Rynek inteligentnych opakowań i etykiet 
24 Mar 2017 11:48

Z danych publikowanych przez międzynarodowe instytuty badań rynkowych wynika, że inteligentne rozwiązania do kontroli i zabezpieczania opakowań będą się rozwijać w najbliższych latach w szybkim tempie. W ostatnim czasie swoje szacunki na ten temat zaprezentowały dwie firmy: Research and Markets z Irlandii oraz amerykańska Grand View Research.

WebFirma badawcza Research and Markets opublikowała nowy raport zatytułowany „Analizy i trendy: globalny rynek opakowań inteligentnych – prognoza do 2025 r.” poświęcony perspektywom rozwojowym tego najbardziej zaawansowanego technologicznie sektora opakowań. Z szacunków badaczy wynika, że rynek opakowań inteligentnych będzie się rozwijał w średniorocznym tempie ok. 5,4% CAGR przez kolejną dekadę i w 2025 r. osiągnie wartość zbliżoną do 52 mld dolarów. 

Wśród najważniejszych trendów, w obliczu których stoi sektor opakowań inteligentnych, autorzy raportu wymieniają rosnący popyt na technologię elektroniki drukowanej, rozwój Internetu Rzeczy oraz popularność przetwarzania danych w chmurze. Wszystkie one przekładają się na zainteresowanie klientów i producentów opakowaniami inteligentnymi oraz aktywnymi. 

Z uwagi na rodzaj wykorzystywanej technologii ten rynek jest podzielony na rynek opakowań MAP, czyli tych z atmosferą ochronną, opakowań inteligentnych (które raport dzieli na urządzenia śledzące oraz wskaźniki) i opakowań aktywnych (do których zalicza pochłaniacze gazów, rozwiązania do kontroli korozji i wilgoci oraz antybakteryjne). 

Raport wymienia również sektory przemysłu, które korzystają z opakowań inteligentnych i aktywnych: higieny osobistej, ochrony zdrowia, farmaceutyczny i wyrobów medycznych, spożywczy i napojowy, motoryzacyjny, produktów przemysłowych i inne. Z kolei biorąc pod uwagę sposób użycia tych rozwiązań, raport dokonuje segmentacji rynku na: systemy zabezpieczające, rejestratory danych, kontrolery temperatury, systemy dozujące, wskaźniki oraz znaczniki śledzące RFID. Poszczególne segmenty zostały podzielone na podzbiory: segment systemów zabezpieczających na elektroniczne urządzenia śledzące i druk zabezpieczony; rozwiązania rejestrujące na rejestratory zmian ciśnienia, zmian temperatury, wstrząsów i wibracji oraz inne; systemy dozujące na aerozole medyczne, inhalatory oraz podajniki klejów. 

Zgodnie z przewidywaniami firmy badawczej Grand View Research (GVR) globalny rynek tzw. etykiet inteligentnych (smart labels, czyli wyposażonych w układy elektroniczne) powinien osiągnąć w 2025 r. wartość 16 mld dolarów, przede wszystkim z uwagi na ich znaczenie przy walce z fałszerstwami oraz kradzieżami produktów. Niezwykle szybki rozwój tego sektora – który w 2015 r. szacowano na zaledwie 4,2 mld dolarów – będzie wynikiem imponującego rocznego przyrostu jego wartości na poziomie 15% CAGR. 

GVR definiuje termin „etykieta inteligentna” jako „responsywne urządzenie elektroniczne wbudowane w korpus obiektu w formie identyfikatora”. Elementami etykiet są czipy, anteny oraz przewody łączące, które umożliwiają śledzenie zasobów i produktów w czasie rzeczywistym. Oprócz ich wykorzystania do walki z kradzieżami i fałszerstwami, etykiety tego typu pomagają także kontrolować wyposażenie przedsiębiorstw, angażują klientów w działania okołosprzedażowe oraz gwarantują jakość zakupionych produktów (np. badając poziom temperatury i wilgotności w magazynie oraz w czasie transportu).

W 2015 r. największą część etykiet inteligentnych – ponad 60% udziału w globalnym rynku – stanowiły rozwiązania RFID (Radio-Frequency Identification). Raport przekonuje, że do 2025 roku możemy spodziewać się dalszego wzrostu ich popularności z uwagi na rosnące zapotrzebowanie na nie w sektorach sprzedaży detalicznej. Etykiety inteligentne „są preferowane bardziej niż konwencjonalny system kodów kreskowych w sklepach detalicznych, sektorze dóbr szybkozbywalnych FMCG oraz w działach logistycznych” – wyjaśnia raport GVR i dodaje, że będą one również wykorzystywane coraz częściej jako systemy dynamicznego wyświetlania informacji o produkcie i ceny.

Na podstawie informacji prasowych opracował TK