PLASTPOL 2018 dowodem świetnej kondycji branży 
14 Jun 2018 13:39

Jeszcze więcej krajów reprezentowało światową branżę podczas ostatnich Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych w Targach Kielce. Podczas wystawy PLASTPOL 2018 można było zobaczyć ofertę 812 firm z 39 krajów. Powierzchnia targowa wyniosła 34 tys. metrów kwadratowych we wszystkich 7 halach wystawienniczych kieleckiego ośrodka. 

PLASTPOL utrzymał swój status najbardziej międzynarodowych targów w Polsce (niezależnie od branży). Ponad 50% wystawców pochodzi spoza granic naszego kraju. Najświeższe wyniki PlasticsEurope za rok 2017 mówiące, że najwięcej inwestorów zagranicznych w branży przetwórstwa tworzyw pochodzi z Niemiec, Austrii i Włoch, pokrywają się z wynikami Plastpolu – to firmy z tych krajów stanowiły najliczniejszą grupę wystawców.

Jak wynika z najnowszych danych PlasticsEurope, które fundacja zaprezentowała premierowo podczas konferencji otwierającej PLASTPOL na wieży widokowej Centrum Kongresowego Targów Kielce, branża w Polsce wzrosła od 2016 roku o 9%. Oznacza to, że polskie firmy z branży dynamicznie się rozwijają, rośnie zapotrzebowanie na tworzywa, co przekłada się na jakość spotkania w Kielcach – komentuje prezes Andrzej Mochoń. – Zarówno ta, jak i poprzednia edycja targowa umocniły rolę targów PLASTPOL jako wiodącego miejsca spotkań sektora przetwórstwa tworzyw w Europie Środkowo-Wschodniej. 

Warto podkreślić, że – co wielokrotnie przewija się w rozmowach z wystawcami – podobnej rangi wystawy nie odbywają się u naszych sąsiadów zza południowej i wschodniej granicy. W ciągu czterech dni Targi Kielce odwiedziło blisko 19 tys. osób – mówi Kamil Perz, dyrektor Wydziału Targów w Targach Kielce. Podczas tegorocznego PLASTPOLU zwiedzający mogli zapoznać się z ekspozycjami firm z: Austrii, Belgii, Chin, Czech, Danii, Egiptu, Francji, Hiszpanii, Holandii, Hongkongu, Indii, Iranu, Irlandii, Izraela, Japonii, Kataru, Korei Płd., Litwy, Luksemburga, Malezji, Niemiec, Portugalii, Rosji, Serbii, ze Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, z Tajlandii, Tajwanu, Turcji, Uzbekistanu, Ukrainy, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii, Wietnamu i Włoch oraz oczywiście z Polski. 

Spotkanie przedstawicieli polskiej branży tworzyw w Kielcach

Cztery targowe dni poprzedziło spotkanie branży tworzyw sztucznych „Perspektywy – Innowacje – Wyzwania”, organizowane wspólnie przez Fundację PlasticsEurope Polska oraz Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych. Konferencja, na której dyskutowano nad kondycją i aktualnymi wyzwaniami branży, zgromadziła przedstawicieli czołowych firm z naszego kraju. W tym roku tematem przewodnim spotkania była ogłoszona w styczniu br. przez Komisję Europejską „Strategia dla tworzyw sztucznych”, a także inne zagadnienia związane z gospodarką o obiegu zamkniętym oraz wpływ, jaki planowane w tym zakresie zmiany mogą mieć na branżę tworzyw sztucznych w Polsce i Europie.

Optymistyczne dane od PlasticsEurope 

Podczas pierwszego dnia targów PLASTPOL zostały ogłoszone najnowsze szacunkowe dane dotyczące produkcji i zapotrzebowania na tworzywa w Polsce i Europie w roku 2017. Wskazują one, że zapotrzebowanie to stale wzrasta, a branża dynamicznie się rozwija. Zużycie tworzyw w roku 2017 w Polsce szacuje się na ok. 3,5 mln, co oznacza wzrost aż o 9% w porównaniu do roku 2016. To bardzo dobry wynik na tle całej Europy, gdzie wzrost ten szacowany jest na 3,5%, a wielkość zapotrzebowania na 51,7 mln ton. Ilości tworzyw zużywane na potrzeby przetwórstwa w Polsce stanowią ok. 6,8% średniego zapotrzebowania europejskiego, a Polska pozostaje na szóstym miejscu pod względem zapotrzebowania na tworzywa w Europie po Niemczech, Włoszech, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. 

Przed polskim i europejskim przemysłem tworzyw sztucznych stoją nowe wyzwania, mogące negatywnie wpłynąć na konkurencyjność branży tworzyw sztucznych, które są związane z ogłoszoną przez Komisję Europejską na początku roku Strategią na temat tworzyw sztucznych i wdrażaniem Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ) – zwracał uwagę podczas konferencji Kazimierz Borkowski, dyrektor zarządzający PlasticsEurope Polska. – Być może pojawią się ograniczenia związane z konkretnymi wyrobami, podobnie jak to było w przypadku foliówek. Równie ważne jest efektywne zatrzymanie zanieczyszczania środowiska, w tym środowiska morskiego, porzucanymi odpadami tworzyw sztucznych. Tu przemysł od lat realizuje programy mające na celu promowanie sprawdzonych rozwiązań w zagospodarowaniu odpadów tworzyw sztucznych, a także promowanie prawidłowych zachowań konsumenckich.

Omniplast po raz 9.

Dziewiąty finał Omniplast – konkursu wiedzy dotyczącej tworzyw sztucznych i technologii ich przetwórstwa – odbył się tradycyjnie w pierwszym targowym dniu. W ostatecznej rozgrywce, organizowanej przez Targi Kielce wraz z serwisem internetowym www.tworzywa.pl dla wystawców targów, zwy-ciężył Jacek Łyżwa z firmy Plastoplan. Drugie miejsce zajął Paweł Rup z firmy A. Schulman Polska, a trzecia lokata przypadła Jackowi Kulisiowi, reprezentującemu firmę Wittmann Battenfeld Polska.

„Od pomysłu do przemysłu” tematem Plastech Info 2018

Projektowanie i rozwój konstrukcji wyrobów z tworzyw sztucznych stały się tematem przewodnim dwudniowego Seminarium Technicznego Plastech Info, które towarzyszy targom w Kielcach. Dyskutowano między innymi o praktycznych rozwiązaniach, jakie wdrażają polskie firmy. W trakcie prezentacji prelegenci poruszali na przykład temat integracji maszyn i problematykę idei Przemysłu 4.0. Mówiono o rozwiązaniach podnoszących wydajność maszyn, nowościach technologicznych oraz innowacyjnych pomysłach na usprawnienie pracy. Wiele miejsca poświęcono tematyce SmartMonitoringu, służącego do bieżącej kontroli pracy maszyny, centrów produkcyjnych czy nawet całych zakładów. Jednym z tematów seminarium stały się aplikacje mobilne pomagające w zarządzaniu produkcją z dala od zakładu – np. system CMS sygnalizujący błędy oraz uszkodzenia maszyn, który połączony z aplikacją daje możliwość śledzenia ewentualnych awarii.

Gala Platinum Plast

Podczas uroczystej gali nagrodzono najlepsze produkty i najpiękniejsze stoiska. Komisja konkursowa XXII Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL, tradycyjnie już pod przewodnictwem prof. dr. hab. inż. Józefa Koszkula z Politechniki Częstochowskiej, przyznała w poszczególnych kategoriach wyróżnienia oraz medale Targów Kielce dla najlepszych produktów prezentowanych na targach PLASTPOL. Doceniono także sposób aranżacji przestrzeni targowej – czyli najbardziej interesujące stoiska.

Pełna lista nagrodzonych podczas targów PLASTPOL 2018 jest dostępna w internecie pod adresem: www. targikielce.pl.

Tegoroczne targi PLASTPOL obfitowały w wiele spotkań, eventów, które w ciągu czterech dni odbywały się na stoiskach wystawców. Sportowe emocje wywołała obecność zawodników i zawodniczek zespołów siatkarskich. Na stoisku Grupy Azoty gościły Izabela Bełcik oraz Agnieszka Bednarek-Kasza. Siatkarki opowiadały o sobie, a na koniec rzucały w publiczność piłkami z autografami. W kolejnym dniu Targi Kielce i PLASTPOL odwiedzili Sławomir Jungiewicz i Rafał Szymura, siatkarze ZAKSY, którzy oprócz spotkania z publicznością przekazali Targom Kielce, na ręce Kamila Perza, dyrektora Wydziału Targów, koszulkę z podpisami. 

Kolejna, 23. edycja Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL odbędzie się w dniach 28-31 maja 2019.

Opracowano na podstawie materiałów Targów Kielce