Grupa Akomex należy do najdynamiczniej rozwijających się producentów opakowań w Polsce. W 2018 r. została 100% udziałowcem w firmie Plano Pack Denmark A/S, będącej jednym z wiodących producentów tacek z kartonu laminowanego w Skandynawii. Stale też rozbudowuje swój park maszynowy o nowoczesne urządzenia czołowych producentów; do najnowszych inwestycji należy nowa składarko-sklejarka Expertfold firmy Bobst. O firmie i jej inwestycjach rozmawiamy z prezesem zarządu Grupy Akomex, Grzegorzem Łajcą.
Kiedy powstała Grupa Akomex i jak przebiegał jej rozwój? Niedawne przejęcie duńskiego Plano Pack to kolejny etap rozwoju. Jakich korzyści z tego aliansu mogą się spodziewać klienci Grupy Akomex?
Grzegorz Łajca: Można powiedzieć, że historia Grupy Akomex liczy już 47 lat, bo wiąże się z powstaniem w 1972 r. zlokalizowanej w Aleksandrowie Kujawskim spółki DrukPak Sp. z o.o. Spółka ta jest pionierem, jeśli chodzi o dostarczanie rozwiązań dla branży farmaceutycznej, na której koncentruje się jej działalność do dziś. W 1993 roku powstała z kolei spółka Akomex Sp. z o.o., która od początku swojej działalności koncentruje się na szeroko rozumianym rynku spożywczym. Dynamiczny rozwój i pozycja spółki zostały dostrzeżone przez amerykański fundusz inwestycyjny Highlander Partners, który w 2010 r. został właścicielem firmy Akomex, a następnie już w 2014 r. właścicielem DrukPak.
Lata 2014-2018 to okres dynamicznego rozwoju spółek, ich możliwości produkcyjnych oraz oferty handlowej i w efekcie budowania pozycji na rynkach całej Europy.
Kolejnym kamieniem milowym w historii Grupy było przejęcie duńskiej spółki Plano Pack. Głównym celem tej transakcji było wzmocnienie pozycji Grupy na szeroko rozumianym rynku producentów i dostawców opakowań do żywności. Połączenie know-how i doświadczenia oraz zwiększenie zdolności produkcyjnych daje możliwości uzyskania kolejnych synergii w obszarze rozwoju oferty, optymalizacji łańcucha dostaw i w konsekwencji zapewnienia wysokiego poziomu obsługi klientów.
Dziś Grupa Akomex to 3 nowoczesne fabryki zlokalizowane w Polsce i Danii, solidne relacje partnerskie z dostawcami i klientami w całej w Europie, ponad 500 wysoko wykwalifikowanych pracowników i blisko 1,5 mld produkowanych rocznie opakowań.
Jaką gamę produktów oferujecie i dla jakich rynków? Jakich klientów obsługujecie?
Grzegorz Łajca: Grupa Akomex to czołowy producent opakowań kartonowych w Polsce. Produkujemy wysokiej jakości opakowania z tektury litej, ulotki, etykiety, a także tacki i arkusze laminowane. Tworzymy je dla takich sektorów jak branża farmaceutyczna, spożywcza, higiena osobista, elektronika i technologia czy akcesoria domowe. Przygotowujemy również indywidualne realizacje, ściśle dostosowane do specyfiki danego rynku.
Oferujemy wiele sposobów wykończenia i uszlachetniania opakowań, takich jak hot-stamping, tłoczenie (w tym wytłaczanie pisma Braille’a), a także lakierowanie olejowe, dyspersyjne i UV. Specjalizujemy się również w metodach zabezpieczania opakowań przed fałszerstwem, jak np. hologramy, mikrodruk czy twin effect.
Czy firma wyróżnia się czymś na tle innych, konkurencyjnych przedsiębiorstw? Chwalicie się jakością, elastycznością i doświadczeniem. Czy mógłby Pan rozwinąć te pojęcia?
Grzegorz Łajca: Rzeczywiście filarami działania Grupy, na które stawiamy i w oparciu o które budujemy nasz sukces rynkowy, są jakość, elastyczność i doświadczenie. Od razu zaznaczę, że kolejność nie jest przypadkowa.
Kluczowym elementem jest szeroko rozumiana jakość, która dotyczy wszystkich procesów funkcjonujących w firmie i której efektem jest możliwość dostarczania gwaran- towanej jakości produktów oraz usług. Elastyczność to nic innego, jak otwartość na klientów, ich oczekiwania i potrzeby czy proaktywne podejście do wyzwań stawianych przez rynek. Doświadczenie to wreszcie odpowiednie zarządzanie wiedzą w Grupie, know-how i wykorzystywanie ich w poszukiwaniu rozwiązań oraz stałym doskonaleniu sposobów działania, jak również oferowanych produktów i usług.
Jakie są Wasze możliwości produkcyjne? Jak wygląda park maszynowy Grupy Akomex?
Grzegorz Łajca: Aby zagwarantować naszym klientom najwyższą jakość druku, stale inwestujemy w rozwój parku maszynowego. Dzięki temu jesteśmy w stanie dostosować ofertę do aktualnych wymagań rynku i potrzeb naszych klientów. Nasz park tworzą maszyny i urządzenia pochodzące od uznanych na całym świecie producentów takich jak Bobst, Heidelberg, Manroland czy Masterwork.
Najnowszą inwestycją firmy jest składarko-sklejarka Bobst Expertfold. Jakie są związki Państwa firmy z tym producentem? Czy posiadacie jego inne maszyny w swoim wyposażeniu?
Grzegorz Łajca: W naszym parku maszynowym posiadamy wiele maszyn firmy Bobst. Od wielu lat używamy sprawdzonych sztanc firmy Bobst: zarówno w zakładzie w Starogardzie, jak i w Aleksandrowie Kujawskim. W 2016 roku zainwestowaliśmy w składarko-sklejarkę Expertfold, także wykorzystujemy maszyny w obu obszarach obsługiwanych przez firmę Bobst.
W jaki sposób doszło do wyboru tego urządzenia? Jakie zalety tego modelu przekonały Was do zakupu i czy sprawdzają się w codziennej produkcji?
Grzegorz Łajca: Decyzja o wyborze najnowszej składarko-sklejarki została poprzedzona analizami potencjału rynkowego, możliwości wzrostu wydajności i w efekcie możliwości produkcyjnych oraz rozwoju oferty handlowej. Braliśmy pod uwagę urządzenia konkurencyjne, jednak analizy naszych potrzeb w zestawieniu z możliwościami oferowanych maszyn potwierdziły, że dokonany przez nas wybór będzie optymalny.
Jakie są plany spółki na najbliższe miesiące?
Grzegorz Łajca: Od kilku lat realizujemy strategię rozwoju, której celem jest wzmacnianie pozycji na dotychczasowych rynkach, jak również penetracja nowych rynków. Jednym z elementów tej strategii jest rozwój i unowocześnianie posiadanego parku maszynowego, dlatego nie wykluczamy kolejnych inwestycji w tym zakresie.
Dziękuję za rozmowę.
O urządzeniach firmy BOBST: Składarko-sklejarki serii EXPERTFOLD 50/80/110 to jedne z najbardziej wszechstronnych maszyn dostępnych na rynku, które umożliwiają składanie i klejenie ponad 3 tys. różnych typów pudełek, od małych kartoników na leki po duże pudełka na płatki śniadaniowe, z prędkością do 450 m/min.
Jak przekonuje firma Bobst, projektując składarko-sklejarki EXPERTFOLD jej inżynierowie kierowali się rynkowymi oczekiwaniami stawianymi przed urządzeniami tego typu i stworzyli rozwiązanie o bezprecedensowej wszechstronności, doskonałej wydajności, łatwe w obsłudze oraz zapewniające niezrównaną jakość produktów. Wykorzystali przy tym własne rozwiązania technologiczne, takie jak opatentowany BOBST Accufeed, unikalny wyrzutnik typu flipper, a także innowacje w rodzaju systemu ACCUBRAILLE GT, które projektowano z myślą o zapewnieniu maszynie maksymalnej ergonomiki obsługi.
Maszyny EXPERTFOLD umożliwiają równoczesną realizację innych procesów in-line, takich jak wytłaczanie znaków alfabetu Braille'a (z pomocą wspomnianego ACCUBRAILLE GT) oraz przeprowadzanie kontroli jakości z ACCUCHECK, co czyni je doskonałym wyborem dla rynków farmaceutycznego i kosmetycznego.
Dzięki modułowości składarko-sklejarek EXPERTFOLD można rozbudowywać je w miarę rozwoju biznesu, na przykład wzbogacając o dodatkowe zespoły do realizacji bardziej skomplikowanych rodzajów pudełek. Dodatkowo inżynierowie Bobsta są w stanie dostarczyć na życzenie klienta rozwiązania dopasowane do jego indywidualnych potrzeb; jak twierdzi producent, co roku dostarcza klientom maszyny wyposażone w ponad 1000 takich usprawnień.
Rozmawiał Tomasz Krawczak
Artykuł sponsorowany
Rozmowa z prezesem zarządu Grupy Akomex, Grzegorzem Łajcą.