Rozwiązania BCS w ofercie firm Kolbus i Introzap
19 Oct 2018 13:37

26 września br. miało miejsce przejęcie brytyjskiej grupy Autobox Machinery wraz z należącą do niej firmą BCS (British Converting Solutions) przez spółkę Kolbus. Na poznańskich targach Taropak na stoisku firmy BCS byli więc już obecni zarówno niemieccy przedstawiciele Kolbusa, jak i firma Introzap, która jest polskim dystrybutorem niemieckiego producenta.

Firma BCS, z siedzibą w Houghton Regis w Wielkiej Brytanii, istnieje od 1979 roku. Jest jednym z liczących się producentów maszyn do produkcji opakowań z tektury falistej; ponad 80% z nich jest eksportowanych. Pracuje w niej około 50 osób, które – jak podaje Kolbus – znajdą zatrudnienie w nowo powstałym oddziale specjalizującym się w rozwiązaniach dla tego sektora rynkowego. Poza BCS Autobox w jego skład wejdą też zakład montażowy w Tamworth (Wielka Brytania) oraz fabryka w Kalamazoo (USA). Dotychczasowy większościowy udziałowiec i zarazem dyrektor zarządzający British Converting Solutions – Barry Tabor – również pozostanie na stanowisku. 

Kolbus stawia na opakowania

Opakowania z tektury falistej stanowią dużą część rynku – wg opracowania Smithers Pira ten sektor opakowalnictwa wart jest 110 miliardów USD, co daje mu drugą pod względem wartości pozycję – mówi Markus Dammann, regionalny dyrektor sprzedaży w firmie Kolbus. – Tektura falista, w związku z rozwojem rynku e-commerce, ma przed sobą świetlane perspektywy, dlatego po sprzedaży dojrzałego pod względem nasycenia rynku biznesu opraw książkowych inwestycja w ten segment była dosyć oczywistym wyborem.

Przejęcie BCS to kolejny krok w strategii firmy Kolbus, uwzględniającej jej coraz większą koncentrację na sektorze opakowań – wyjaśnia Anna Moryson-Stolarczyk, prezes firmy Introzap. – Od kilku lat w jej ofercie znajdują się zaawansowane rozwiązania do produkcji opakowań premium z tektury litej. Obecnie do portfolio dołączyły maszyny dedykowane produkcji opakowań z tektury falistej. Mamy nadzieję, że w połączeniu z wiedzą technologiczną i wysokim poziomem automatyzacji, z jakich znane są rozwiązania marki Kolbus, będą one jeszcze bardziej atrakcyjne dla wielu polskich producentów i przetwórców tego typu asortymentu.

Jolanta Szafranek, odpowiedzialna w firmie Introzap za marketing, dodaje: Jako wyłączny polski przedstawiciel marki Kolbus w naturalny sposób stajemy się również oferentem rozwiązań produkowanych przez Autobox Machinery i BCS. Opakowania z tektury falistej to dla nas zupełnie nowy obszar działania, nowi klienci, nowe wyzwania. Jest to bardzo ciekawy i perspektywiczny rynek, dlatego cieszymy się, że przejęcie BCS przez naszego partnera handlowego – firmę Kolbus – zbiegło się w czasie z targami Taropak. Dzięki temu mieliśmy okazję do poznania części obecnych i potencjalnych użytkowników rozwiązań marki BCS z naszego kraju.

Uznana marka

Adam Pietrasik, dotychczasowy menedżer sprzedaży BCS w regionie Europy Środkowej mówi BCS jest obecny w Polsce od około 10 lat i ma już wyrobioną markę wśród producentów opakowań z tektury falistej Systematycznie prezentujemy nasze rozwiązania m.in. na targach lokalnych jak Taropak, ale też globalnych, na których bywają polscy przedsiębiorcy, np. Interpack czy FachPack. Jestem przekonany, że synergia wynikająca z wejścia w struktury firmy Kolbus przyczyni się do dalszej popularyzacji marki BCS w naszym kraju.

Jolanta Szafranek dodaje: Kolbus przez wiele lat był uważany za jedną z ikon w zakresie rozwiązań do oprawy książkowej. Jako Introzap zrealizowaliśmy projekty w największych i najbardziej renomowanych drukarniach dziełowych w naszym kraju. Mamy nadzieję, że podobne sukcesy z czasem osiągniemy w segmencie opakowań. Rozbudowa portfolio o modułowe i wszechstronne maszyny do produkcji opakowań z tektury falistej to ważny krok, by ten cel zrealizować.

Boxer – wydajna i elastyczna produkcja pudeł

Zwiedzający stoisko BCS podczas targów Taropak mogli przekonać się o możliwościach prezentowanej na nim maszyny do produkcji pudeł z tektury falistej – Boxer. Jak podaje producent, jest to proste w obsłudze, elastyczne i oferujące liczne możliwości rozwiązanie, umożliwiające – poza produkcją opakowań – dołączenie także kolejnych modułów, m.in. do drukowania w technologii cyfrowej, podawania arkuszy, aplikowania kleju oraz sklejania i układania w stosy. Ta maszyna klasy mid-level pracuje z wydajnością rzędu 600-800 pudeł na godzinę (w zależności od zastosowanego trybu produkcji). To – zdaniem Jolanty Szafranek – czyni ją optymalnym rozwiązaniem dla średniej wielkości producentów opakowań z tektury falistej: Na polskim rynku zrealizowano dotychczas kilkadziesiąt wdrożeń urządzeń marki BCS. Póki co nie ma wśród nich modelu Boxer, który w Poznaniu został szerzej zaprezentowany klientom z naszego kraju. Codzienne pokazy na stoisku i przeprowadzone podczas targów rozmowy handlowe wskazują na spore nim zainteresowanie. W efekcie tuż po Taropaku ruszyliśmy na pierwsze spotkania handlowe, związane z pojawieniem się maszyn BCS w naszej ofercie. To cieszy, bo wskazuje na ich duży potencjał w kontekście kolejnych instalacji na polskim rynku. 

Artykuł sponsorowany

Opracowanie: AN