Wraz ze swoim nowym rozwiązaniem XPS Crystal 5080 Esko umożliwia dostarczanie płyt fleksograficznych na całkowicie nowym poziomie w zakresie jakości i jednolitości oraz znacząco upraszcza proces ich produkcji. Pierwsi klienci potwierdzają świetną wydajność i wyjątkową jakość druku.
Inci.Flex, producent materiałów do druku fleksograficznego i wklęsłego z siedzibą we włoskim Fisciano, jest jedną z pierwszych firm, które wdrożyły zupełnie nowy system produkcji płyt fleksograficznych – linię CDI Crystal 5080 XPS.
Firma specjalizuje się w produkcji płyt do drukowania opakowań giętkich oraz etykiet dla przemysłu spożywczego i innych branż.
Od dziesięcioleci Esko jest kluczowym partnerem Inci.Flex – mówi Enzo Consalvo, dyrektor zarządzający Inci.Flex. – Mamy już dwa urządzenia CDI Spark 5080 z technologią Full HD Flexo, ploter tnący Kongsberg XN 22 z pakietem Digital Flexo Suite, a także cały zestaw najnowocześniejszego oprogramowania dla etapu prepress od Esko (...). Dzięki takiemu kompleksowemu, w pełni zautomatyzowanemu przepływowi pracy oferujemy niezwykle sprawną obsługę klienta i wyróżniamy się na rynku wysoką, niezawodną jakością. Nowe rozwiązanie do produkcji płyt fleksograficznych CDI Crystal 5080 XPS pomaga nam zapewnić jakość i obsługę klienta na jeszcze wyższym poziomie.
Linia CDI Crystal 5080 XPS nie tylko umożliwia firmie Inci.Flex uzyskanie jeszcze lepszej jakości – nawet w porównaniu ze znakomitymi efektami zapewnianymi przez rozwiązanie Esko Full HD; stanowi też część większego projektu Inci.Flex stworzonego w celu osiągnięcia pełnej automatyzacji procesu produkcji płyt, która ma zredukować liczbę błędów ludzkich i przyspieszyć wydajność całego procesu wytwarzania.
System produkcji płyt fleksograficznych CDI Crystal 5080 XPS znacznie upraszcza proces ich wytwarzania. Po naświetleniu w naświetlarce CDI Crystal 5080 płyta jest automatycznie przenoszona do urządzenia do ekspozycji. Unikalna metoda jednoczesnej ekspozycji głównej i tylnej płyty wykorzystuje działanie diod LED UV, które są o wiele dokładniejsze i pozwalają uzyskać większą spójność płyty. Tak zintegrowany system wymaga mniej kroków wykonywanych ręcznie, a tym samym zapewnia większą wydajność przy redukcji czasu pracy potrzebnego operatorowi na przetworzenie płyty o 35% w porównaniu z rozwiązaniami konkurencyjnymi.
Oprócz zapewnienia automatyzacji i zwiększonej wydajności procesu nasze nowe urządzenie CDI Crystal 5080 od Esko tworzy na płycie trwalsze punkty, dzięki czemu klienci otrzymują druk doskonałej jakości w całym zakresie tonalnym – dodaje Consalvo. – Urządzenie gwarantuje perfekcyjne rozświetlenia, stabilne rastry, cieniowanie w kierunku zera, płynne przejścia oraz gęstsze, pełniejsze i bardziej jednolite obszary jednokolorowe. Dzięki doskonałej jakości druku jesteśmy w stanie zaoferować klientom możliwość tworzenia opakowań fleksograficznych, które wyróżniają się o wiele lepszą jakością w porównaniu z elementami wykonanymi techniką druku wklęsłego. Stało się to dla nas skutecznym narzędziem marketingowym.
Innym klientem, który zainstalował system XPS Crystal 5080 oferowany przez Esko, jest austriacka firma Glatz Klischee GmbH.
Firma Glatz to dostawca usług przygotowania do druku z siedzibą w Bregenz. Szczyci się produkcją wysokiej jakości płyt fleksograficznych z rastrem maks. 100-liniowym i dokłada wszelkich starań, by zagwarantować najlepszą jakość płyt. Z czasem naświetlanie UV płyt stało się słabym ogniwem procesu, a tradycyjne naświetlarki osiągnęły limit swoich możliwości.
W konsekwencji firma Glatz Klischee już w 2010 r. postanowiła wypróbować naświetlarkę LED firmy Esko. Od tego czasu zdobyła doświadczenie z kilkoma generacjami naświetlarek UV i pracowała z prototypami XPS Crystal 5080. Potencjał nowego rozwiązania Esko był zauważalny już na początkowym etapie. Naszym zdaniem główne i tylne naświetlanie UV w jednym urządzeniu stanowi prawdziwy przełom w tworzeniu płyt fleksograficznych. Poprawia jakość naświetlania i zapewnia niezwykle spójne płyty – powiedział Manfred Schrattenthaler, dyrektor zarządzający Glatz Klischee.
Glatz Klischee używa nowego systemu XPS Crystal 5080 od ok. 6 miesięcy. To, że nowe rozwiązanie zapewnia główne i tylne naświetlanie w jednym kroku, okazało się mieć ogromny wpływ na postęp w rozwoju tego typu urządzeń – to milowy krok w dziedzinie produkcji płyt. Dzięki tej technologii jesteśmy w stanie dostarczyć naszym klientom rastry standardowe (54/60-liniowe), a także absolutnie bezkonkurencyjne – nawet 250 lpi. Możemy zapewnić płyty najlepszej możliwej jakości, o najwyższym poziomie zgodności i powtarzalności, jakich nie doświadczyliśmy do tej pory – stwierdził Manfred Schrattenthaler.
Zdajemy sobie sprawę, że pod względem jakości – szczególnie z bardzo drobnym rastrem 250 lpi – tylne naświetlanie jest ważniejsze niż wcześniej zakładaliśmy. Nawet małe punkty druku i delikatne struktury rastra są teraz lepiej umieszczone, a wypukłości stały się bardzo spójne – powiedział Holger Stier, dyrektor ds. technicznych w Glatz Klischee.
Glatz Klischee uważa, że naświetlanie LED eliminuje wady naświetlania tradycyjnymi lampami powszechnie stosowanymi we fleksografii. Nie ma już problemów ze spójnością lub różnicami w intensywności naświetlenia, ponieważ XPS Crystal 5080 konsekwentnie zapewnia stałą intensywność. Firmie Glatz Klischee podoba się też to, że można nie tylko kontrolować czas trwania naświetlania, lecz również regulować natężenie promieniowania UV zgodnie z wymogami zadania.
Glatz Klischee GmbH jest częścią grupy Glatz. Obecnie firma jest prowadzona przez trzecie pokolenie właścicieli i dysponuje 5 placówkami. W zakładzie w Bregenz pracuje 40 osób. Glatz specjalizuje się w opakowaniach giętkich oraz tekturze falistej; poszczególne zakłady znajdują się w Austrii, południowych Niemczech i Szwajcarii. Gama produktów obejmuje tekturę falistą, opakowania giętkie, płyty i płyty powlekane do druku offsetowego.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Esko