Corrutek znany jest przede wszystkim z reprezentowania firmy Fosber na polskim rynku, ale w jego ofercie znajduje się także szereg akcesoriów przeznaczonych do tekturnic takich jak kabiny dźwiękoszczelne, przewijaki do dwuwarstwowej tektury falistej, automatyczne kuchnie klejowe i wiele innych. Firma Corrutek wspiera obecnie licznych producentów tektury falistej w Polsce w ich projektach inwestycyjnych, dlatego poprosiliśmy Gunnara Pruckera – jej właściciela – o rozmowę na temat rozwoju rodzimego rynku tektury falistej.
Gunnar Prucker świętuje w tym roku 17-lecie działalności w branży tektury falistej. W 2000 roku dołączył do zespołu firmy Fosber, uznanego włoskiego producenta tekturnic, jako regionalny szef sprzedaży i był odpowiedzialny za sprzedaż tekturnic w Europie, na Bliskim Wschodzie oraz w Azji. Sześć lat temu założył firmę Corrutek i osiedlił się w Polsce. Z Poznania pozyskuje kontrakty z rynków Europy Centralnej i Wschodniej nie tylko dla firmy Fosber, ale także dla innych, uznanych producentów akcesoriów przeznaczonych do tekturnic takich jak kabiny dźwiękoszczelne (Aersystem, Włochy), przewijaki do dwuwarstwowej tektury falistej (Pivab, Szwecja), automatyczne kuchnie klejowe (SRP, Holandia) i wiele innych.
Jak zaczęła się Pańska współpraca z firmą Fosber i jak wygląda ona obecnie?
Gunnar Prucker: Fosber na zawsze pozostanie w moim sercu i będzie moją prawdziwą pasją. Z tej firmy się wywodzę – z małego przedsiębiorstwa z siedzibą w Lucce, które jeszcze 20 lat temu produkowało najlepsze w branży części suche (dry end) tekturnic, ale nie mogło poważnie konkurować z innymi producentami linii do produkcji tektury, jako że nie posiadało w swojej ofercie kompletnej tekturnicy. Zarząd firmy podjął decyzję o wprowadzeniu takowej do oferty i już w 2002 roku zainstalowaliśmy pierwszą na świecie tekturnicę Fosber. Dzięki tej decyzji roczne przychody firmy wzrosły z 35 do 200 mln EUR.
A najlepsze wciąż jeszcze przed nami! Cieszę się i jestem dumny, że mogłem uczestniczyć w tym sukcesie przez zdobywanie nowych rynków i budowanie skutecznej sieci sprzedaży, która funkcjonuje do dzisiaj. Slogany firmy Fosber są niezmienne: wysoka wydajność, jakość, niezawodność, solidna konstrukcja, przyjazna obsługa, niskie koszty użytkowania i bezpłatny zdalny serwis. Na całym świecie pracują tekturnice Fosber każdego rodzaju, każdej szerokości i wydajności, osiągające prędkości maksymalne do 400 m/min i przeciętne na takim poziomie, o jakim jeszcze kilka lat temu mogliśmy tylko pomarzyć. Zawsze będę wdzięczny klientom, którzy zaufali nam na początku lat 2000. i zdecydowali się „spróbować” maszyn Fosber. Wielu z nich to firmy polskie. Dużo im zawdzięczam i to jeden z powodów, dla których zdecydowałem się opuścić Włochy i zamieszkać w Polsce, aby jeszcze lepiej wspierać moich klientów, którzy są tak lojalni w stosunku do mnie i do firmy Fosber.
Jakiego rodzaju rozwiązania w obszarze produkcji tektury falistej cieszą się obecnie największą popularnością?
G.P.: Zdecydowanie największe zapotrzebowanie jest obecnie na automatyzację logistyki w zakładach produkujących tekturę falistą, od magazynu przejściowego arkuszy tektury przed dalszą obróbką (WIP – work-in-progress) po linie pakujące, a nawet automatyczne stacje załadowujące samochody ciężarowe. Włoska firma NE Engineering oraz hiszpańska grupa Duro Felguera doskonale odpowiadają na te wyzwania dzięki swoim wysokowydajnym, ekonomicznym i niezawodnym rozwiązaniom, zawsze skrojonym na miarę indywidualnego klienta. Zwłaszcza system automatycznego, pionowego składowania Duro Felguera spełnia najwyższe wymogi w zakresie magazynowania tektury falistej na masową skalę, zarówno w postaci arkuszy, jak i gotowych pudeł.
Dlaczego automatyzacja logistyki w zakładach produkcyjnych jest tak ważna?
G.P.: NE Engineering oferuje idealną kombinację rozwiązań pozwalających na pełną automatyzację całego zakładu produkcji tektury falistej, od transporterów arkuszy z układarki po magazyn wyrobów gotowych. W dziale przetwórstwa arkuszy tektury falistej wykrojone i sklejone pudła muszą być ułożone w stosy, a biorąc pod uwagę prędkości oferowane przez współczesne maszyny do obróbki musi się to odbywać szybko! Automatyczny paletyzer NEE jest idealnym rozwiązaniem. Jeden robot może zastąpić 3 pracowników. Pomnóżmy to przez trzy zmiany i łatwo możemy skalkulować, jak szybko zwróci nam się taka inwestycja. Dodatkowo robot nie bierze urlopów, nie choruje, nie robi sobie przerw kawowych, za to pracuje niestrudzenie i z dokładnością niemożliwą do uzyskania przez człowieka.
Wielu polskich klientów z powodzeniem korzysta z rozwiązań logistyki wewnętrznej NE Engineering, od DS Smith Kutno, z którą to firmą współpraca zaczęła się już 10 lat temu, po ostatnie instalacje w firmach takich jak: WOK Brodnica, Convert Paper Gostyń, Mondi Bystrzyca, BART Sulnowo, Model Opakowania Nowa Sól, Drukarnia Dako. To bardzo dobre przykłady, w jaki sposób NE Engineering może usprawnić cały proces produkcji tektury falistej, zwiększyć wydajność i niezawodność oraz poprawić warunki pracy przez automatyzację poszczególnych etapów w zakładzie produkcyjnym.
W ostatnim czasie miało też miejsce wiele instalacji rozwiązań firmy Aersystem.
G.P.: To prawda – pośród licznych akcesoriów do produkcji tektury falistej oferowanych przez Corrutek kabiny dźwiękoszczelne i kontrolne zasługują na szczególną uwagę. Współpracę z firmą Aersystem rozpocząłem 3 lata temu w odpowiedzi na rosnącą w branży świadomość poziomu hałasu w zakładach produkujących tekturę falistą. Bez względu na wiek w zasadzie wszystkie sklejarki i przekrawacze generują znaczący hałas, który należy ograniczyć. Firma Aersystem posiada bogate doświadczenie w systemach akustycznych i wentylacji powietrza, które w połączeniu z ich unikalną konstrukcją tworzy kabinę dźwiękoszczelną – idealne akcesorium dla tekturnic. Polskie przedsiębiorstwa bardzo chętnie poprawiają środowisko pracy dla swojej załogi, stąd liczne instalacje kabin dźwiękoszczelnych w ostatnim czasie. Cieszę się, że tak wielu producentów zaufało firmie Aersystem.
Corrutek współpracuje wyłącznie z uznanymi producentami akcesoriów do produkcji tektury falistej – jednym z nich jest firma Baviera. Na czym polega jej przewaga konkurencyjna?
G.P.: Tekturnica o wysokiej wydajności wymaga efektywnego, szybko dostosowującego się i ekonomicznego systemu odzyskiwania oraz kondensacji pary. Hiszpańska firma Baviera Systems to rynkowy lider w tym obszarze, cieszący się nienaganną reputacją. Firma Fosber podpisała umowę na wyłączność z tym przedsiębiorstwem, co oznacza, że zarówno każda część mokra (wet end) firmy Fosber, jak i jej kompletne tekturnice dostarczane są z systemem odzysku i kondensacji pary Baviera. Nie idziemy na żadne kompromisy, jeśli chodzi o niezawodność maszyn w zakresie wytwarzania i odzysku pary, dodatkowo łączymy je ze znaczącymi oszczędnościami energetycznymi dzięki rewolucyjnej technologii odzyskiwania kondensatu w kotłowni firmy Baviera. Niezależnie od marki czy modelu tekturnicy Corrutek oferuje profesjonalne doradztwo polskim producentom tektury falistej, szczególnie w przypadku inwestycji od podstaw (greenfield), kiedy to zetknięcie się z tematem pary i kondensatu następuje po raz pierwszy, a także w przypadku modernizacji starszych zakładów, które nie zostały jeszcze wyposażone w nowoczesne technologie produkcji i odzysku pary. W takich przypadkach jest możliwość nie tylko podniesienia wydajności tekturnicy, ale także znaczących oszczędności w konsumpcji energii. Prowadzimy rozmowy z zakładami, które przez wiele lat nie doceniały znaczenia wydajnego, niezawodnego systemu produkcji pary. Zwrot z inwestycji w system Baviera jest szybki, a korzyści odnoszone na przestrzeni lat udokumentowane, więc gorąco zapraszam wszystkich do rozmów.
Oprócz akcesoriów do tekturnic w ofercie firmy Corrutek są także rozwiązania do przetwarzania arkuszy tektury takie jak składarko-sklejarki.
G.P.: W zakresie maszyn przetwórczych Corrutek reprezentuje firmę VEGA Srl, włoskiego producenta składarko-sklejarek z Paderno Dugnano w okolicach Mediolanu, szczycącego się
70-letnim doświadczeniem. Urządzenia firmy Vega są przeznaczone dla różnych segmentów rynku opakowaniowego, zarówno dla tektury falistej, jak i kartonów. Produkcja ram maszyn, części mechanicznych oraz sam montaż realizowane są przez VEGĘ w licznych wersjach, dzięki czemu odpowiadają na potrzeby klientów w zakresie składania i klejenia pudeł z różnych rodzajów podłoży. Zakres produktów możliwych do uzyskania na składarko-sklejarkach VEGA to od 60 cm (otwarte pudło) do nawet 6 m dzięki aplikacji zwanej podwójnym podajnikiem. Aplikacja ta jest coraz popularniejsza w Polsce, zarówno w wersji niezależnej, jak i skonfigurowanej w linii z wielopunktową składarko-sklejarką. Mieliśmy doskonałą pierwszą połowę roku – zdobyliśmy wiele zamówień na wielopunktowe składarko-sklejarki z pełnym wyposażeniem, takie jak bestseller firmy VEGA – model ALTAIR czy automatyczny podwójny podajnik ADF, które zostaną zainstalowane pod koniec br. lub na początku przyszłego. Dyskutujemy nad kolejnymi projektami i jestem przekonany, że jeszcze wielu klientów wybierze łatwość obsługi, solidną i wydajną technologię oferowane przez firmę VEGA.
Dziękuję za rozmowę!
Rozmawiała Anna Naruszko