8 czerwca 1998 r. w podwarszawskim Józefowie postała jedna z pierwszych fabryk dywizji produkującej opakowania giętkie – Emsur Poland. Niemal dokładnie 20 lat później klienci i przyjaciele podwarszawskiego zakładu wspólnie z jego kierownictwem świętowali okrągły jubileusz.
Program wyjątkowego spotkania został podzielony na dwie części: w trakcie pierwszej, zorganizowanej w hotelu MCC Mazurkas w Ożarowie Mazowieckim, zespół ekspertów Emsur wraz z partnerami biznesowymi zaprezentował tendencje rynkowe oraz innowacje produktowe odpowiadające obecnym trendom konsumenckim. Druga, zorganizowana w siedzibie fabryki w Józefowie, dała rzadką okazję zajrzenia „za kulisy” działalności nowoczesnego przedsiębiorstwa, przyjrzenia się procesowi produkcji oraz poznania wysokiej jakości standardów obowiązujących przy tworzeniu opakowań Emsur.
Jeden z dziesięciu
Emsur to oddział Grupy Lantero zajmującej się produkcją opakowań giętkich drukowanych rotograwiurowo, fleksograficznie i cyfrowo. Działalność firmy zapoczątkowało uruchomienie zakładu Emsur w podmadryckim Alcalá de Henares w 1990 roku. Z upływem lat przedsiębiorstwo otwierało kolejne fabryki w różnych częściach świata i obecnie posiada 10 zakładów: w Hiszpanii, Polsce, Meksyku, Argentynie, we Francji, w Rosji i Stanach Zjednoczonych, a także własne przedstawicielstwa handlowe oraz biura, dzięki którym prowadzi sprzedaż w ponad 60 krajach całego globu.
Do produktów Emsur należą: wieczka, etykiety, opakowania typu flow & pillow, etykiety termokurczliwe, woreczki i opakowania typu pouch oraz opakowania na produkty porcjowane. Firma dysponuje zdywersyfikowaną ofertą w formie innowacyjnych rozwiązań do pakowania, przeznaczonych na przetwory mleczne, świeżą żywność, przekąski i wyroby cukiernicze, gotowe posiłki, suchą żywność, kawę i herbatę, napoje oraz produkty higieny osobistej i chemię gospodarczą.
Dynamiczny rozwój opakowań giętkich sprawia, że jest to obszar, w którym nieustannie pojawiają się innowacje. Dział badawczo-rozwojowy firmy Emsur współpracuje z niezależnymi laboratoriami i centrami technologicznymi w celu zapewnienia najwyższej jakości produktu. Obecnie trwa budowa nowego Centrum Innowacji przy jednej z fabryk firmy w Madrycie, gdzie interdyscyplinarny zespół ekspertów firmy Emsur i siostrzanej firmy Coepxan zajmującej się produkcją opakowań ze sztywnego plastiku będzie pracował nad nowymi produktami spełniającymi oczekiwania finalnych konsumentów.
Organiczny wzrost
Podejmując decyzję o uruchomieniu fabryki w Polsce, Grupo Lantero – międzynarodowy koncern z główną siedzibą w Hiszpanii, którego oddziały wyspecjalizowały się w produkcji różnych typów opakowań – zadedykowała ją sektorowi mleczarskiemu. Dlatego w pierwszych latach swej działalności fabryka koncentrowała się na produkcji wieczek i banderoli z zadrukiem rotograwiurowym, przeznaczonych na produkty mleczne. Stopniowo portfolio produktów oferowanych przez Emsur Poland rozszerzono o rękawy termokurczliwe, monofolie oraz laminaty wielowarstwowe do pakowania m.in. napojów, artykułów do pielęgnacji oraz kawy i herbaty. Z uwagi na umiejscowienie w centralnej Polsce (a zatem również w centrum Europy), przedsiębiorstwo realizuje obecnie dostawy nie tylko dla lokalnych odbiorców, ale również dla szerokiego grona klientów ze Wschodu i z Zachodu naszego kontynentu.
Możliwości produkcyjne Emsur Poland wynoszą obecnie 90 mln m2 rocznie. W fabryce pracują m.in. maszyny do druku rotograwiurowego, laminacji, wykrawania i do produkcji rękawów termokurczliwych. 85% produkcji zakładu trafia do odbiorców zewnętrznych, pozostałe 15% do polskich firm (m.in. z sektora mleczarskiego i napojowego).
W odpowiedzi na dynamiczny rozwój rynku opakowań giętkich oferujących wysoką barierowość i wydłużających czas przydatności produktów do spożycia, a także uznając potrzebę usprawnienia procesów produkcji, zwiększenia wydajności i dalszego wzmacniania konkurencyjności Emsur Poland na rynku, władze Grupo Lantero podjęły w ostatnim okresie decyzję o rozbudowie fabryki w Józefowie. Pierwsze prace rozpoczęły się na początku bieżącego roku. Plany są bardzo ambitne: zwiększenie powierzchni zakładu pozwoli na rozbudowę parku maszynowego, który podwoi możliwości produkcyjne do
180 mln m2 materiałów rocznie z uwzględnieniem najwyższych standardów jakości, bezpieczeństwa i produkcji. Oprócz nowej hali produkcyjnej zwiększą się również powierzchnia magazynowa oraz przestrzeń biurowa – łącznie o 12 tys. m2.
Szczegółowe informacje na temat planowanej inwestycji przedstawił kilkudziesięciu gościom jubileuszowego spotkania Roberto Gonzalez Fernandez, dyrektor generalny Emsur Poland. Podkreślał on, że rozpoczęta inwestycja, oprócz podwojenia możliwości produkcyjnych zakładu, uczyni z niego centrum logistyczne Emsur dla Europy Środkowo-Wschodniej, dopasuje rozkład fabryki do współczesnych wymogów logistycznych i pozwoli mu na uzyskanie doskonałości operacyjnej, optymalizację przepływu prac, ograniczenie ilości odpadów, a także zwiększy potencjał technologiczny. Inne spodziewane korzyści to: oferowanie kompletnego portfolio usług w formie One Stop Shop; przeszło dwukrotne zwiększenie przestrzeni magazynowej; skrócenie czasu dotarcia produktów na rynek; uzyskanie miejsca dla kolejnych 3-6 linii produkcyjnych; a także zwiększenie zapasów surowców do produkcji dostępnych „od ręki”.
W Emsur nieustannie poszukujemy sposobów na ulepszenie produktów i procesów, tak aby zaspokoić potrzeby naszych klientów i wprowadzić firmę na nowy, wyższy poziom. Jednym z elementów tego planu jest rozbudowa fabryki znajdującej się w Polsce. Jest to krok milowy, który pozwoli polskiej fabryce znacząco zwiększyć możliwości produkcyjne zarówno w realizacji krótkich, jak i długich zamówień. Cieszymy się, że przez ostatnie 20 lat udało nam się zbudować silną pozycję na rynku opakowań giętkich dzięki zaufaniu klientów z całego świata – podkreślał Roberto Gonzalez Fernandez.
Tomasz Krawczak