FINAT: konferencja ELF 2017 stawia czoła nowym wyzwaniom
20 Feb 2017 13:26

FIN_pr17003_ELF 2017_LogoSzczyt European Label Forum, najważniejsze coroczne wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie FINAT, w tym roku zostało przeniesione do Berlina i odbędzie się w dniach 7–9 czerwca. Wydarzenie to, potocznie nazywane ELFem, przyciąga szerokie grono liderów branży w całym łańcuchu wartości, od dostawców surowców po użytkowników końcowych, którzy spotykają się, aby porozmawiać o najważniejszych strategicznych kwestiach biznesowych i zdobyć dogłębną wiedzę rynkową przekazywaną przez topowych międzynarodowych mówców.

Podróż w przyszłość branży etykiet

Konferencję otworzy inspirująca przemowa Michaela Jacksona (zbieżność nazwisk przypadkowa), guru zarządzania z Republiki Południowej Afryki, który dostarczy publiczności motywacji i inspiracji do wyruszenia w dwudniową podróż i stawienia czoła wyzwaniom związanym z zachodzącymi zmianami.

Jednym z kluczowych elementów zmian mających nastąpić w najbliższych latach jest z pewnością czwarta rewolucja przemysłowa, nazywana często przemysłem 4.0, obejmująca wszystkie technologie, które za pośrednictwem tzw. Internetu rzeczy łączą się i współpracują ze sobą oraz wymieniają dane w celu zautomatyzowania i zoptymalizowania produkcji oraz stworzenia inteligentnych produktów łączących się z konsumentem. Po głównej przemowie inauguracyjnej program ELF przewiduje wystąpienia ekspertów z Porsche Consulting (Niemcy), EVRYTHNG (Wlk. Brytania / USA) i Randstad (Holandia), którzy przedstawią przełomową ewolucję, jaką jest przemysł 4.0, z perspektywy ludzi, produkcji oraz doświadczeń z produktem. Ponadto, specjaliści Ci wezmą udział w interaktywnej debacie z publicznością podczas końcowej sesji panelowej.

Tak skomponowany program zabierze również uczestników w podróż w przyszłość branży etykiet, rysując możliwe scenariusze dla tego konkretnego środowiska biznesowego na lata 2020–2025 oraz dostarczając praktycznego kontekstu jako podstawowych informacji niezbędnych do podejmowania decyzji strategicznych. W tym celu Stowarzyszenie FINAT zleciło ekspertowi z zakresu projektowania scenariuszy Paulowi de Ruijterowi z De Ruijter Strategy (Holandia) poprowadzenie w ciągu najbliższych miesięcy projektu, którego kulminacją będą dwa równoległe warsztaty interaktywne, które odbędą się podczas ELF.

Kierunki rozwoju cyfrowego

Prezes Stowarzyszenia FINAT Thomas Hagmaier wspomina też o innych zmianach, omówionych w najnowszym raporcie FINAT RADAR: „Olbrzymie postępy, jakie dokonują się w dziedzinie druku cyfrowego, to oczywiście m.in. przeniesienie elastyczności wysokojakościowego druku niskonakładowego na grunt branży etykiet oraz fakt, że właściciele marek spodziewają się w nadchodzącym roku pozyskać dla swoich firm o 5% więcej rozwiązań z zakresu druku cyfrowego. Odzwierciedla to obserwowaną obecnie tendencję do redukcji wielkości nakładu etykiet dla dostaw na czas (JIT), zwiększania liczby wersji oraz oczywiście dzisiejszej mody na personalizację”.

Trendy i zmiany rynkowe

Drugi dzień konferencji rozpocznie się prezentacją najnowszych trendów i zmian rynkowych. AWA Alexander Watson Associates (Holandia) dokona analizy rynku bezpośredniego druku cyfrowego na pojemnikach, po czym nastąpi roczne podsumowanie miarodajnych statystyk etykietowych Stowarzyszenia FINAT oraz prezentacja półrocznej analizy rynku – raportu FINAT RADAR.

Co więcej, uczestnicy konferencji ELF będą mieli okazję zapoznać się ze specjalnym raportem na temat zleconego przez FINAT badania nad obecną i przyszłą kondycją cyfrowego druku etykiet w Europie z punktu widzenia właścicieli marek, nabywców opakowań oraz producentów etykiet, przeprowadzonego przez amerykańską agencję badania rynku LPC, która realizowała także równoległe badanie w Ameryce Północnej.

Jednym z głównych punktów drugiego dnia będzie specjalna dyskusja panelowa, w której liderzy trzech największych firm produkujących etykiety zastanowią się nad przyszłością branży etykiet. Ponadto prawdopodobny zarys przyszłości tej branży przedstawi gospodarz warsztatów Paul de Ruijter wraz ze współgospodarzem/pomocnikiem, prezesem elektem FINATu – Chrisem Ellisonem.

Joschka Fischer: przyszłość Europy w podzielonym świecie Zachodu

Kierunek trendów w procesie integracji europejskiej uległ w ciągu ostatnich kilku lat gwałtownej zmianie. Stowarzyszenie FINAT z dumą powita Pana Joschkę Fischera, byłego ministra spraw zagranicznych Niemiec i jednego z najbardziej szanowanych mężów stanu końca XX wieku, jako prelegenta, który wygłosi przemówienie zamykające konferencję. Przedstawi on swoją osobistą perspektywę na temat obecnego i przyszłego krajobrazu społeczeństw europejskich, łącząc historię, teraźniejszość i przyszłość.

Wkrótce udostępnione zostaną szczegółowe informacje o programie, prelegentach oraz wydarzeniach pobocznych, takich jak prezentacja nagród FINAT w kategorii etykiet i recyklingu, warsztaty przedkonferencyjne oraz imprezy towarzyskie. Dodatkowe informacje, w tym te dotyczące sposobu rejestrowania się, są dostępne na stronie internetowej FINAT: http://www.europeanlabelforum.com/.

Źródło: FINAT