KHS-Innoprint: bezpośredni druk cyfrowy na butelkach z PET
20 May 2015 15:00
Nowa maszyna firmy KHS o nazwie Innoprint umożliwia nadruk etykiet i logotypów bezpośrednio na butelkach z PET. Technologia bezpośredniego druku cyfrowego zapewnia znacznie większą elastyczność niż klasyczna metoda etykietowania z roli, bowiem wymagany obraz jest transferowany bezpośrednio z komputera do zespołu sterowania maszyny.
To sprawia, że nakładanie nowych grafik odbywa się z dużą prędkością, ponieważ zespół sterujący drukarką Innoprint przetwarza dane w niezwykle krótkim czasie. W rezultacie nawet najmniejsze nakłady – a w ekstremalnych sytuacjach nawet pojedyncze butelki z PET – mogą być ozdabiane etykietami o różniącym się wyglądzie. Producent chwali się również wysoką wiernością kolorystyczną oraz wyjątkową rozdzielczością optyczną drukarki (1080x1080 pikseli, czyli 360x360 dpi), która gwarantuje, że końcowy efekt zostanie doceniony przez każdego klienta.
Inną korzyścią zapewnianą przez nowy proces druku cyfrowego KHS jest bardzo szybki narząd prac możliwy dzięki automatycznej zmianie formatów druku. Każdorazowo przed rozpoczęciem drukowania na nowym rodzaju butelek głowica drukująca w ciągu zaledwie kilku minut zostaje ustawiona w pozycji odpowiadającej średnicy butelki oraz jej wysokości. Maszyna może drukować na szerokiej gamie butelek z PET o pojemnościach od 0,33 do 1,5 litra i średnicy od 40 do 120 mm. Jedynym materiałem eksploatacyjnym, którego wymaga proces drukowania na drukarce KHS-Innoprint, są farby UV; skomplikowana logistyka produkcji etykiet – typowa choćby dla technologii druku rolowego – staje się więc pieśnią przeszłości. Co więcej, uproszczony proces przygotowania do druku znacząco redukuje emisję dwutlenku węgla.
W swojej podstawowej wersji maszyna KHS-Innoprint drukuje pięcioma kolorami: standardowo są to kolory CMYK oraz biały (możliwy jest również druk kolorami spotowymi, np. logotypów). Każdy kolor jest nakładany na butelkę na oddzielnej karuzeli, która może mieć 4, 8 lub 12 stacji drukujących; po zadrukowaniu butelki jednym kolorem jest ona przekazywana automatycznie do kolejnej karuzeli, gdzie odbywa się nadruk kolejnego koloru. Zmienna liczba stacji drukujących oznacza, że maszyna może „rozrastać się” w miarę potrzeb; użytkownik może rozpocząć od mniejszej liczby segmentów, by w miarę wzrostu popytu na druk stopniowo je rozbudowywać. Na zadruk pojedynczej butelki zużywane jest od 0,1 do 0,25 ml farby UV (różnica wynika ze stopnia krycia oraz wielkości zadrukowywanej powierzchni). Maksymalna wydajność KHS-Innoprint to 36 tys. butelek/h.
Obecnie Innoprint współpracuje z pneumatycznym przenośnikiem, który dostarcza puste butelki do maszyny, jednak w przyszłości możliwe będzie połączenie urządzenia z wtryskarko-rozdmuchiwarką w jednej ramie monobloku. W KHS-Innoprint każda butelka PET jest chwytana za szyjkę i unieruchamiana w oddzielnym zacisku sterowanym przez napęd bezpośredni. Otwór wejściowy butelki pozostaje zamknięty przez cały proces drukowania, a w celu zapewnienia stabilności wymiarowej możliwe jest nadmuchanie jej wodorem lub wysterylizowanym powietrzem. Zaciski transportują butelkę od jednej karuzeli do następnej, mocując ją na miejscu magnetycznie, co gwarantuje wysoką precyzję druku.
Farby UV wykorzystywane w systemie druku bezpośredniego spełniają wyjątkowe wymogi nakładane przez KHS. Charakteryzują je niska lepkość, dobre krycie, możliwość naddrukowywania, a także wyjątkowa adhezja do butelek. Po nałożeniu farby są poddawane w każdej stacji drukowej krótkiej ekspozycji na światło UV; po ich utwardzeniu zadrukowana butelka jest odporna na wszelkie procesy zachodzące w trakcie dalszej obróbki i eksploatacji na linii napełniającej, w sklepie oraz w rękach konsumenta. Farby UV zostały opracowane przez KHS specjalnie z myślą o nowej technologii drukowania i spełniają wymogi stawiane przed surowcami przeznaczonymi na opakowania spożywcze z PET. Butelki z bezpośrednim nadrukiem nadają się również do pełnego recyklingu.
Na podstawie informacji Packaging Europe opracował TK