W dniach 25-27 września w niemieckiej Norymberdze odbędzie się kolejna edycja międzynarodowych Specjalistycznych Targów Opakowań, Procesów i Techniki FachPack 2018. W ich trakcie ok. 40 tys. gości obejrzy ofertę 1,5 tys. wystawców. Przedstawiamy zapowiedzi kilku wybranych firm, które zaprezentują gamę swych produktów i usług na FachPacku.
Atlantic Zeiser. Najpóźniej w lutym 2019 r. w krajach UE firmy z rynku farmaceutycznego oraz pracujących na ich potrzeby dostawców opakowań ma zacząć obowiązywać dyrektywa dotycząca sfałszowanych produktów leczniczych, która nałoży na pro-
ducentów opakowań m.in. obowiązek nadawania im niepowtarzalnego numeru seryjnego umożliwiającego identyfikację i weryfikację autentyczności poszczególnych produktów. Atlantic Zeiser spróbuje odpowiedzieć na targach na pytania o to, w jaki sposób osiągnąć zdolność serializacji bez ponoszenia nadmiernych wydatków oraz jak przekonfigurować w tym celu linie opakowaniowe? Na stoisku będzie prezentowana nowa wersja modelu DIGILINE Versa, łączącego łatwość użycia oraz zintegrowane oprogramowanie do serializacji z pionierską technologią druku.
W odpowiedzi na podstawowe założenia Przemysłu 4.0. Digiline Versa rejestruje wszystkie dane produkcyjne na każdym etapie realizacji zleceń, np. te związane z projektem oraz konfiguracją, jak również wszystkie zdarzenia i błędy w produkcji. Nowy system modułowy został wyposażony w inkjetową drukarkę UV Omega Pro MC 54 działającą w technologii drop-on-demand. W zależności od indywidualnych potrzeb system modułowy Digiline Versa może być uzupełniony – na przykład o kamery weryfikacyjne, kamerę intermix, etykieciarkę oraz podajnik.
Coexpan/Emsur. Obie firmy, specjalizujące się w rozwiązaniach ze sztywnych i giętkich tworzyw, zaprezentują wspólnie swoją kompleksową ofertę opakowań dla branż spożywczej, napojów, gospodarstwa domowego i higieny osobistej. COEXPAN i EMSUR pokażą szeroką gamę innowacji, koncentrując się na kluczowych czynnikach rynkowych takich jak zrównoważony rozwój, wygoda i różnorodność. Przykładem odpowiednich rozwiązań w zakresie opakowań są biodegradowalne struktury i lekkie opakowania, które gwarantują redukcję kosztów i są przyjazne dla środowiska. Ponadto odwiedzający będą mieli możliwość bliższego przyjrzenia się innym innowacjom takim jak wygodne opakowania z możliwością wielokrotnego zamknięcia, inteligentne rozwiązania z kodami QR i rozwiązania 100% PET, dedykowane rynkowi mleczarskiemu.
EyeC. Firma pokaże pełną gamę systemów inspekcyjnych dla opakowań, w tym nowe produkty do kontroli etykiet, pudełek składanych, ulotek i opakowań giętkich. Zaprezentowane zosta-ną nowe funkcjonalności oraz systemy inspekcyjne z serii EyeC Proofiler do testowania próbek druku. Proofiler DT Enhanced został obecnie wyposażony m.in. w opcję automatycznego pomiaru odległości między poszczególnymi nadrukowanymi elementami. Dzięki nim firmy mogą być pewne właściwego położenia wszystkich elementów na wydruku oraz odpowiednich odległości między nimi (co jest szczególnie istotne w trakcie sztancowania). Z kolei firmy farmaceutyczne mogą skorzystać z nowego systemu zarządzania produkcją, który jest zgodny z nowymi wymogami zapewniania integralności i bezpieczeństwa danych oraz audytowania.
Firma pokaże również system inspekcji w linii EyeC Proof-Runner do kontroli pudełek składanych w składarko-sklejarkach. System kontroluje jakość druku tekstów, grafik, kolorów, tłoczeń i nadruku kodów kreskowych w całym nakładzie produkcyjnym.
Na stoisku firmowym znajdą się również systemy EyeC Proofiler Graphic oraz EyeC Workflow Integration służące do automatycznej kontroli plików PDF w przygotowalni. Jesteśmy bardzo zadowoleni z powrotu na FachPack z tak wieloma nowymi produktami – mówi dr Ansgar Kaupp, dyrektor generalny EyeC. – Od naszego ostatniego udziału w 2012 r. gama produktów naszej firmy znacząco się rozwinęła: jesteśmy jedynym dostawcą na rynku, który gwarantuje jakość druku w trakcie całego procesu produkcyjnego naszych klientów.
Masterpress. Targi FachPack to tradycyjnie atrakcyjne forum do prezentacji oferty polskich firm. W ich gronie znajdzie się również Drukarnia Masterpress, która będzie promować nowatorskie rozwiązania w zakresie zadruku etykiet typu shrink sleeve, umożliwiające dostosowanie opakowań do nieregularnych kształtów i imitowanie wzorów wody lub piasku. Firma chce też zaprezentować nowe rozwiązania z zakresu maszyn do aplikacji i obkurczania etykiet shrink sleeve. Udział w targach ma pomóc w nawiązaniu nowych relacji handlowych m.in. z podmiotami z: Niemiec, Francji, Włoch, Węgier, Ukrainy i Białorusi oraz zwiększyć sprzedaż eksportową.
Mosca. Na targach odbędzie się premierowy pokaz kompaktowego urządzenia EVOLUTION SoniXs MS-6 KR-ZV, zaprojektowanego z myślą o maksymalnej wydajności i najwyższej jakości wiązaniu palet przy ograniczonym naprężeniu taśmy.
„Większa siostra” wspomnianego modelu – KZV-111 – doskonale nadaje się do przygotowywania do transportu paletowego ciężkich towarów. Z kolei EVOLUTION SoniXs MS-6-H pokaże, jak technologia wiązania może być zintegrowana z mechanizmami pracującymi w standardzie Przemysłu 4.0. Połączenie sieciowe gwarantuje, że maszynę można sprawdzać i kontrolować w dowolnym czasie i dowolnej lokalizacji.
Wracając do maszyny wiążącej EVOLUTION SoniXs MS-6 KR-ZV: została ona zaprojektowana do obsługi produktów wyposażonych w nóżki. Ze względu na stosowanie ograniczonego naprężenia taśmy (maks. 450 N) maszyna nie posiada obudowy bezpieczeństwa, co korzystnie wpływa na obniżenie jej ceny i upraszcza obsługę operatorską. Model MS-6 KR-ZV jest wyposażony w opatentowany agregat do zgrzewania ultradźwiękowego SoniXs, położony z boku pakowanego produktu, który zapewnia ochronę strefy pakowania przed zanieczyszczeniami (cząstki stałe, płyny).
Na stoisku Mosca znajdzie się również miejsce dla takich maszyn jak: wiązarka palet KZV-11, maszyna wiążąca EVOLUTION SoniXs MS-6-H, w pełni zautomatyzowany model EVOLUTION SoniXs TR-6 PRO, wiązarka UCB (Universal Corrugated Bundler) przeznaczona do produktów złożonych, klejonych wielopunktowo, niesymetrycznych, a także automatyczna wiązarka RO-M Fusion.
Multivac. Firma pokaże pełną gamę rozwiązań do pakowania produktów spożywczych i niespożywczych. Tematem przewodnim stoiska będzie prezentacja nowych koncepcji opakowań, które spełniają coraz powszechniejsze oczekiwania klientów dotyczące prostoty, zrównoważonego rozwoju oraz ochrony zasobów naturalnych. Wśród prezentacji znajdą się m.in. termoformierka R 105 MF oraz traysealer T 800 pracujący we w pełni zautomatyzowanej linii (z maszyną GMS 520 do porcjowania mięsa firmy TVI oraz etykieciarką z pasem transmisyjnym L 310 do etykietowania opakowań), które będą pracować z materiałami z włókien papierowych nadającymi się do recyklingu. Pokazana zostanie również nowa generacja głęboko tłoczących maszyn opakowaniowych z serii X-line, wyposażonych w innowacyjne cyfrowe technologie produkcji, z unikalnym systemem sensorów, dzięki którym możliwe jest idealne skonfigurowanie maszyny; podczas tworzenia nowej receptury urządzenie samoczynnie dobiera parametry umożliwiające działanie w optymalnym punkcie pracy w oparciu o własności opakowania, materiału opakowaniowego i produktu oraz dane narzędzia. Dzięki temu z urządzenia mogą korzystać także osoby nieposiadające wiedzy specjalistycznej.
Na stoisku pokazane zostaną również m.in. maszyny głęboko tłoczące: model podstawowy R 105 MF do produkcji próżniowych opakowań w technologii MultiFresh Skin; model R 145 o średnim zakresie wydajności z wykrojnikami formowymi i konturowymi BAS20, umożliwiający opłacalną produkcję opakowań termoformowanych o nietypowych kształtach nawet przy niskich nakładach. Poza tym firma pokaże całą gamę rozwiązań w zakresie etykietowania i inspekcji takich jak etykieciarki L 35x i L 352 oraz system kontroli wizualnej etykiet I410.
Schur Flexibles. Firma wystąpi z gamą innowacyjnych materiałów opakowaniowych i rozwiązań dla sektora producentów opakowań, reklamowanych jako bezpieczne dla środowiska i z naturalnych surowców. Schur Flexibles stara się znaleźć złoty środek między celami biznesowymi przedsiębiorstw i zrównoważonym wykorzystaniem zasobów naturalnych, inwestując w rozwój nowych rozwiązań opakowaniowych, które zapewniają maksymalną ochronę produktów oraz niezmiennie wysoką funkcjonalność przy zminimalizowanym negatywnym wpływie na środowisko. Te rozwiązania charakteryzują się znaczną redukcją zużycia materiałów, wykorzystaniem źródeł alternatywnych i odnawialnych, co prowadzi do powstawania produktów takich jak Flexi Close, w pełni zdatne do recyklingu opakowanie wykonane wyłącznie z poliolefin. Schur pokaże również szeroką gamę opakowań, które wyznaczają nowe standardy jakości, m.in.: termoformowalny materiał DanaFibre na spodnie warstwy folii, złożony w 75% z materiałów nadających się do recyklingu; wyjątkowo cienkie, ale wysoce odporne na rozdarcia folie BarrierTop X 35, a także E-base, nadające się do termoformowania sztywne folie polipropylenowe o doskonałych własnościach.
Witt Gasetechnik. Międzynarodowa firma specjalizująca się w produkcji gazowych urządzeń zabezpieczających i regulacyjnych, przeznaczonych m.in. do pomiaru i wykrywania nieszczelności w opakowaniach MAP, zaprezentuje wybrane urządzenia ze swej oferty. Wśród nich znajdzie się nowy analizator gazowy Oxybeam, przeznaczony do zastosowań stacjonarnych, który wykorzystuje laser podczerwony do określania stężenia tlenu w opakowaniach ze zmodyfikowanymi atmosferami. Dzięki temu w trakcie badania nie dochodzi do uszkodzenia testowanych opakowań. Innym urządzeniem dostępnym na stoisku firmy będzie przenośny analizator gazowy O2/CO2 Oxybaby, który po wprowadzeniu ulepszeń jest jeszcze bardziej przyjazny dla użytkownika. Wyniki pomiarów można przechowywać w formacie CSV na kartach microSD, co bardzo upraszcza eksport danych, który wcześniej wymagał połączenia przez USB i dodatkowego oprogramowania. Urządzenie można obsługiwać jedną ręką; uzyskuje ono dokładne wyniki w ciągu zaledwie 6 sekund i wymaga jedynie 2 ml gazu badanego.
Wykrywacz nieszczelności opakowań Leak-Master Easy, działający na zasadzie wodnego testu bąbelkowego, dostępny jest teraz w dwóch kolejnych wymiarach z bardziej kompaktowymi komorami badawczymi. Mniejsza pojemność komór 0,5 i 1,5 upraszcza czyszczenie oraz wymianę wody, a jednocześnie wciąż zapewnia pełną funkcjonalność tego popularnego wykrywacza nieszczelności.
Zanders. Firma zaprezentuje swój najnowszy produkt, papier Zanbarrier NGR wyposażony w naturalną warstwę barierową. Skrót NGR w nazwie papieru oznacza „natural grease resistant” (naturalnie odporny na tłuszcze). W unikalnym procesie jego produkcji włókna celulozowe są poddawane niezwykle intensywnemu procesowi mielenia na kilku poziomach rafinacji. W efekcie powiększenia powierzchni włókien i dodania wody powstaje przypominająca żel masa celulozowa, którą maszynowo formuje się w wytrzymałe, usieciowione arkusze papieru, w 100% naturalnie odporne na przenikanie olejów i tłuszczów. Co ważne, papier nie zawiera związków fluorowęglowych oraz innych barierowych środków chemicznych. Zanders pokaże także bogatą gamę papierów etykietowych i tektur, w tym markę premium Chromolux o wysokim połysku, która w tym roku obchodzi swoją 60. rocznicę.
Opracowanie: TK