Technologia farb i lakierów UV – część II
1 Jan 1970 13:42

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Badania przeprowadzone przez Allied Market Research wykazały w następnych pięciu latach 15% wzrost sprzedaży farb i lakierów utrwalanych z zastosowaniem energii promieniowania elektromagnetycznego. Główna część tego wzrostu wynika z wprowadzenia na rynek nowych farb i lakierów dla przemysłu poligraficznego. Dotyczy to wszystkich istotnych z komercyjnego punktu widzenia rynków Europy, USA i Azji. 

Rozwój przemysłu poligraficznego realizowany jest konsekwentnie każdego dnia. Istotnym obszarem tego procesu są diody LED – UV, które emitują promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu ultrafioletu. 

Początkowo były stosowane jedynie w technologii inkjet do utrwalania tuszy. W roku 2008 na rynku japońskim zaprezentowano pierwsze maszyny arkuszowe małego formatu, w których zainstalowano suszarki LED – UV. Fakt ten stał się istotnym bodźcem dla rozwoju tych urządzeń i maszyn drukujących pracujących w tej technologii. Jednocześnie prowadzone były intensywne prace rozwojowe w zakresie farb i lakierów w celu optymalizacji ich jakości. 

Jest to nowatorska technologia utrwalania farb i lakierów przeznaczonych do procesu drukowania. Urządzenia te emitują promieniowanie w zakresie od 365 do 405 nanometrów; zakres najczęściej stosowany w poligrafii to 385 nanometrów. 

Diody LED – UV wytwarzają promieniowanie elektromagnetyczne w bardzo wąskim zakresie długości fal, niemal monochromatyczne o szerokości widma 10-30 nm, lecz zazwyczaj kilkanaście nm. Jest to zasadnicza różnica w stosunku do standardowych suszarek UV emitujących promieniowanie o długości fali z obszaru od 200 do 380 nm. Moc standardowych systemów i domieszkowanych systemów UV wynosi od 140 do 240 Watt/cm. Współczesne systemy suszarek LED – UV oferują moc od 14 do 25 W/cm2. 

Te niezwykle istotne parametry stanowiły duże wyzwanie dla stworzenia dobrze funkcjonującej technologii, będącej połączeniem wysokiej jakości farb oraz maszyn drukujących, w których zainstalowane są suszarki.

Konieczne było znalezienie odpowiednio reaktywnych komponentów, które reagują pod wpływem działania promieniowania elektromagnetycznego o wąskim zakresie długości fali oraz bardzo niskiej mocy dla zapewnienia odpowiedniego stopnia utrwalenia farb nawet przy prędkości drukowania na poziomie 18 000 ark./h. Ze względu na wyższą zawartość silnie polarnych substancji w recepturach należało je zoptymalizować, by możliwe było szybkie osiąganie równowagi środek zwilżający/farba oraz odpowiedniej tolerancji na środek zwilżający nawet w warunkach drukowania bez alkoholu izopropylowego.

Istotnym parametrem, ważnym dla konstruktorów suszarek LED – UV, jest odległość diod od podłoża drukowego zadrukowanego farbami i lakierem. Im większa bowiem wielkość tego parametru, tym większe straty energii niezbędnej do właściwej fotopolimeryzacji tych produktów. Ze względu na stabilne napięcie podłoży drukowych w maszynach drukujących ze zwoju na zwój oraz niewielkie zmiany ich położenia wynosi ona obecnie ok. 20 mm. 

W przypadku maszyn arkuszowych odległość ta jest znacznie większa i wzrasta wraz z rosnącym formatem. Zależna jest także od miejsca, w którym zainstalowane jest urządzenie. Wynika to ze zjawiska falowania arkuszy podłoża drukowego podczas transportu w maszynie. Im większe format podłoża i prędkość drukowania, tym zjawisko to przebiega bardziej dynamicznie. Mimo intensywnych prac konstruktorów maszyn drukujących w zakresie precyzji prowadzenia arkuszy, obecnie odległość suszarek LED – UV od podłoży drukowych wynosi od 40 do 80 mm w przypadku urządzeń zainstalowanych po offsetowych zespołach drukujących oraz od 80 do 100 mm w przypadku utrwalania końcowego. 

Spowodowało to konieczność zwiększenia mocy diod LED – UV oraz przede wszystkim skonstruowanie układów optycznych pozwalających reagować dynamicznie na zmiany położenia arkusza i zapewniających odpowiednią dawkę promieniowania dla zapewnienia odpowiedniej fotopolimeryzacji farb LED – UV. 

Dzięki intensywnym pracom badawczo-rozwojowym, które zrealizowano w ostatnich latach, udało się ostatecznie stworzyć skutecznie działające rozwiązanie technologiczne dla drukarzy. Technologia farb i lakierów o wysokiej reaktywności oraz suszarki LED – UV oferują te same korzyści, które są charakterystyczne dla systemów zimnych lamp domieszkowanych. Diody LED mają jednak dodatkowe zalety w stosunku do standardowych oraz zimnych systemów domieszkowanych UV:

– Bardzo kompaktowa budowa suszarek i urządzeń zasilających. 

– Zdecydowanie niższa moc robocza oraz wyższa wydajność działania. Konsumpcja energii elektrycznej systemów LED – UV jest nawet 10 razy mniejsza w stosunku do standardowych suszarek UV. 

– Praca w systemie „start/stop” bez etapów przejściowych po 

wyłączeniu i uruchomieniu. Możliwość pracy cyklicznej, co wpływa korzystnie na poziom zużycia energii elektrycznej. 

– W przypadku zmiany formatów możliwe jest wyłączenie lub włączenie zespołów diod.

– Stała dawka promieniowania w zalecanym okresie wykorzystania diod.

– Wysoka żywotność wynosząca 30 000 godzin pracy.

– Brak metali ciężkich w budowie tych emiterów promieniowania.

Do niewielu wad systemów diod LED – UV zaliczyć należy:

– Konieczność zastosowania specjalnych fotoinicjatorów, ponieważ standardowe nie absorbują światła w tym zakresie.

– Farby i lakiery LED – UV działają najlepiej wyłącznie w zakresie emisji światła tych urządzeń. 

– Technologia ta przeznaczona jest obecnie wyłącznie dla drukowania akcydensów i nie ma bezpiecznych rozwiązań dla opakowań środków spożywczych.

– Dostępność materiałów półprzewodników jest ograniczona.

– Wysokie ceny farb LED – UV, o ok. 30% wyższe w stosunku do standardowych produktów UV. 

– Wysoka cena lakierów LED – UV. Obecny poziom kosztów tych produktów eliminuje je z masowej produkcji.

Dzięki zastosowaniu odpowiednich komponentów farb i lakierów UV proces ich fotopolimeryzacji odbywa się w ułamku sekundy. Dzięki temu bezpośrednio po ich nadrukowaniu na powierzchnię wsiąkliwych lub niechłonnych podłoży drukowych otrzymuje się utrwalony motyw drukowanego obrazu, charakteryzujący się wysoką odpornością na ścieranie. 

Proces utrwalania z zastosowaniem diod LED – UV jest nie tylko tańszy, lecz zapewnia również oszczędności wynikające z mniejszej konsumpcji energii oraz większe bezpieczeństwo pracy w stosunku do standardowych systemów UV.

Systemy farb i lakierów o wysokiej reaktywności zostały zaprojektowane początkowo dla segmentu akcydensów. Stały rozwój tych technologii oraz doświadczenia drukarzy wykazały, że mogą być one stosowane również w innych obszarach produkcji poligraficznej. Dzięki połączeniu w maszynach drukujących technologii zimnych lamp domieszkowanych, LED – UV oraz standardowych systemów UV możliwe jest produkowanie wysokojakościowych opakowań lub etykiet IML. 

W roku 2016 zaprezentowane zostały nowatorskie rozwiązania w obszarze suszarek LED – UV, obecnie poddawane weryfikacji praktycznej. Mogą one stanowić nowy rozdział w historii rozwoju tej technologii. Nowe rozwiązania suszarek LED – UV wymagają zmiany filozofii budowy farb i lakierów dla tej technologii. 

W roku 2015 hubergroup podjęło decyzję o relokacji produkcji i rozwoju systemów utrwalanych za pomocą energii promieniowania elektromagnetycznego z Monachium do Szwajcarii. Ostatnie dwa lata pokazały, że hubergroup może w ten sposób skutecznie uczestniczyć w rozwoju produktów z tego obszaru. 

Zaprezentowane podczas targów drupa 2016 nowej generacji farby i lakiery NewV są innowacyjną propozycją produktów, których jakość dostosowano do dzisiejszych wymogów rynku poligraficznego oraz funkcjonujących technologii utrwalania. hubergroup opracował i dostarczył na rynek farby i lakiery dla zimnych lamp domieszkowanych i LED – UV, charakteryzujące się znakomitymi cechami drukowności oraz wysoką reaktywnością. Umożliwia to generowanie oszczędności wynikających z:

– zastosowania systemów lamp lub diod do ich utrwalania,

– niewielkiej energii promieniowania stosowanego do ich fotopolimeryzacji,

– braku konieczności montowania urządzeń odprowadzających ze środowiska pracy gazy (np. ozon),

– eliminacji systemów chłodzących podłoże drukowe i chroniących przed nadmiernym obciążeniem termicznym,

– redukcji ilości makulatury ze względu na natychmiastowe i odpowiednie utrwalenie na podłożu drukowym.

Połączenie kompetentnego serwisu technicznego ze stabilną jakością i z nowymi produktami wysokiej jakości w tym obszarze pozwala sprostać nowym wymaganiom rynku. Globalna sieć dystrybucji, zautomatyzowana produkcja, kompetentny serwis techniczny oraz pełna integralność ze starszymi generacjami produktów umożliwiają skuteczny rozwój wyrafinowanych systemów farb i lakierów. Dzięki temu hubergroup staje się integralnym elementem łączącym swoich klientów z dostawcą jako partnerem w biznesie.

Marcin Marchewka

Artykuł sponsorowany