Potrójny rekord targów PLASTPOL 2019
19 Jun 2019 13:50

Tego, kto odwiedził 23. Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy w Kielcach, nie trzeba przekonywać, że to największe wydarzenie branży w Polsce. Systematycznie rosnące zainteresowanie tym wydarzeniem wśród zagranicznych wystawców sprawia, że stało się ono obowiązkowym punktem w branżowym kalendarzu. Organizatorzy mogą pochwalić się potrójnie rekordowym osiągnięciem, bowiem tegoroczna edycja zajęła największą powierzchnię wystawienniczą w historii oraz przyciągnęła więcej wystawców i zwiedzających niż kiedykolwiek wcześniej. 

W dniach 28-31 maja w 7 halach wystawienniczych Targów Kielce można było zapoznać się z ofertą 910 wystawców (w 2018 było ich 812) z 42 krajów świata (39 w 2018 r.). Na powierzchni ponad 17,5 tys. m2 prezentowali się branżowi liderzy z 4 kontynentów, których stoiska odwiedziło 19 760 specjalistów.

Ponad 50% wystawców targów PLASTPOL 2019 stanowili przedsiębiorcy zagraniczni z całego świata. 

Po raz pierwszy targom PLASTPOL towarzyszyły wystawy narodowe Austrii, Czech, Szwajcarii, Portugalii oraz Indii. Oryginalne stoiska przyciągały uwagę zwiedzających: wśród nich ciekawe ekspozycje z Japonii, obfitujące w maszyny stoisko firm z Iranu czy ze wspomnianych już Indii. Na tym ostatnim można było zapoznać się z ofertą aż 9 firm. Podobnie licznie stawili się na targach PLASTPOL 2019 przedsiębiorcy z Portugalii: o swoich najnowszych osiągnięciach informowało 10 firm. Zwiedzający mogli także zapoznać się z ciekawą ofertą wystawców z Turcji i Chin, którzy byli w Kielcach obecni liczniej niż w ubiegłym roku. Po raz pierwszy na kieleckich targach pojawił się też wystawca z Gruzji.

Konferencje i debata panelowa w Targach Kielce

Pierwszy targowy dzień upłynął pod hasłem ważnych konferencji i dyskusji. Tradycyjnie podczas targów PLASTPOL swoje najnowsze dane z minionego roku przedstawiła Fundacja PlasticsEurope. Dowodzą one, że zapotrzebowanie na tworzywa ze strony przetwórców wzrosło zarówno w Polsce, jak i w Europie.

W Polsce szacuje się, że wynosi ono 3,6 mln ton, co oznacza wzrost o ponad 7%, podczas gdy w Europie wzrosło zaledwie o 0,3% – mówił podczas konferencji otwartej dla wszystkich chętnych dyrektor zarządzający Kazimierz Borkowski. – (…) Polska pozostaje w tej klasyfikacji na szóstym miejscu w Europie.

Kontynuacją konferencji była debata panelowa pod hasłem „Tworzywa sztuczne pod presją”. Wśród zagadnień pojawiły się m.in. te dotyczące problemów, z jakimi musi mierzyć się branża w dobie wzrastającej świadomości dotyczącej tworzyw sztucznych i zagrożeń z nimi związanych. Udział w niej wzięli: prof. dr hab. inż. Artur Bartkowiak z ZUT w Szczecinie, dr inż. Kazimierz Borkowski z PlasticsEurope Polska, Andrzej Kubik reprezentujący Replas Recycling Plastics, Mariusz Musiał z firmy ALPLA Poland oraz Jaap Rabou, specjalista z Basell Orlen Polyolefins. 

W pierwszym dniu targów, w ramach kolejnej otwartej konferencji „Tworzywa ekologiczne i specjalne – nowe możliwości” zorganizowanej przez Sieć Badawczą Łukasiewicz – Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników, mówiono między innymi o biotworzywach i materiałach biodegradowalnych, certyfikacji wyrobów z tworzyw sztucznych oraz o tworzywach specjalnych cechujących się podwyższoną odpornością na temperaturę.

Międzynarodowe klastry o recyklingu

Na terenie Targów Kielce w trakcie targów PLASTPOL 2019 spotkały się klastry gospodarki odpadowej z Polski, Węgier i ze Słowacji. W drugi dzień targowy, 29 maja, odbyła się część konferencyjna wydarzenia. Klastrowe Forum Biznesowe zostało zorganizowane w ramach projektu „Umiędzynarodowienie Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu poprzez partnerów Klastra i wprowadzenie na rynki zagraniczne nowych ekoproduktów.” Podczas spotkania mówiono między innymi o granicach recyklingu w gospodarce o obiegu zamkniętym i zwiększaniu roli w finansowaniu systemu przez podmioty wprowadzające tworzywa sztuczne na rynek. Dyskutowano również o potrzebie poprawienia funkcjonowania selektywnej zbiórki surowców. 

Gala PLATINUM PLAST 2019 i wielcy wygrani 

Podczas uroczystej gali PLATINUM PLAST, która towarzyszy od lat targom PLASTPOL, przyznano Medale Targów Kielce i wyróżnienia w kategorii produktowej. Jury doceniło także wyjątkowe ekspozycje targowe. Aż 4 Medale Targów Kielce przypadły w br. wystawcom z Niemiec. Dwie nagrody za produkty, spośród 4 kategorii, powędrowały do polskich przedsiębiorców. Podczas gali oficjalnie wręczono także certyfikaty Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu za ekoprodukty prezentowane podczas targów PLASTPOL. 

Omniplast i Plastech Info podczas targów PLASTPOL 2019

Na gali PLASTPOLU można było też poznać laureatów konkursu Omniplast odbywającego się od lat w czasie targów. Jego organizatorem jest portal tworzywa.pl. Niekwestionowanym zwycięzcą został w tym roku Jacek Łyżwa z firmy Plastoplan, II miejsce przypadło w udziale Maciejowi Mikita z firmy Resinex Polska, a na III uplasował się Tomasz Pyrek z firmy DRP Group.

Towarzyszące nieodłącznie targom PLASTPOL Seminarium techniczne PLASTECH INFO również podczas 23. ich edycji spotkało się z zainteresowaniem słuchaczy i profesjonalistów branży. W trakcie dwóch dni seminarium poruszane były zagadnienia związane z oceną rynku tworzyw biodegradowalnych takie jak legislacja, zastosowania, trendy i perspektywy. Sporo miejsca poświęcono także ekonomicznemu podejściu do procesów produkcyjnych. 

Organizatorzy już teraz zapraszają na kolejną edycję targów PLASTPOL, która odbędzie się w dniach 19-22 maja 2020 r. 

Opracowano na podstawie materiałów Targów Kielce