Pułapki niespecjalistycznego systemu ERP
2 Sep 2019 08:54

Przemysł opakowań drukowanych rozwija się bardzo dynamicznie. Zmieniające się preferencje konsumentów i zmiany demograficzne powodują, iż właściciele marek oczekują od producentów oraz przetwórców opakowań unikalnych i innowacyjnych produktów, często z krótszym czasem realizacji i większą liczbą wersji w ramach jednego zlecenia. Niespecjalistyczny system ERP często nie jest w stanie skutecznie zarządzać niektórymi z tych wyzwań, ponieważ przetwórcy mają do czynienia z zestawem ograniczeń produkcyjnych, które są unikalne dla przemysłu poligraficznego i opakowaniowego. 

Jakie zatem wyzwania biznesowe związane z wdrożeniem niespecjalistycznego systemu ERP w przedsiębiorstwach opakowaniowych należy wziąć pod uwagę? Istnieje kilka kluczowych obszarów do rozważenia przy ocenie dostawców rozwiązań.

Szacowanie

Zapewnienie szybkiego, wydajnego i dokładnego oszacowania kosztów jest podstawowym wymogiem w konkurencyjnym środowisku. Szybkie opracowanie kosztorysu z możliwością wprowadzania właściwych parametrów i złożoności potrzebnych w przemyśle opakowań wymaga określonej funkcjonalności w oprogramowaniu. Możliwość wprowadzenia wymaganych danych uwzględniających szeroki zakres materiałów, procesów produkcyjnych i rodzajów produktów często wymaga znacznych inwestycji związanych z dostosowaniem niespecjalistycznego oprogramowania ERP, 

co jest zwykle problematyczne i czasochłonne. Zawarte w nich zestawienia materiałowe (BOM – Bill of Materials) zostały zaprojektowane pod kątem montażu wieloelementowego i w wielu przypadkach spowodują duże różnice między szacunkowymi i rzeczywistymi kosztami pracy. Pojęcia takie jak rozmiar arkusza, łapki czy odcięcie wstęgi są często całkowicie obce niespecjalistycznym systemom ERP, a więc trzeba liczyć się z tym, iż kalkulacja kosztów będzie wysoce ręcznym, niezautomatyzowanym zadaniem. W przeciwieństwie do innych rodzajów produkcji, drukarnie wykonują setki nowych i unikalnych zadań tygodniowo, przygotowując oferty na kolejne setki, więc posiadanie odpowiednich narzędzi i funkcjonalności do zarządzania przepływem prac jest kluczowe.

Główną siłą EFI Radius jest moduł kalkulacyjny, obsługujący wszystkie aspekty branży opakowań, w tym etykiety, folie ekstrudowane, opakowania składane i giętkie. Estymatory mogą w prosty i efektywny sposób kompletować wymagane materiały, etapy obróbki końcowej i wymagania przy użyciu podstawowych funkcji oprogramowania. System posiada szereg funkcji, które mogą przyspieszyć proces szacowania, takich jak możliwość automatycznego obliczania masy papieru na podstawie powierzchni i gramatury oraz ilości nafarbienia na podstawie pokrycia. Oprogramowanie EFI Radius może następnie automatycznie obliczyć czasy przygotowania do produkcji i pracy w oparciu o możliwości produkcyjne maszyn, dzięki czemu można uzyskać dokładny koszt w ciągu kilku minut. Chcąc porównać koszty pracy na innej maszynie lub przy użyciu tańszej płyty, można to zrobić w ciągu kilku sekund dzięki wydajnemu modułowi szacowania „co by było, gdyby”. Zdolność szybkiego kalkulowania wielu scenariuszy produkcyjnych i materiałowych jest kluczowa dla biznesu i powinna być podstawą każdego dobrego rozwiązania ERP.

Zlecenia produkcyjne

Niespecjalistyczne oprogramowanie ERP jest przeznaczone dla wyrobów, które są produkowane w identyczny sposób za każdym razem, ale druk jest z zasady procesem charakterystycznym dla danego zlecenia, a każde zamówienie może być inne. W ogólnych systemach ERP zlecenie produkcyjne jest generowane z rachunku materiałów i cyklu produkcyjnego. Oznacza to, że dla każdego miejsca pracy należy stworzyć osobne zestawienie materiałowe i zakres prac. Jest to złożony i czasochłonny proces, niepraktyczny w codziennym użytkowaniu, gdzie zamówienia i szacunki muszą być wygenerowane jak najszybciej przy jednoczesnym zarządzaniu szeroką gamą wariantów. 

Harmonogramowanie

Ze względu na spadające nakłady grupowanie różnych zleceń na jednym arkuszu jest coraz powszechniejsze. Wiele ogólnych systemów ERP nie posiada kompletnych systemów planowania jako standardowej funkcjonalności. Niektóre oferują interfejsy do produktów firm trzecich, ale nawet w takim przypadku trzeba liczyć się z trudnościami. Niespecjalistyczne systemy ERP generują zamówienia poprzez uruchomienie programu planowania zapotrzebowania materiałowego oraz rozszerzenie zestawienia materiałowego (BOM). Sprawdza się to w produkcji przemysłowej, ale już niekoniecznie w drukowaniu i konwersji. Roz-ważmy rutynową produkcję druku dwóch składek 32-stronicowych na arkuszu i 4 użytków okładki. 

Niespecjalistyczny system ERP będzie 

tworzyć oddzielne zlecenia produkcyjne dla każdej drukowanej sekcji i dla procesu oprawy; będą one również funkcjonować jako oddzielne podmioty w systemie planowania, a ponieważ nie będą związane, proces planowania może dać nielogiczne wyniki. Na przykład nie zaplanuje drukowania okładki przed jej laminowaniem, ponieważ nie będzie „widział” między procesami innych zależności niż terminy realizacji. 

Moduł planowania EFI Radius wie natomiast, że wszystkie procesy są powiązane i zapewnia stosowanie fizycznych zależności. Powyższy przykład podkreśla niektóre z bardziej oczywistych luk funkcjonalnych, ale istnieje długa lista mniejszych, równie ważnych kwestii, które będą utrudniać sprawne wdrożenie niespecjalistycznego systemu ERP. 

Zamykanie luki – jakie są opcje?

Podstawowa struktura ogólnych systemów ERP na ogół nie sprawdza się w produkcji opakowań, nawet jeśli są one mocno zmodyfikowane. Dostosowanie oprogramowania oznacza rozległe modyfikacje podstawowego produktu, czyniąc go tak mocno spersonalizowanym, że jego wsparcie i utrzymanie jest trudne i kosztowne. Drukarnie opakowaniowe polegają na programie EFI Radius i pakiecie Packaging Suite jako rozwiązaniu do zarządzania ich potrzebami biznesowymi. Dzięki skupieniu się na branży opakowaniowo-poligraficznej i wysoce referencyjnej bazie klientów, EFI jest preferowanym dostawcą dla firm, które chcą usprawnić swoją działalność biznesową, szybciej reagować na potrzeby klientów i poprawić widoczność krytycznych informacji biznesowych w całym przedsiębiorstwie.

Dziesięć udanych lat z EFI Radius

Brytyjska firma Parkside Flexibles od dziesięciu lat korzysta z oprogramowania EFI Radius. Wybrała je ze względu na fakt, iż jest to oprogramowanie specyficzne dla jej działalności i dostosowane do jej procesów biznesowych. Radius to pełny, kompleksowy system, który zapewnił nam lepszą widoczność; to system przyjazny dla użytkownika i posiadający logiczny przepływ danych – mówi Damian Pye, lider ERP w Parkside Flexibles. – Relacje z firmą EFI w zakresie wdrażania i wsparcia po nim były bardzo partnerskie i oparte na współpracy. Parkside Flexibles jest dostawcą innowacyjnych rozwiązań opakowaniowych, stawiającym na nowinki technologiczne oraz doskonałość operacyjną, optymalny łańcuch dostaw, a także profesjonalne zespoły obsługi klienta. Firma łączy druk fleksograficzny z technologiami laminowania, laserowymi oraz inteligentnymi rozwiązaniami w celu zapewnienia fachowego wsparcia w dziedzinie opakowań giętkich, które dostarcza głównie firmom z branży FMCG – od międzynarodowych koncernów po niezależnych, lokalnych producentów. Optymalizacja procesów i uzyskiwanie kluczowych danych na potrzeby decyzji biznesowych o charakterze informacyjnym to jedne z głównych powodów, dla których Parkside Flexibles kontynuuje współpracę z EFI w zakresie oprogramowania Radius. Mamy pełną widoczność danych dotyczących funkcjonowania całego przedsiębiorstwa. Daje nam to informacje specyficzne dla naszej branży, dzięki którym możemy rozwijać wskaźniki efektywności i zwiększać rentowność działalności. Przy każdej aktualizacji lub wydaniu systemu znajdujemy skuteczniejsze sposoby poprawy naszych wewnętrznych procesów – puentuje Damian Pye.

Opracowanie: AN