuszy, podajników tektury falistej, konwerterów do opakowań kartonowych, projektanci opakowań i osoby sporządzające specyfikację, producenci tektury sztywnej, producenci tektury o strukturze plastra miodu, producenci kartonu tulejowego i tulei papierowych oraz przedstawicielstwa handlowe. CCE International przyciąga również rozmaitych specjalistów z zakresu produkcji z wielu dziedzin przemysłu, do których należą: artykuły spożywcze i napoje, meble, farmaceutyka, transport i logistyka, urządzenia elektryczne i elektronika, kosmetyka i wyroby tytoniowe.
Organizatorzy zaplanowali również konferencję odbywającą się każdego dnia wystawy w sali konferencyjnej na terenie targów, na którą bezpłatny wstęp będą miały wszystkie osoby odwiedzające targi. Jej program obejmuje spotkania poświęcone takiej tematyce jak szybkobieżne maszyny do złamywania i klejenia, płaskie narzędzia sztancujące oraz cyfrowy druk opakowań.
ICE Europe
Dodatkową atrakcją dla zwiedzających targi CCE International (i vice versa) jest bezpłatny wstęp na odbywającą się w sąsiednich halach wystawę ICE Europe, poświęconą wydajnej i przyjaznej dla środowiska obróbce papieru, taśm i folii.
Odbywające się po raz 9. targi zgromadzą w tym roku ponad 400 wystawców z 21 krajów, którzy przedstawią wszechstronny zakres maszyn, materiałów, akcesoriów oraz usług. Główne tematy ICE Europe 2015 dotyczą przyjaznych środowisku procesów przetwórstwa, wykorzystania nowych aplikacji oraz energooszczędnej produkcji. Ogólne trendy, takie jak automatyzacja i technologia cyfrowa, mają również coraz większy wpływ na sektor przetwórstwa. Odwiedzający ICE Europe 2015 będą mogli odkryć na wystawie wszystkie przyszłościowe trendy przetwórstwa – mówiła Nicola Hamann.
ICE Europe 2015 jest największą na świecie wystawą poświęconą przetwórstwu, która obejmuje powierzchnię wystawową przekraczającą 10 tys. m2. Poprzednią, rekordową edycję z 2013 r. odwiedziło 6,6 tys. osób z 64 krajów. Nadchodząca wystawa ICE Europe 2015 ponownie ma stać się wysoce umiędzynarodowionym wydarzeniem, gdzie 40% wystawców pochodzi spoza Niemiec. Wielka Brytania, Włochy, Szwajcaria oraz Stany Zjednoczone należą do głównych krajów wystawiających poza Niemcami – dodała Nicola Hamann.
Pokaz działania najnowszych aplikacji
ICE Europe są znane z największej ilości pokazów działania maszyn na stoiskach wystawowych. Niezależnie od tego, czy są to materiały ulegające biodegradacji, elastyczne procesy przetwarzania, nowe rozwiązania druku czy wysoko precyzyjne maszyny pomiarowe, na ICE Europe wiele nowości zostanie zaprezentowanych po raz pierwszy szerszemu gronu osób.
Profil wystawy ICE Europe koncentruje się wyłącznie na przetwarzaniu taśm, papieru i folii i obejmuje następujące kategorie: materiały, systemy powlekania i laminowania, suszenie/utwardzanie, obróbka, drukowanie fleksograficzne i rotograwiurowe, kontrola i pomiary, akcesoria, cięcie i przewijanie, obróbka końcowa, sprzęt fabryczny, modernizacja, powlekanie, przetwarzanie i cięcie, jak również specjalistyczne oprogramowanie.
Do odwiedzających targi ICE Europe należą specjaliści związani z branżą, między innymi menedżerowie przedsiębiorstw produkcyjnych, inżynierowie produkcji i projektanci, menedżerowie ds. technicznych, nabywcy, specjaliści ds. marketingu i sprzedaży, jak również projektanci opakowań z wielu branż przemysłowych obejmujących: przemysł opakowań, przemysł żywnościowy, przemysł farmaceutyczny, przemysł elektroniczny, druk opakowań, produkcję chusteczek, przemysł tekstylny i włókienniczy, przemysł motoryzacyjny, przemysł papierniczy i chemiczny.
Wystawie będzie towarzyszyć specjalistyczna trzydniowa konferencja organizowana przez AIMCAL (Association of International Metallizers, Coaters and Laminators – Międzynarodowe Stowarzyszenie Metalizatorów, Wykonawców Powłok i Laminacji) we współpracy z Fraunhofer Institut IVV. Główne tematy konferencji będą dotyczyć metrologii i kontroli procesów przetwarzania, powlekania i suszenia taśm. Konferencja odbędzie się w języku angielskim, zaś szczegółowe informacje na temat jej programu są dostępne na stronie wystawy www.ice-x.com.
Opakowań nie zabraknie
Choć firmy działające w branży opakowaniowej i wystawiające się w Monachium będzie można zobaczyć zarówno w halach ICE Europe, jak i CCE International, to wspólny bilet na obie wystawy znacznie ułatwi dostęp do ich stoisk.
Wśród tegorocznych wystawców ICE Europe znalazła się firma Bobst, która skupi się na prezentowaniu swych rozwiązań w zakresie metalizacji próżniowej i lakierowania. Na stoisku na gości będą oczekiwać specjaliści firmy, którzy chętnie podzielą się swoją wiedzą na temat nowych technologii.
Bobst pokaże m.in. linie do powlekania folii oraz podłoży papierowych Rotomelt, Rototacky, Rotosil oraz Rotocoat, zaprojektowane w zgodzie z koncepcją modułową, która umożliwia dostosowanie produkcji do indywidualnych potrzeb zakładu. Urządzenia cechuje wyjątkowa elastyczność pod względem gamy technologii powlekania i laminowania. W dziedzinie metalizowania próżniowego firma pochwali się swymi dwiema innowacjami: pracującym przy maksymalnych prędkościach linii systemem monitorowania defektów Hawkeye Pinhole Detector oraz procesem AlOx służącym do produkcji folii barierowej nieprzepuszczającej wody i tlenu, która może być wykorzystywana do pakowania wypieków oraz żywności przeznaczonej do odgrzewania w kuchenkach mikrofalowych.
Na stoisku firmy będzie można również zapoznać się z: wielofunkcyjnymi laminatorami Bobst CL 850/ CL 1000 oraz bezrozpuszczalnikowymi laminatorami SL 850/ SL 1000; urządzeniami do powlekania ekstruzyjnego i laminowania Bobst Rotoextruder, które produkują najwyższej jakości struktury kompozytowe dla przemysłu opakowań giętkich oraz znajdują zastosowanie w branży przetwórstwa papieru i tektury; maszynami rotograwiurowymi Rotomec 4003 – stworzona z myślą o produkcji średniej wielkości zamówień na różnorodnych podłożach maszyna Rotomec 4003MP nadaje się także do innych aplikacji, jak nadruk ozdobny czy wykonywanie druków zabezpieczonych. W zakresie druku fleksograficznego firma skupi się na prezentowaniu możliwości maszyny Bobst F&K 20SIX, która oferuje zadruk wstęgi o szerokości 1650 mm z prędkością do 600 m/min.
Na ICE Europe swoją ofertę pokażą również m.in.: Drytec, GEW, Henkel AG, Isra Vision, IST Metz, Kongskilde, Meech International (goście obejrzą pełną gamę systemów firmy, wśród nich listwy antystatyczne z serii Hyperion oraz system bezdotykowego czyszczenia wstęgi CyClean Web Cleaner), Soma Engineering oraz Windmöller&Hölscher (na stoisku znajdą się m.in. linia do produkcji folii Varex 2, maszyna do druku flekso Vistaflex, linia do workowania metodą FFS Topas SL wraz z paletyzerem Platinum oraz kapturownicą Argon).
Wśród wystawców ICE Europe znalazły się również dwie firmy z Polski: Versor Engineering, producent składarko-sklejarek przeznaczonych do obróbki tektury, folii z tworzyw sztucznych i tektury falistej oraz aplikatorów taśmy klejącej i przystawek do złociarek, a także Zemat Technology. Ta ostatnia firma tak zapowiada swoją obecność na targach: Małe i duże kroki wyznaczają etapy każdego projektu. Kilka lat temu dokonaliśmy dużego skoku technologicznego projektując i budując automatyczną maszynę do produkcji pudeł kartonowych. Teraz przyszedł czas na nową maszynę dla przemysłu kartoniarskiego zbudowaną na miarę XXI wieku. PRO nadchodzi! Koniec kompromisów, niepewności i zgadywania, koniec przekoszonych cięć i niedokładnych bigów –tak powszechnych w maszynach innych producentów.
Osoby, które zdecydują się na wizytę na targach CCE Europe, będą mogły zobaczyć ofertę m.in. firm: Canon Europe, Durst Phototechnik AG, Esko, Fujifilm Specialty Ink Systems, Hunkeler Systems, J.B. Machinery, Mosca GmbH, Thermoflexx oraz Xeikon.
Na podstawie informacji organizatorów opracował TK