XVII Forum Fleksograficzne: wiedza w skondensowanej formie – Tomasz Krawczak
24 Jun 2015 13:46
W dniach 27-28 maja br. w ośrodku wypoczynkowo-konferencyjnym Narvil w Serocku pod Warszawą odbyło się XVII Forum Fleksograficzne Polskiej Izby Fleksografów (konferencja połączona z wystawą prezentującą ofertę firm będących partnerami Forum). Konferencję poprzedziło jednodniowe seminarium „Opakowania Tekturowe+Flekso”, impreza fachowa skierowana do sektora tektury falistej wykorzystującego fleksografię do zadruku tego podłoża.
Mimo konkurencyjnej imprezy odbywającej się w tym samym czasie w Poznaniu, czyli targów Poligrafia, Forum Fleksograficzne przyciągnęło do malowniczego ośrodka położonego nad Zalewem Zegrzyńskim liczną reprezentację – ponad 150 osób – przedstawicieli polskich firm działających w sektorze produkcji fleksograficznej. Organizatorzy przygotowali dla nich bogaty program konferencyjny, na który złożyło się 26 wykładów (o charakterze neutralnym, półtechnologicznym i komercyjnym) prezentujących przekrojową tematykę związaną z procesem fleksograficznym; wiedzą na jego temat z gośćmi Forum podzielili się specjaliści z Polski i zagranicy. Towarzysząca konferencji wystawa stanowiła okazję do bliższego przyjrzenia się ofercie firm sponsorujących i partnerujących temu wydarzeniu. Tradycyjnie było to również miejsce nawiązywania nowych kontaktów i spotkań ze starymi znajomymi, czemu świetnie przysłużyła się kolacja połączona z wieczorem integracyjnym, zorga-
nizowana wieczorem po zakończeniu pierwszego dnia Forum przez Sun Chemical. Uroczystym akcentem konferencji było świętowanie jubileuszu 20-lecia Polskiej Izby Fleksografów, w trakcie którego zasłużone gratulacje za zaangażowanie i osiągnięcia w promowaniu tej dziedziny poligrafii przyjmował dyrektor biura PIF Krzysztof Januszewski.
Tegoroczne Forum, zgodnie z wieloletnią tradycją, stanowiło okazję do poszerzenia wiedzy uczestników na tematy związane z technologią, trendami, kwestiami prawnymi oraz działalnością organizacji fleksograficznych – również tych spoza granic naszego kraju. O procesach fleksograficznych mówili m.in.: Wojciech Barabasz z firmy Barmey, który poświęcił swoje wystąpienie przekrojowemu omówieniu współczesnych definicji i podstawowych parametrów wyboru wałków dozujących; Krzysztof Krzywicki (Erka) mówiący o wpływie doboru rakli na proces drukowania; Petra Marbach z Hell Gravure opowiadająca o przyczynach wyboru bezpośredniego drukowania form elastomerowych dla wysokojakościowego drukowania fleksograficznego; Zbigniew Jemioło z Digiprint (z prelekcją pt. „Podniesienie efektywności i powtarzalności produkcji poprzez standaryzację workflow”). Dan Pulling z Esko mówił o poszerzonej przestrzeni barwnej, a Andy Thomas z Tarsus Label Group poświęcił swój wykład maszynom hybrydowym łączącym druk fleksograficzny z atramentowym. Prof. Martin Dreher ze Zrzeszenia Niemieckich Fleksografów (DFTA), który nie mógł uczestniczyć w Forum osobiście, podzielił się swoją wiedzą na temat parametrów kontroli druku fleksograficznego za pośrednictwem materiału filmowego.
Trendom i nowym rozwiązaniom we fleksografii poświęcone były wykłady Michela Vanhemsa z Sun Chemical, który zaprezentował efekty współpracy firm Sun Chemical i T+Ink w ramach wspólnego projektu T+sun, który dostarcza na rynek rozwiązania z zakresu atramentów przewodzących, pozwalających na rozszerzenie zakresu informacji dostarczanych przez opakowania, karty do gry czy czasopisma o treści multimedialne.
Temat elektroniki drukowanej jako szansy dla polskiej poligrafii był z kolei tematem wykładu prof. Małgorzaty Jakubowskiej z Politechniki Warszawskiej. Prelekcje dr Doroty Żuchowskiej z Miller Graphics Poland („Etyka w biznesie – dylematy i wyzwania współczesności”), Sylwii Fietko-Basa z Kancelarii Patentowej („Ochrona własności intelektualnej w kontekście branży opakowaniowej”) oraz Krystyny Panek-Gondek z Ministerstwa Środowiska („Rewizja BREF dotycząca obróbki powierzchniowej z użyciem rozpuszczalników organicznych”) dotyczyły kwestii prawnych powiązanych z działalnością fleksograficzną. Elementem bogatego programu wykładowego Forum były także prezentacje służące zaznajomieniu słuchaczy z ofertą produktową partnerów konferencji, firm: Emipak („BST Eltromat Int.
– Twój nowy partner w zapewnieniu jakości” przedstawiony przez Mirosława Bohdana); Polywest („Nowe rozwiązania w produkcji tulei i adapterów drukowych na przykładzie firmy Polywest” Michaela Bormanna); Wolff Trading („Wolff Trading – oferta dla fleksografii” Anety Kowalskiej), hubergroup („GECKO Platinum – system farb GECKO PU” dra Larsa Hancke) oraz tesa tape („Pianki tesa Softprint z systemem klejowym SNAP-ON” Piotra Włodarczyka).
Ponieważ ważnymi celami działalności Polskiej Izby Fleksografów są edukacja oraz aktywny udział w inicjatywach flekso na forum międzynarodowym, podczas Forum nie mogło zabraknąć tematów o takim właśnie charakterze. Wśród prelegentów pojawili się Mark Cisternino i Joe Tuccitto, przedstawiciele Amerykańskiego Zrzeszenia Fleksografów (FTA), którzy poświęcili swoje wystąpienia trendom we fleksografii w Ameryce Północnej oraz nowościom w First 5.0 (Flexographic Image Reproduction Specifications & Tolerances), czyli zbiorze specyfikacji i protokołów komunikacji dla przemysłu, którego celem jest zapewnienie wszystkim uczestnikom procesu reprodukcji fleksograficznej ogólnie dostępnego zestawu wytycznych i danych znajdującego zastosowanie jako narzędzia do komunikacji i produkcji. Charakter informacyjny miały również wystąpienie Tatiany Riou z UNIC na temat projektu „Pack en Seine”, czyli francuskiej inicjatywy szkoleń w zakresie drukowania opakowań i etykiet, oraz prelekcja Stefana Glimma z organizacji Flexible Packaging Europe, poświęcona wkładowi opakowań giętkich w zrównoważony styl życia.
Każdy z gorąco przyjętych przez słuchaczy wykładowców otrzymał w prezencie pamiątkowy plecak z logo Forum Fleksograficznego i lansowanym przez nie hasłem „Fleksografia opakuje prawie wszystko”. Firma tesa tape, kontynuując tradycję zapoczątkowaną przed rokiem, ufundowała dla wylosowanych uczestników Forum nagrody, tym razem były to gry komputerowe „Wiedźmin 3”.
Dwudniowe Forum Fleksograficzne po raz kolejny dostarczyło zgromadzonym dużą dawkę wiedzy w skondensowanej formie, stanowiąc punkt wyjścia do dalszych dyskusji na tematy branżowe w kuluarach imprezy. Liczba uczestników, przekrojowa tematyka wykładów oraz atrakcyjny program imprez towarzyszących pozwalają uznać tegoroczne spotkanie polskich fleksografów za bardzo udane.
Szczegółową relację z XVII Forum Fleksograficznego zaprezentujemy Państwu wkrótce na łamach Opakowania.