Najlepsza na wszystko… – Paweł Rogalka
14 Jul 2015 14:09
Organizacja FEFCO (Europejska Federacja Producentów Tektury Falistej) kilka lat temu zainicjowała wspaniałą kampanię promującą tekturę falistą i wyroby z niej wytwarzane – głównie opakowania i POS-y, znaną pod hasłem Corrugated of Course.
Papier i produkty z niego produkowane bazują na odnawialnych zasobach naszej planety, jakimi są głównie włókna celulozy uzyskiwane z obróbki drewna. Masa celulozy ma wielokrotne wykorzystanie ze względu na bardzo wysoki stopień recyklingu (60%). Funkcjonuje obiegowo wiele mitów dotyczących papieru i jego – rzekomo – zgubnego wpływu na środowisko naturalne. Tymczasem papier, opakowania z tektury litej czy falistej, jeśli tylko wytwarzane są w krajach o rozsądnej polityce gospodarowania zasobami (np. UE) są bezwzględnie ekologiczne i wpisują się w politykę zrównoważonego rozwoju ludzkości i gospodarki.
Organizacja FEFCO (Europejska Federacja Producentów Tektury Falistej) kilka lat temu zainicjowała wspaniałą kampanię promującą tekturę falistą i wyroby z niej wytwarzane – głównie opakowania i POS-y, znaną pod hasłem Corrugated of Course. W celu propagowania idei tej kampanii nasze stowarzyszenie przyjęło spolszczoną wersję tego hasła: Tektura – naturalnie! Na stronie internetowej www.corrugated-ofcourse.pl, będącej tłumaczeniem na język polski stron kampanii europejskiej organizacji FEFCO, znaleźć można mnóstwo ciekawych, intrygujących i czasami zaskakujących faktów dotyczących świata tektury falistej i wyrobów z niej wytwarzanych. Faktem jest, iż z tektury falistej produkowane są głównie opakowania, jednakże to zaskakujące, jak tektura – choć tak obecna w naszym życiu – często pozostaje niezauważona. Strona www.corrugated-ofcourse.pl podaje najnowsze wiadomości i historie z całego łańcucha dostaw, by pokazać znaczenie tego niezwykłego produktu, jakim jest tektura falista i jej pochodne.
Proste połączenie kilku warstw papieru chroni około 75% produktów pakowanych znajdujących się w globalnym przewozie/łańcuchu dostaw. Połączenie to jest przyjazne środowisku, a także przynosi znaczące oszczędności i wzrost wartości samego produktu.
Inicjując kampanię Corrugated of Course chcieliśmy pokazać wszystkim zainteresowanym tę niezauważaną i pomijaną wartość.
Odbiór społeczny wyrobów z papieru jest różny w zależności od stopnia społecznej świadomości funkcjonowania łańcucha dostaw, znaczenia opakowań, zasad recyklingu i jego możliwości. Przykładowo: z przeprowadzonych badań wynika, że aż 94% francuskich respondentów uznało karton za materiał odpowiedni do pakowania i ochrony, podczas gdy 90% twierdzi, że regularnie kupuje produkty pakowane w kartony i są one częścią ich codziennego życia. Z kolei np. amerykańskie badania z roku 2013 wykazały wyższą efektywność transportu pomidorów w opakowaniach z tektury falistej. Studium to wykazuje 25-procentową oszczędność pomidorów transportowanych w opakowaniach z tektury falistej w stosunku do tych, które są przewożone w opakowaniach z tworzyw sztucznych (RPC). Studium bierze pod uwagę całkowity koszt roczny opakowań tekturowych i plastikowych przy transporcie 144 mln funtów pomidorów z Meksyku do Houston w stanie Texas. Rezultaty tej szczegółowej analizy porównawczej wykazują, iż opakowania tekturowe pozwalają zaoszczędzić do 6,8 mln dolarów rocznie.
Dla celów kampanii Corrugated of Course stworzone zostały różne wersje postaci z tektury falistej: Mr. & Mrs. Corrugated (Pan i Pani Tekturka), jak również powstało kilka animacji. Wszystko po to, aby w przystępny sposób, podając jedynie fakty i obalając mity propagować, uświadamiać i utrwalać w naszej społeczności wartości, jakie są zawarte w wyrobach wykonanych z tektury falistej. Każdy pasjonat czy firma z branży opakowań może bezpłatnie korzystać z tych postaci wykorzystując je np. we własnych materiałach reklamowych czy choćby nawet w celu udekorowania stoiska targowego lub miejsca spotkań biznesowych. Różnorakie wątki możliwości wykorzystania tektury falistej, jej cechy i walory użytkowe są doskonale prezentowane przez liczne odsłony pary „Państwa Tekturków”. Może to stanowić doskonały materiał edukacyjny dla dzieci już od najmłodszych lat, a i dorosłym przyda się poznać kilka, być może nowych cech materiału, jakim jest tektura falista, oraz produkowanych z niej opakowań.